[]

Yeni eve taşınma ve elektrik işleri

Merhabalar,

Görece eski bir binaya taşınıyorum. Kullandığım elektrikli cihazlar - bilgisayarlar için elektrik tesisatında yenileme - düzeltmeler yapmayı hedefliyorum.

- nelere dikkat etmeliyim?
- bilgisayarları kullanacağım odaya kalın kablolu hat çektirsem yeterli olur mu?
- genel olarak evin elektrik tesisatını iyileştirmek için ne önerirsiniz?
- yaklaşık maliyet ne çıkar?

sevgiler saygılar.

 
ne için kalın kablolu hat ?

bina eski olabilir ama elektrik sistemi belki düzeltilmiştir. bunun dışında çok enerji harcayan elektrik sobası, elektrikli termosifon, ani su ısıtıcı gibi cihazlar kullanmayacaksanız standart kettle, bilgisayar, laptop vs için birşey yapmak gerekmez.

evde bir süre için ütü, kettle, fırın gibi cihazları kullanırken takılı olduğu prizi takip edin ısınma yapıyor mu. kettle türü cihazı çalıştırınca o odada ışıklarda bir azalma oluyor mu, herhangi bir koku, cızırtı sesi var mı bunları takip edin.

bilgisayarlar kaç bilgisayar kaç kw ?
  • orpheus  (06.09.20 23:00:10 ~ 23:02:03) 
kendin yaparsan maliyeti çok tutmaz, yapamazsan elektrikçi hem işçilik alır hem malzemeyi internette gördüğün fiyatların üstüne satar çok kar payı alır hem de kar payını yükseltmek için genellikle düşük kalite ürün kullanır.

ben panoyu yeniledim, kaçak akım rölesi yoktu sigortaların amperleri fazla yüksekti(kısadevrede yine atması lazım ama eski ve dandik de olunca güvenemedim) zaten ucuz diye onları da değiştirdim. duylar, prizler, anahtarlar, komitatörler vs. pisti keyfi olarak onları da yeniledim. bazı linyeleri birleştirip daha az sigorta bağladım, mesela aydınlatmada 2 ayrı sigortaya gerek görmedim zaten led ampule geçtiğimden, doğalgaza geçilmiş, bayodaki elektrikli ısıtıcıya giden linyeyi iptal ettim bağlamadım vs. böyle biraz daha maliyet düşürdüm. ama kaliteden tasarruf etmeyip schneider aldım.

pc için ben de panodan yeni hat çektim ayrı sigorta bağladım ama duvar içi tesisatla uğraşmadım direkt kablo kanalı ve kroşeyle çaktım duvar üstünden yürüttüm, görsellik önemliyse sana kalmış. elektrikçiye duvar içindeki hattı değiştirtmek çok pahalıya patlar.

40a 30ma trifaze schneider kaçak akım rölesi 100tl civarı, hepsiburada. sigortalar da 10-15 bişeydi biraz da ttr kablo alırsın yeni çekeceğin hat için o kadar... istersen antigron çek ama o kadarı da gereksiz.

kaçak akım rölesi var ve atmıyorsa, cihazların da çalışıyorsa tesisat kablolamasına çok takılmaya gerek yok, masrafa değmez. zaten bi sorun varsa izolasyonu eridiyse vs. kaçak akım rölesini attırır anlarsın değişmesi gerektiğini.

ek olarak pc için kesintisiz güç kaynağı da alabilirsin, hem kesilmelere hem voltaj dalgalanmalarına karşı korursun. ben 2006dan beri kullanıyorum. eaton, vertiv, apc filan iyi markalardandır.
  • konetsu  (07.09.20 04:12:06 ~ 04:23:05) 
@orpheus
bilgisayar değil aslında workstationlar, 3000w psu var üzerinde. bunun yanında yazıcı, vb ufak tefek cihazlar da mevcut. sürekli tam yük altında olamayacaklar tabi ama kafamda soru işareti de kalmasın istiyorum.

@konetsu
geniş açıklama için teşekkürler.
APC bağlı zaten mevcutta sistemlere. Kaçak akım rölesi kesinlikle aklımda. ttr kablo için de 3x2,5 kullanıp sanki ısınmaların önüne geçebilirim (başka bir aksilik yoksa).
  • angelofdeath  (07.09.20 08:15:18) 
ben yazdığımda vardı sen uyanana kadar stok bitmiş bu arada geçmiş olsun :D (oradan alacaktıysan) hepsiburada kendi satıyordu ek indirimlerle, şimdi daha pahalı 3. parti satıcılar kalmış sadece. annem de geçen hafta taşındı gidip baktım yoktu. ona bi kaçak akım rölesi aldım dün, fiyatları ondan yeni incelemiştim.

2.5ttr yeterli olur.
  • konetsu  (07.09.20 08:27:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.