Bankalar yeni faiz oranlarina

Pazartesi gunu geçerler mi sizce?

Bir de iki puan mi artirdilar faizi %12 faiz 14 mü olur?

gecerler, 14 15 arasi

  • müptezel dostoyevski  (25.09.20 22:22:21 ~ 22:22:31)
hayır. yok öyle bir dünya.

  • 507  (26.09.20 00:09:32)
Arttirmislardi zaten bankalar merkez bankasindan once.

  • baldur2  (26.09.20 01:10:49)
Şimdi, ne değişti öğrenelim.

1 hafta vadeli repo ihale politika faizi.

Hazinenin düzenlediği, bankaların katıldığı haftalık repo ihalesinin faiz oranı yükseldi.

İhale ne alaka?

Hazine diyor ki, 2 milyar TL borç alacağım. Bankalar ihaleye teklif veriyor. Şu faiz oranından şu kadar tahvil alırım diyor. Hazine bankaların bu tekliflerini alıyor. 2 milyar TL lazımdı, tekliflerden en düşük faiz oranı olanları 2 milyar olana kadar topluyor. %8’den 1 milyar, %9 dan 2 milyar, %10’dan 1 milyar teklif verilmiş olsun. %8 teklif verenin 1 milyarı yetmediği için, %9 teklif kabul ediliyor. %8 teklif edene de %9 ödeniyor. 1 milyar ilk bankadan, 1 milyar da ikinci, %9 teklif eden bankadan borç alınıyor. 3. banka avucunu yalıyor.

İşte buradaki, devletin çizdiği faiz oranı yani, örnekteki %9, değişmiş.

Bankaların müşteri mevduatı faiz oranı nasıl değişir? Serbest piyasa şartları, devletten daha fazla faiz alabilen banka, daha çok mevduat toplamak için vadeli oranlarını artırabilir.

Yani, değişiklik, TCMB’nin ey bankalar mevduat faiz oranınızı artırın, emri değil. bankaların da böyle bir zorunlulukları yok.
  • stewie  (27.09.20 20:01:10)