Spor ve beslenme

60 kilo bir erkek olarak zayıf ama yağlıyım. 1-2 aydır evde ağırlık çalışıyorum. 2 kilo aldım. Omuz ve kollarda belki birazda bacaklarda gelişme var gibi ama göbeğimde büyüdü. Yanlış mı besleniyorum? Kaloriyi azaltmalı mıyım?

60 kilo ne abi ne bulursan ye. yağlan. sonra o yağlardan kilo verirsin. bulk dönemini araştır bunu yapacaksın.

  • diffarentiationation  (10.09.20 13:16:58)
Evde yaptığın çalışmalarda düzenli ağırlık yüklemesi yapacak ekipmanın yoksa kas gelişimin fazla olmayacaktır, o noktadan sonra alacağın kilolar da büyük oranda yağ olacaktır. Yani kaslarda hasar oluşturacak bi ağırlık yoğunluğuyla çalışmayacaksan yüksek kalori almana gerek yok.

  • angelus  (10.09.20 13:22:32)
Öncelikle aldığın kalorinin içindeki protein oranını yükselt. Tekrar sayılarını artır. Hala yağlanıyorsan kaloriyi azalt.

  • arnold schwarzeneger  (10.09.20 14:11:15)
@angelus Haftada 3-4 gün ağırlıkla yapıyorum ( kardiyo yapmıyorum) ağırlık haftada 2-3 kilo arttırmaya çalışıyorum ama elbet tıkanacağımı biliyorum. Kaloriyi azaltıp tekrarı arttırırsam kilo vermez miyim? Karbonhidratı sadace sabah yulaf öğlen bulgur yiyerek alıyorum. Onları komple mi bıraksam? @arnold schwarzeneger Tekrar sayısını arttıracağım.

  • toucheamore  (10.09.20 14:27:14)
Kilo vermeye çalışma kas kütlesi kazanmaya çalış, karbonhidratı da bırakma karbonhidrat olmadan kas inşa edemezsin. Senin sorunun fazla yağ değil düşük kas kütlesi, skinny fat bir vücut tipi. Kas aldıkça görüntün düzelir.

  • angelus  (10.09.20 14:30:09)
Ağırlık artırmana engel olmuyorsa karbonhidratı azaltabilirsin. Dene 1-2 hafta.

  • arnold schwarzeneger  (10.09.20 14:37:13)
Vücut geliştirme tecrübesi olan arkadaşımın söylediklerinden yola çıkarak söyleyebilirim ki boyun 1.50 değilse kilon çok düşük. Bulking denen olayı yapman gerekiyor. Burada macronutrient / makro dedikleri karbohidrat - yağ - protein alımının rastgele değil, planlı olması gerekli. Bunlar vücudun yapım-yıkım süreçlerine yol ve su olacak.

Ayda 2 kilo katacak şekilde kalori fazlası oluşturarak karbohidrat, protein ağırlıklı beslenmek gerek. Kilo alırken ağırlık antrenmanı yaptığın için de kas kütlesi oluşturacaksın.

Karbohidrat kaynağı hamur değil sağlıklı olduktan sonra tüketilmesi gerekiyor. Antrenman için gerekli enerjiyi verecek. Ayrıca fazla tekrar yerine daha yüksek ağırlık ile yavaş yapılan ve kasları zorlayan explosive / patlayıcı egzersizler daha faydalı da deniyor.

Bunlar benim okuduğum, duyduğum şeyler, daha iyi bilenden dinlemelisin elbet ama 60 kilo ile yemeyi kesip elindeki mevcut vücudu 60 kiloluk bir kas makinesine dönüştürmek imkansız diye biliyorum, zaten estetik de durmayacaktır.
  • Novice  (10.09.20 16:34:26)
  • black mamba  (10.09.20 16:38:00)