Pandemi sürecinde mesai saati, haftasonu, izin kavramlarının kalmaması

Bir devlet üniversitesinde araştırma görevlisiyim ve Mart ayından beri (yaz ayları da dahil olmak üzere) çevrimiçi dersler, evrak işleri, kendi doktora tezim olmak üzere hiç durmadan çalıştım. Eylül'de iki hafta yıllık izin yazdım ve izinde olduğum süre içerisinde ders formları güncellenecek diye whatsapp gruplarına mı eklenmedim, toplantı var izinde olanlar gönüllü olarak katılabilir(!) diye mailler mi almadım..

Mesai saati / haftasonu kavramlarını zaten aşmışlardı ama bu kadarı da fazla diye geri çevirdim tüm görevleri. İşler uzaktan hallediliyor diye iki hafta zihnen işten uzaklaşmamıza bile izin verilmiyor artık. Başka iş ortamlarında durumlar nasıl diye merak ettim? Çoğu iş yeri yüz yüze çalışmaya da döndü biliyorum ama, nasıl etkiledi pandemi süreci çalışma düzeninizi?

bizde de evden çalışmaya geçince gece gündüz birbirine girmiş vaziyette, normalde asla yapmazken kendimi ek mesai yaparken buluyorum sürekli. lakin senelik izin ya da hastalık izni olana bizde kimse dokunmaz.

seni izninde rahatsız edeni sen de rahatsız et. sana o hakkı tanımış oluyor seni rahatsız ederek.
  • theseachange  (10.09.20 12:57:41 ~ 12:58:21)
Pek mesai sevmeyen ve haklara mümkün olduğunca saygı duyulan bir yerdeyim ama evdeyken öğle arası ve mola kavramları kayboluyor doğal olarak. Bazen de akşam bilgisayarı kapatmayıp çalışmaya devam ediyorum ama...

izindeyken gelen toplantı davetlerine izinde olacağım diye dönüyorum. whatsapp grupları konusunu da çok sallamıyorum. Ama "aradım açmadın" vs. gibi darlama olursa cevabını veririm. Şöyle bir durum var, sizin dünyayı bilemem ama beyaz yakalı dünyasında hak verilmez alınır durumu var. Eğer hakkımın arkasında durmazsam kimse bana acımaz. O nedenle "orda bi dur" iması verdiğim müddetçe bana bulaşamıyorlar.
  • lcha  (10.09.20 13:06:54)
Icha +1 hak verilmez alınır gerçekten.

Ben tek başıma çalışıyorum ama işim şirket sistemleriyle alakalı olduğu için sürekli darlıyorlar beni. Haftasonu arayan var, gece 10da arayan var. 5ten sonra bana yöneticilerim dışında kimsenin ulaşamayacağını her defasında belirtiyorum ve açmıyorum telefonları.

Bir de sürekli her işin anında olmasını istiyorlar. Yoğunum yapamam diyorum ya da 2-3 hafta sonra bakabilirim işim var diyorum. İnsanlar üşenip her işi bana kitleme derdinde. Benim zamanımı kimsenin yönetmesine izin vermiyorum kısacası. Ama yöneticim de bu konuda arkamda olduğu ve bu tavsiyeleri verdiği için şanslıyım.
  • jazzabel  (10.09.20 13:25:17)
Ben de bir devlet unisinde aras gorum. Hemen hemen benzer sikintilari yasiyorum. Bana kalirsa calisma arkadaslarimizin ve uni yonetimimizin etik anlayisi yok.
Ayrica cogunlugunu yok burslularinin olusturdugu, sirf yalakalik olsun diye her istenileni yapan kisilerde de suc var.
App gruplarinda "Gecenin 11inde toplanti yapalim" kararlari siklikla aliniyor. (cunku hocalarin evde cocuklari var. Kahvalti, ogle yemegi, aksam ev isleri derken calismaya ancak cocuklar uyuduktan sonra sira geliyor)
Ancak bir aras gor arkadasim var. Bizler gibi bu durumlardan sikayetci... arkadas mesai saati disinda gelen islere "ben uygun degilim hocam" diyor. Cevredekiler bunu hos karsilamasa da sanirim bu donem ben de ayni seyi yapacagim.
  • nax  (10.09.20 13:53:13)
Vakıf üni'de arş.gör. arkadaşım var, benzer şeylerden bahsediyor. Onlarda bunun üstüne kısa çalışma ödeneği var, maaşını tam alamıyor, sözde maaşları sizinkilerle eşitlenecek ama onu yapmadıkları gibi düşük veriyorlar. Ben de bir vakıf üni'de öğretim görevlisiyim, ben şimdilik rahatım.

Üniversiteler (ne yazık ki eski kafa hocalardan dolayı sanırım) bu tür konularda daha kötü. Özel sektörde çalışan arkadaşım saat 18.00'dan sonra çalışmayabiliyor veya sonraki gün daha geç başlıyor vs. Fazla mesai ücreti alıyor (ki bu yüzden zorunda kalmadıkça akşam iş veremiyorlar) gibi gibi... Hocalar ar.gör.lere akşam mesaj atıp arayabiliyorlar. Çok kötü. Ters bir şey deseniz de geleceğinizle tehdit ederler sanırım. Sonuçta jürilerinizde bir kısmı olabilir, ileride doktor olduğunuzda gireceğiniz yerlerde bir kısmı bulunabilir.
  • nhk ni youkosu  (10.09.20 14:11:48)
biz de devlet üni., nöbetleşe gidiyoruz ama pek sıkı değil. normal iş akışını hallediyoruz. ben temmuz ayı izinliydim ama çok aradılar, basit şeyleri bile yapamıyor ilgililer bazen.

şimdi sınav görevi geldi lisansüstü için ama işler ciddiye alınmıyor, ben o açıdan sıkıntılıyım. dilekçe vereceğim önlemlerin alındığını teyit etmeleri için. sıkıntı çıkarsa belge olsun diye.
  • passion rules the game  (10.09.20 14:26:22 ~ 14:30:56)