[]

Ev araba almak artık hayal mi?

Birikim yapılamıyor. Artık ev araba yazlık hayal mi? bunlar eskiden memur maaşı ile oluyordu




 
yeni neslin olayı kiralamak. Araba kirala, scooter kirala, ev kirala, yazlık kirala.

Alım gücümüz çok düştü evet. Ayda 20 bin bile kazansan kaçını biriktirebileceksin, alacağın otomobil kaç bin.
  • nhk ni youkosu  (16.09.20 22:57:46) 
şu yazıyı okumuşsundur...


www.paraanaliz.com
  • alicandan  (16.09.20 23:37:36) 
Araba kolay da ev sıkıntı. Ama genel olarak dünyada durum bu. Kredisiz ev alan yurtdışında da çok nadir. Bir de orda kredi vadesi 30-50 yıl falan. Dünya ekonomisi artık borç ile çevrildiği için temel ihtiyaçlar dahi borçlandırma üzerine arz ediliyor. Bir nevi küresel piyasa politikası bu. Eskiden alınıyordu çünkü evler de bu kadar yüksek fiyatlı değildi. Genel olarak enflasyon var ve nitelikli işçinin (doktor, mühendis, akademisyen) maaşı ya da alım gücü diyeyim, azaldı. Çok sıkıntılı döneme denk geldik.


  • prole  (16.09.20 23:57:46) 
Arabayı filan neyse de ev, konut almak galiba tüm dünyada bir sıkıntı olmuş gibi. Yurtdışında da öyle ha deyince satın alınamıyor gibi duruyor. Detaylı bilgim yok, az çok gördüğümü söyledim.


  • burka  (17.09.20 00:21:21) 
İktisadi konuları dönemsel olarak değerlendirmek gerekir. Şu an pandemi sebebiyle dünya olağanüstü bir dönemden geçiyor ülkelerin dış ticareti hala sıkıntılı ayrıca bir çok ülkede otomobil fabrikaları belli süre üretimini durdurup solunum cihazı üretmeye başladılar dolayısıyla bu gelişmeler araba fiyatlarını uçurdu. Gayrimenkul fiyatları ise talep artışı sebebiyle fırlamış durumda. Belki siz bilmezsiniz eskiden Türkiye'de memur maaşının itibarı yoktu memura ev kiralanmazdı mesela. O sizin memur maaşıyla ev araba alınıyor dediğiniz dönemin öncesinden bahsediyorum. 90,80,70'li yıllar hep böyleydi. Hatta mortgage bile şunun şurasında 10-15 yıllık eskiden evi arabası olana zengin gözüyle bakılırdı. Demek istediğim şu pandemiye bir çözüm bulunsun bir kaç yıla daha normal seviyelere gelinir.


  • acebi  (17.09.20 00:27:21) 
Acebi+1. Evet Türkiye aslında pandemi öncesi oldukça yukselisteydi. Endüstri alaninda devrimler, issizlik düşüşte, enflasyon yok, bütçe fazlasi verip duruyorduk. Sonra pandemi geldi bir anda euro 9 oldu, isten cikarmalar yasaklandi, iscileri maassiz izin cikarip günde 39 liraya hayatlarini karsilamak zorunda birakti devletimiz. Pandemi olmasa su an bir isvicre, olmadi isvec, gene olmadi bir Avusturya'ydik :( sağolsun burada acebi ve bir tane daha arkadas var arada bu kaçırdığımiz noktayı hatirlati bize pozitif bilgiler sunuyorlar. Disinizi sikip 2023 beklerseniz kesinlikle ev ve araba sahibi olacaksiniz bence de.

Ben sadece biraz dışarıdan bilgi vereyim; Türkiye'de calisirken nasil denk geldiyse pandemi öncesi de ev araba alamam derdim. Bunu tek ben diyordum tabi yoksa herkes aliyordu ev araba.. Simdi fransa'dayim, yani Türkiye kadar ileri bir ekonomisi yok tabi. Hele böyle sosyal devlet gibi garip bir sistemleri de var...
2. Senemde sifir araba aldim yeni. Burada 13bin euro verdim Türkiye fiyati 170bin falan. Maasimin 4 kati civari. Solunum cihazi yapmadiklari icin ondan ucuz olabilir.
Ev konusunda da yasadigim yer biraz pahalı olsa da 2 sene sonra falan girmis olurum (yas 30 olunca). Ama ciddi bir fiyat artisi var o kesin ve maaslarin boyle artmadigi da kesin. Ama tabi benim baktigim yer en popüler semt.

Kısacası eskiye oranla daha zor ama bazi ulkelerde cok cok cok cok daha zor.
  • logisticsmanager  (17.09.20 02:13:35) 
Türkiye'de araç Avrupa'ya göre yüzde 300 ile satılıyor deniyor şuan sıfır araç almak isteyenler talepten dolayı en az 4 ay beklemesi gerekiyor. bu virüsten öncede böyleydi.

Türkiye'de konut uygun sanırım Avrupa'ya göre

örnek ne bileyim bir 350binlik evi almak için Türkiye de ortalama öğretmen maaşı 5binden hesap etsek 70 ayda alabilirken. Türkiye'de maaşlar TL cinsinden yüksek
Avrupa'da 350 binlik evi 3bin Euro'dan 115ay çalışması gerekir.

Avrupa'da araba uygun olabilir ama ev uygun değil. karşılaştırırken hep sadece işimize geleni karşılaştırırız.
  • sivrisinek  (17.09.20 03:28:35 ~ 03:30:34) 
Araba fiyatlarına bakılınca ev fiyatları uygun türkiyede. Kredi ile mümkün.


  • adivar  (17.09.20 07:06:36) 
Kıta Avrupa ve Kanada, Amerika'ya göre en rahat ev alınabilecek ülkeyizdir büyük ihtimal, birinci değilsek de ikinciyizdir.

Araç fiyatları Avrupa ve Amerika'ya göre gerçekten fahiş, ama hala da talebin karşılanmaması ekonomomizin sözlükde yazıldığı gibi batık olmadığının göstergesi olabilir.

Dünya bir değişim içinde, pandemi ile alakası yok altın fiyatları ve borsaları takip edince son 1 belki iki yıldır ekonomik göstergeler çok tuhaf.

Gelişmekte olup da en zor durumda olan ülke de biz olabiliriz, emin değilim. Evet hayat son 2-3 yıldır oldukça pahalandı, dolar avro aldı başını gitti, altın tüm dünyada yükseldi.

Marketler el yakıyor, elektronik alınacak gibi değil dolardan dolayı. Eyvallah, ama battık bittik diye de karamsar olmayın, bizim ülkede ortalama her 10 yılda bir böyle bir dengelerin değştiği olur ekonomide.

2002 ve 2008 krizlerini ciğerine kadar hissettik, daha eski krizleri hatırlamam ama çocukluğum enflasyon içinde geçti.

Biz öyle kolayca batacak, sıkıntıya girecek, havlu atacak 3-5 milyonluk avrupa ülkesi gibi değiliz.

Bizim halkın yastık altındaki parası ve altını bir ülke daha kurar tahminimce.

Özetle karamsar olmayın, dolar 3 ya da 5 liraya düşmeyecek elbette, ama bizim alım gücümüz zamanla düzelir merak etmeyin.

Ha bu arada yazmadan duramadım;

"bunlar eskiden memur maaşı ile oluyordu"

Hangi eskiden? Hangi memur maaşı ile?

80-90'lı yıllarda mesai saati dışında taksicilik/dolmuşculuk yapan öğretmen maaşı ile mi? Yoksa maaşı yetmediği için mutlaka muayenehane açan ve mesai saati dışında özel hasta bakan doktor maaşı mı?

Tamam yaşınız genç, yakın tarihi bilmiyorsunuz. Açın bari yeşilçam filmlerini izleyin, hadi onu geçtim muhalif olan rahmetli Levent Kırca skeçlerini izleyin.

İzleyin de "ulan zamanında bu kadar kötü haldeyken bu ülke bu günlere gelmişse, şimdiki halden çok da umutsuz olmamak lazım" diyebilin kendinize.
  • John Bloor  (17.09.20 11:22:09) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.