Bios pili (cmos) biterse bios'a girilir mi?

Şu duyurumda bahsettiğim www.eksiduyuru.com Bios'a girememe sorunu acaba pilin bitmesiyle alakalı olabilir mi? Bu mavi ekran sorunu yaşayan herkes Bios'a girip çözüyor bu sorunu o duyurudaki video gibi. Ben Bios'a bile giremiyorum.

Ayrıca pilin bittiğine de şuradan anladım, sanırım bu pili soketinden çıkarıp, 5-10 dk sonra takınca Bios ayarları sıfırlanıyormuş. Bu denedigimde "system cmos checksum bad" uyarısı alıyorum. Ayrıca pilin bittiğini düşünmemin diğer nedeni de bilgisayar başlatırken sürekli f1'e basmanız istiyordu, ayrıca çok sık olmasa da talha ve saat geri kalıyordu. İnternette çoğu kişi bunlara Bios pilinin bittiğini gösteriyor demiş ama kimse pil biterse pil biterse Bios girilebilir veya girilemez dememiş. Bilen var mı?

Ayrıca bilgisayardaki pil şu şekil kablolu ve plastikli www.resimag.com satilanlar ise şu şekilde www.mediamarkt.com.tr aldıktan sonra plastik takıp ve lehim vs yapmam gerekecek sanırım. Bir de bu piller aynı değil mi, sorun olmasın?

girilir ama enerji giderse kısa sürede ayarlar ve saat uçar.

  • orpheus  (21.09.20 12:39:02)
Pil bios ayarlarını tutmaya yarar. Yani biosa giremiyorsan, pili değiştirsen de giremeyeceksin.

  • prizmatik  (21.09.20 12:45:14)
@orpheus @prizmatik emin misiniz? Başka bir çözümü gelmiyor aklıma. Problem ne olabilir acaba?

  • austra  (21.09.20 12:57:01)
Anakartin modeli nedir?

Yani BIOSa niye giremiyorsunuz anlamadim? Anlasildigi kadari ile anakartta bir sorun yok, bilgisayar POST edip windows'u boot etmeye calisiyor. Bu durumda biosun normal calismasi lazim. Girmek icin neler denediniz?
  • Haldamir  (21.09.20 13:19:18)
Ayrica www.resimag.com su ekrani goruntusunu koymussunuz diger sorunuzda. Eger bu ekranda F8 ya da F1'e basip startup settings'e giderseniz, orada direkt BIOS'a boot etme secenegi oldugunuz goreceksiniz.

  • Haldamir  (21.09.20 13:24:24 ~ 13:25:55)
Duyurundaki fotoğraflar ve anlatımın bios ile alakası yok şu an, yani sistem yükleme aşaması ya da flash disk okuma aşamasında çıkmış olmalı uyarılar.

Bios ise flash disk olmasa da, harddisk olmasa da girersiniz.

Farklı bir bellek hazırlayıp deneyin, böyle bir problemi önce linux dağıtımı kurup sonra win kurarak çözdüğümü anımsıyorum.

Eski duyuruda @nasrettinhoja'nın anlattığı uefi desteği ile alakalı olabilir.
  • John Bloor  (21.09.20 13:51:03)
@Haldamir bilgisayar benim değil, ödünç olarak kullanıyordum. O yüzden tam bilmiyorum ama bilgisayar casper nirvana ultrabook 14 bu da anakartın fotoğrafı www.resimag.com

Ayrıca üstteki fotoğraftaki f1 veya f8 işe yaramıyor, ya tekrar başlatıp aynı yere geliyor ya da videoda 1.30'daki gibi oluyor youtu.be
O duyuruda gösterdiğim şeyler dışında ne yapsam tekrar başlatıp, aynı şeyler oluyor.
Acaba edit boot options'tam komut vs girerek bir şeyler yapılabilir mi? Şurada www.resimag.com
  • austra  (21.09.20 13:52:39 ~ 14:02:45)
@John Bloor farklı bellek hazirlayarak denedim, hem orjinal hem de iki farklı win10 iso'su ile. Ayrıca uefi-legacy sorunu olsa "error legacy boot of uefi media" hatası vermesi gerekmez mi? Ayrıca o hatayı görmek için Bios'a girmesi lazım diye biliyorum, ben Bios'a dahi giremiyorum

  • austra  (21.09.20 14:00:22)
yukarida yazilanlari okumadim, oncelikle onu belirteyim. sizin yazdiklarinizin da tamamini okumadim. bios pilin cikartip tekrar takmak ve birkac deneme yapmak bilgidayarin acilmasini saglar genelde. bilgisayar acilirsa da o pili sizi goturur hale gelir. genelde de uzun sure acilmayan bilgisayarlarin bios pili biter. bunu belirtmek istedim.

  • sparkle kiddle  (21.09.20 14:18:28)
Garip bir öneri olacak ama madem anakart önünüzde, sabit diski çıkartıp bilgisayarı çalıştırmayı deneseniz? Öyle olursa boot hatası verip boot managera yönlendirebilir, oradan da belki biosa geçebilirsiniz. Çok belkili bir öneri ama imkansız değil.

  • Haldamir  (21.09.20 14:39:09)
@Haldamir denedim ama casper ekranı gorundukten birkaç saniye sonra siyah ekranda kalıyor. Bios, boot menü tuşlarıni da denedim ama aynı.

Bilgisayar benim olsa balta ile girişeceğim, öyle sinir bozucu bir durum yav.
  • austra  (21.09.20 15:30:42 ~ 15:34:42)
Cidden kafa yedirici bir durum.
Internette command linedan "shutdown /fw /r" komutu ile bilgisayar yeniden baslatilir ise BIOS'a boot edecegi yaziyor.

Belki son care olarak edit boot optionsda komut olarak girmeyi deneyebilirsiniz.
  • Haldamir  (21.09.20 18:14:22)
docs.microsoft.com

Windowsun IT calisanlari icin su klavuzunu buldum. Sizinki 2. asama olan boot loader phase'de takili gibi duruyor.

Ayrica su iki komut da yardimci olabilir.

If the computer repeatedly boots to the recovery options, run the following command at a command prompt to break the cycle:

Bcdedit /set {default} recoveryenabled no

If the F8 options don't work, run the following command:

Bcdedit /set {default} bootmenupolicy legacy
  • Haldamir  (21.09.20 18:18:11)