[]

Başka bir ülkede ev sahibi olmak zor mudur?

Almanya, ingiltere, fransa gibi ülkelerde sıfırdan birikim yaparak ev almak ne kadar mümkün?
 
zor degil, ama masrafli
yani evin kendi fiyati euro zaten onu gectim..ev alim satiminda tutulacak avukatin ucreti, muhasebeci ile vergi islerini halletmek ve alim sirasinda devlete odenecek ektra kalemler var.

ben ispanya icin bakmistim, barcelonada 1+1 200 bin euroluk evin bana maliyeti, gitti geldi ucak bileti orda satis islemi icin kalmak vs...haric %20 ek maliyet barindiriyor

yani 200 bin euro icin 40 binde masraf (avukat muhasebeci ve devlete odenen vergiler (evin fiyatinin %16 si sabit bu)

ha orada yasiyorsunuzdur krediye girip alinir falan onu bilemiyorum, ama devlete odenen harclar avrupada yuksek.

kiraya verirseniz gene barcelona icin konusuyorum toplam kira bedelinin %25 ini devlete vergi olarak odemeniz gerekiyor.
  • cairo  (13.09.20 15:15:43) 
Bayagi mumkun, faizler dusuk, ilk evini alacaklar icin devlet destekleri var ustune. Ozellikle Almanya bu konuda iyi.


  • crown  (13.09.20 15:16:33) 
Ülkeden ülkeye değişiyor. İsviçre için birikim gerekiyor peşinat icin; ev fiyatları çok yüksek, yıllarca kredi ödeniyor. Almanya ve fransa'da biraz kolay sanırım.


  • fraise  (13.09.20 15:21:39) 
birikimi tl ile yapıyorsan çok da mümkün değil.


  • argent dawn  (13.09.20 15:30:19) 
uk için yabancıysan peşin alacaksın.

oturma iznin varsa iyi bir gelir gerekiyor. sanırım yıllık gelirinin 5 katına kadar rahat alabiliyorsun. bazen 7 katı falan da olabiliyor.
yani yıllık 50 bin kazanyorsan 250-350 binlik ev alabiliyorsun.
bunun %5 min peşinatı oluyor. bunu nakit ödüyorsun. alım satım vergisini de ayrıca nakit ödetiyorlar. %5 peşinatı sağlamak ilk evin ise vs olabiliyor o yüzden %20'ye kadar peşinat ödeyeceksin gibi düşün.

ayrıca uk de sadece evin tamamını almak zorunda değilsin. başka türlü alım şekilleri de mevcut. ayrıca freehold leasehold gibi sistemler var. dışarıdan gelip buradan ev almak bitirme tezi gibi araştırma gerektiriyor resmen. faizler nispeten düşük o konuda sıkıntı yok. ama faizler konusu da farklıdır. en fazla 5 sene falan fix'dir mesela sonra gidip tekrar pazarlığa oturursun. bir başkadır benim memleketim.
  • ozdek  (13.09.20 15:38:14) 
Fransa; gidip paris'de ya da rivierada bakmiyorsan zor degil. 20-25 yillik krediler yaygin. E iste çıkarmak da cok zor olunca sikinti olmuyor.
O kadar normal ki baska bir yere tasininca is arkadaslarim aldın mı kira mi diyolar, yasim 28 daha. Bu arada sehre biraz uzak yerde gidip müstakil de alabilirsin asil güzellik burada (misal benim is ev arasi 10-15 dk, 30-40dkya cikarsam ayni paraya müstakil bahceli evler var).

  • logisticsmanager  (13.09.20 15:55:28) 
Köylerde filan bulunur uyguna, sehirde zor.
Viyana 60-70 m2 evler sehre yakinda 350binden basliyor ki bunlar 60-70 yapimi binalar ve tadilat gerektiriyor cogu.

  • kuehles blondes  (13.09.20 17:59:17) 
artik orta ve alti kesimin kenarda birikimi yok, yapabilme olasiligi da pek yok, gelen gidiyor. ustune eli yuzu duzgun sehirlerde ufacik dairelere bile 200-300bin dolar/avro para istiyorlar. bunun sebebi de bu sehirlerin zengin gocmen cekmesi. kara para aklama olaylari da var, bu da devletlerin isine geliyor. Offshore hesaplardan paralari getirip emlaga gomen tonla adam var. Olan oranin yerlisi orta girege oluyor tabii.

Insanlar mortgage'a girip 30 senede oduyor. Odeme bitince de parti veriyorlar, boyle birkac tane "ev odemesini bitirdim" partisine katildim. Amerika'daki mortgage krizinden sonra mortgage kurallari da sertlestiriliyor. Eskiden senelik gelirinin 7-8 katina kadar mortgage alabiliyorken bu oran artik 4-5'e dustu, bence daha da dusecek.

Ozetle, o is zor yonca.
  • cooperr  (13.09.20 18:39:37) 
almanyada suresiz oturumun var ise cok zor degil. faizler dusuk. ornegin berline 30-60 dk mesafede bahceli evler 350bin euro dan basliyor. 20 senelik kredi ceksen , aynda 1500 euro seklinde odesen, alim satim masrafi vs yaklasik 400bin euro geri odersin.

turkiyedeki gibi faizler yuksek olmadigi icin evin bedelinin birkac kati faiz odemesi yapmak durumunda kalinmiyor almanyada. kira odemek gibi genelde ev almak.
  • emrahday  (14.09.20 10:46:38 ~ 10:50:01) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.