[]

Türkiye'deki doktora eğitimi çok dandik değil mi?

Süre 4 yıl. Yayın yapılmıyor. 1.5 - 2 yılda apar topar tez yazılıyor. Birkaç üniversite istisna tabi. Yapılanlara göre süre gereksiz uzun değil mi?
 
Öyle. Ama şöyle de bir şey var, yayın zorunluluğu getirseler yüzlerce fason dergi binlerce fason yayınla dolacak. Vasatlık içine sinmiş her yerin, doktorada falan değil çok çok derinlerde...


  • panzerkampfwagen iv  (15.09.20 02:46:02) 
Doğru hiçbir şeyde kalite yok. Bu süre bu işin israf. Devlete de yük


  • OrangeYellow  (15.09.20 02:47:45) 
aynı fikirde olsam da dediğiniz gibi üniversiteye ve ayrıca bence bölüme de bağlı tabi (bölümden kastım bilimsel alan değil, hoca kadrosu, üniversite ve bölüme bağlı olarak altyapı olanakları vs.). bu arada benim bildiğim yök'e göre en az iki yayın yapılması zorunlu mezun olabilmek için ama, yamuluyorsam düzeltin lütfen.

edit: iki ayrı türk üniversitesinde doktora deneyimim var :,( ağlamıyorum, gözüme eğitim sistemi kaçtı :,(
  • pasp  (15.09.20 06:38:40 ~ 06:39:43) 
Olay doktora ya özel değil, okul öncesi eğitimde dandik. O nedenle standartı koruyoruz. Nasıl başlattıysak, öyle bitiriyoruz.


  • paramolacak  (15.09.20 09:04:57) 
ders olduğu için 4 yıl. Ki 5-6 yılda tamamlayan çok var.

Valla bazı üniversitelerde örneğin tez izlemenin jürisiz, hocaya gidip imza attırılarak yapıldığını gördüm. Bizim üniversitede jüri toplanıyor 1 saat tartışıyorsun. Ben pek ilerleyemedim bırakmayı düşünüyorum açıkçası. Doktoranın (aslında genel olarak eğitimin) bir öneminin kaldığını düşünmüyorum artık.(bu ülkede) Dersleri, yeterliği, tez önerisi ve ilk izlemeyi geçtim :D ama bırakacak gibiyim hiç de öyle "dandikçe yaz geç" değil. Ayrıca sosyal bilimlerde durum rezalet. Öz düzgün bir şey yazsan kabul etmezler, illa 200-300+ sayfa olacak.

bu arada çok iyi yayınlar yapmış hocam bile "idealist olduğun konuyu tez olarak yazma, onun üzerine sonra çalışırsın. Türkiye'de yarın ne olacağı belli değil, tezinizi yazıp doktor olun bir an önce" diyordu. Durum bu.
  • nhk ni youkosu  (15.09.20 12:24:12 ~ 12:30:58) 
Süre 4+2 yıl.
Yayın şartı üniversiteden üniversiteye göre değişiyor. Hatta doktoraya başlama yılına göre bile değişiyor.
Örneğin Y.T.Ü'de 2015 yılında doktoraya başlayan bir öğrencinin SCI, SCI-E indexli bir dergide yayın çıkartması gerekiyor mezun olmak için. 2017'de başlayan bir öğrencinin SCI, SCI-E yayın harici bir de bildiri/sunum/poster yapması gerekiyor.

www.fbe.yildiz.edu.tr

Yani üniversite senato kurulunun aldığı kararlar ve uygulanmaya başladıkları yıllara göre farklı şartlar olabiliyor.

Sürenin uzun olup olmaması tartışılır bir konu.

Doktorada ders aşaması, yeterlilik sınavı, tez öneri aşaması vesaire adı adı altında teze geçene kadar verimsiz işleyen bir süreç var bana göre. Bir iyileştirme yapmak da mümkün. Bu konuda fikirlerim var tez yazma aşamasında olduğumdan uzu uzadıya yazasım yok şimdi.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (15.09.20 13:23:21) 
yayın zorunluluğunu kritersiz getireceklerini zannetmiyorum. örneğin benim yüksek lisansta (türkiye'deki dandik bir vakıf üniv.) yayın zorluluğu vardı. mezun olmak için yayın yapmak zorundaydık ama kriter yoktu. dandik bir dergide dandik bir yayın yapmıştım. doktorada durum nasıl bilmiyorum ama bulunduğum ülkede yayın zorunluluğu belirli kriterlere bağlanmış. yani belirli bir impact factor'ün altındaki dergilerde yayınlarsanız kabul edilmiyor. toplam süreç boyunca da belirli sayıda yayın yapıp belirli bir impact factor toplamına ulaşmanız gerekiyor. uluslararası yayın yapma zorunluluğu da kriterler arasında.


  • Sour  (15.09.20 14:24:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.