[]

Yeni buzdolapları çok mu kalitesiz, kaç sene götürüyor?

Arıza yapan 14 yıllık Arcelik makinamız için yetkili servis çağırdık. Haliyle sohbet ettik buzdolaplarından. Gelen usta o kadar iç karartıcı konuştu ki, patronu görse işten kovardı. Çünkü gömdü adeta, yargı dağıttı..

-abi kırmızı renkte de aynı motor var, beyaz renkte de, ama renk farkından dolayı 3 Bin tl fark var.

-sizin 14 yıllık makina daha sağlam ve sizinkinde bulunan şu şu şu özellik yeni makinada yok bile.

Ben: Peki yeni dolaplar daha az yakmıyor mu?
-Az yakıyor ama teknolojisinden dolayı motoru bilmem nesi küçük, belli zaman sonra ses çıkarıyor, arıza var diye sonra bizi arıyorlar.

Ben: En az 10 sene götürecek makina öneriniz var mi?
-10 yıl mı, hahahahaha öyle bir buzdolabı varsa söyleyin ben alayım kendime.

Ben: Peki hangi marka favorin?
-elekrolux ve general motor.

SORU: Hani Beko bir dünya markasıydı, Arcelik demek yenilik demekti, Boş ve Zimens çok kaliteliydi?

Yeni makinalar gerçekten max 5-7 sene kısa ömürlü olacak şekilde mi üretiliyor? En az 10 sene götüren beyaz eşyalar tedavülden kalktı mı? Bu kadar mı tüketim toplumu olduk yahu..

Buzdolabı öneriniz var mı, memnun musunuz makinanızdan, ne zaman satın aldınız ve markası ne?

NOT: bizimki 14 yıllık Arcelik, onardık, taş gibi hala. Ama bozulsa en pahalısi en iyisidir mantığıyla mi almalı yoksa ucuza mi kaçmali anlamadım, adam çok kafamı karıştırdı.

 
Bosh, profilo 10 sene rahat götürür bence. En son çöp olan cihaz 14 senelik bosh'tu. Şu an Beko aldık. Ama o cihaz bundan kaliteliydi kesinlikle.

Bir de kadınlar forumları ve dh bu beyaz eşya konusunda daha bilgili. Oralara da göz atın fikir edinmek adına.
 • westblack  (07.09.20 19:59:58) 
Tamirciler eski cihazların tamirinden para kazanıyor? Sen eski dolabı ne kadar kullanımda tutarsan o kadar iyi onun için, sürekli gelip parça zart zurt saplayacak işte. İşine gelmiyor adamın.


 • roket adam  (07.09.20 20:00:28) 
Ben de bu aralar buzdolabi aliyorum, en son LG'ye karar kildim. Motorunun da 10 yil garantisi var.


 • crown  (07.09.20 20:03:13) 
@roket

Yazdığın aklıma geldi ama adam genel olarak gömdü. Sökülen parça zaten yanmıştı bizim, 400 papel bayıldık. Bilmiyorum ne kadar götürür. Tekrar bozulursa daha onarmayız.

Dedim kapı lastikleri de değişse iyi olmaz mıydı, kapılar sağlam dedi. Yetkili bir abiye benzer gibi konuşuyordu.

@crown Lg yetkili servisi nasıl?
 • Cesario  (07.09.20 20:03:55 ~ 20:04:25) 
bosch 10 sene götürür


 • basond  (07.09.20 20:12:07) 
Böyle ürünler alırken yetkili satıcıya değil, yetkili servise sorulmalı zaten. adam haklı

O renk tercihi üzerinden 3bin tlik fark ile müşteriler memnun oluyor :)
 • Erva  (07.09.20 20:17:09) 
Bizim çamaşır makinesi vardı 25 senelik, beyaz çamaşırları filan kar gibi yıkıyordu ve 8kg olmasına rağmen deli gibi eşya alıp sorunsuz yıkıyordu. 1 kere tahliye motorunu değiştirdik sadece kendimiz. Onun haricinde sorunsuz çalışıyordu. Çok eski diye değiştirelim dedik, motoru da ufaktan sıkıntı çıkartmaya başlamıştı. Kaç bin lira verip arçelik aldık. Su tasarrufu elektrik tasarrufu 500 tane mod derken B*k gibi yıkıyor çamaşırları.

sanırım eskiden kaliteli olsun diye uğraşıyorlardı, şimdi 2 senelik garantisi bitince bozulsun şeklinde tasarlıyorlar
 • pislick0  (07.09.20 21:51:42) 
siemens var bizde 11 sene oldu hiç sıkıntı çıkarmadı.


 • alors  (07.09.20 23:05:58) 
Bizimki markalı bile değildi, regal mi ne. 11. senesi şu an.


 • Avoiding The Puddle  (08.09.20 07:21:46) 
Samsung 4 yıl anca dayandı. Çalıştığı zaman da aşırı sesliydi, ilk günden itibaren memnun etmedi. Güya 4+ 6 mı o tip bir garanti süresi vardı, isteğe bağlı uzatılan, onu yaptık diye hatırlamama rağmen o bayi kapanmıştı ispat edemedik vs.


 • hair freak  (08.09.20 08:57:34) 
samsung 10 yıl inverter motor garantisi veriyor zaten. yani 10 yıl boyunca motor bozulursa, gelip yenisiyle değiştiriyorlar.


 • sftsft  (08.09.20 10:06:31) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.