[]

Karadeniz'e Akp yüzünden gitmem diyen insanlar?

Doğu'ya gitmem diyeni duydum da terör var diye Karadeniz'e gitmem diyeni ilk defa sözlükte görüyorum siyasi sebep yüzünden. Birkaç değil bayağı insan var. Reelde hiç denk gelmedim. Kastettiğim turistik gezi, yaşamak değil.

Ben de Ayder yaylası, Uzungöl gibi betonlaşmış yerlere gitmek istemem ama keşfedilecek çok yeri var. Yani insanların çoğu AKP fanatiği diye ayağımı basmam demem, öyle şey mi olur anasını satayım sanki evlenip akraba olmaya gidiyoruz.

SORU: Aranızda sırf Akp yüzünden Karadeniz'e gitmem diyen var mı ya da denk geldiniz mi böyle insanlara?

Ben sebebini anlamadım. Böyle düşünen bir insan İstanbul'da Fatih'e, Üsküdar'a da gitmesin o zaman? Hayırdır ağaçlara, yaylalara parti rozeti falan mı taktılar da haberimiz yok, sebebi ne?

Karadeniz'in suçu ney lan, doğası çok güzel :/

not:kılışdarsporlu, anti-muarremci..

 
o insanlar salak, lümpen boş beyinli genellikle. Genelleme yapmazlarsa ölecekler. Ben 15 sene samsunda yaşadım. Çevremizdeki bütün insanlar atatürkçüydü. AKP'li insanlar da mevcuttu ama AKP'li Atatürkçü diye ayrım görmedim hiç. Aslen de sinopluyum. Karadenizin aksine (bazı köyleri hariç) AKP'li bulmak zordur. Karadenizlilerin tümü AKP'lidir söylemi cahilce ve içi boş bir söylemdir.


 • false pretension  (02.09.20 01:53:17) 
Yok, gelmedim.

Sozlugu de sadece haber takibi icin(hos onun da luzmu yok ya) kullanmak lazim. Onun disinda ciddiye almak(hele ki 2020 yilinda), ya da ordaki genellemelerin reelde bir karsiliginin oldugunu dusunmek enteresan.
 • bahele  (02.09.20 02:03:21) 
Gitmem diyen duymadım da karadenizlilere çok küfür eden, dalga geçen, bir olay olduğunda ''karadenizli olduğunu tahmin etmiştim zaten'' diyen çok görüyorum :D

O gitmem, gezmem diyenler de dediğin gibi uzungöl, ayder dışında bir yere gitmiyor. Ne güzel yerler var. Derin köylerine, yaylarına gidince çok güzel insanlarla karşılaşıyorsun, adam-kadın evine çağırıp yemek çay veriyor. Sosyal medyada bir salak görüyor, her karadenizliyi öyle sanıyor.

Bizim köy derinlerde Mesela köy pikniğinin açılısında önce atatürk anılıyor, sonra köy derneği başkanı anılıyor :P İlk akolü 15 yaşında köyün abileriyle içtim. Öyle karadeniz akplidir diye bir şey yok. Gayet atatürkçü yerler var.

yetişrilememiş boş beleş adamlar yüzünden karadenizin bütün zorluğunu sırtlamış kişilere biraz ayıp ediliyor. Adam alıyor sırt çantasını geziyor karadenizi(gezmiyor değiller, geziyorlar gayet) ikram hamur işlerini yiyorlar, sabah 6'da köy fırınından çıkmış sıcak ekmeği gömüyor, sonra sosyal medyada komik olucam, artistlik yapıcam diye karadeniz insanıyla dalga geçiyor.

-Bu olaylar sadece sözlük içinde olmuyor. Twitter'da da var bir karadenizlilere sataşma durumu.
 • eazy  (02.09.20 02:06:07 ~ 02:09:35) 
Hiç duymadım böyle bir şey. Askerliğimi Samsun'da yaptım. AKP ile ilgili hiçbir şeye denk gelmedim. Onu diyen insan yaşadığı ilçeden dışarı çıkmamıştır.


 • dissendium  (02.09.20 02:09:43) 
Dünyadaki en güzel köy benim köyüm olabilir. Artvin-Arhavi’ye beklerim.

Anne ve babadan doğrudan safkan Lazım. İnsanların nefret değil genellikle sempati ile yaklaştığını görüyorum. Siyaset ve bürokrasinin hali ortada ama ne Karadeniz illeri genellenmeli ne de Karadeniz insanı.

edit: “safkan lazım” sözüne neden takınıldığını anlamadım. Var olmayan bir kategori değil bu, Artvin’in Arhavi ve Hopa ilçeleri ile Rize’nin Fındıklı, Ardeşen ve Pazar ilçelerinde Türkçe’den farklı ayrı bir dili olan farklı bir kültüre sahip ve kendilerini etnik köken olarak Laz olarak tanımlayan insanlar var. Bu bir halk, Türkiye’de yaşayan diğer halklar gibi. Bu düşünce tüm Trabzonluları Laz sanan insanlarda genellikle oluyor. Bir ara saydığım beş ilçeye gelir ve oradaki insanlarla tanışırsanız normal sohbet esnasında bu insanların Türkçeden daha çok Lazca konuştuğunu görürsünüz. İnsanımız samimi, sevecendir. Aksi ve boş özgüvenli olduğu şeklindeki yorumlara katılmakla birlikte bu yörenin ikliminin, yer şekillerinin etkisi olduğunu düşünüyorum.

Lazlık ifadesini kullanmam da herhangi bir ayrımcılık yoktur.
 • Hallegadola  (02.09.20 02:13:20 ~ 12:11:24) 
Herkes deneyimlerine veya duyumlarına oranla bakmak istediği perspektiften bakar. Bu gibi şeyler kisinin yasam görüşünün altının ne kadar dolu olduğuyla alakalı.

Ben Trabzon'da ailemle beraber sırf nereli olduğumu sordukları için Diyarbakırlı olduğumu söylediğim zaman birbirinden farklı zamanlarda çok uç iki olay yaşadım.

Birisi insan olarak çok utandığım aşırı faşist, haysiyetsizce bir hareketti. Detay isteyen olursa veririm.

Bir diğeri ise hayatımda unutamayacağım bir insaniyet, misafirperverlik ve güzel ahlak örneğiydi. Bu ikisinden sadece bir tanesini yaşamış olsam o şehri ona göre mi değerlendirecektim?

Istanbul'da bir sürü Karadenizliyle yaşadım, yaşıyorum. Onların da içinde iyi veya kötüler var. Karadenizin iki şehrinin insanı bile yeri geliyor birbirinin arkasından 2 metre küfrediyor.

Ailemize bir Trabzonlu insan katıldı. Hayatıma Rizeli, Trabzonlu, Giresunlu çok güzel insanlar girdi.

Bölgecilik, memleketçilik, hemşericilik bu ülkenin insanını çomar yapan en önemli özelliklerden biri.

Biriyle tanışırken, konuşurken nereli olduğunu soran hayvan heriflerle bir daha diyalog kurmuyorum. Bir memleket bir insanı iyi yapmadığı gibi kötü de yapmaz.

Hasbelkader ferdi bulunulan bir din, ırk veya bölge üzerinden varoluşunu ispatlamaya çalışan her insan benim gözümde sivrisinekten daha değersiz.
 • pass  (02.09.20 02:20:32) 
ben de görmedim akp yüzünden gitmem diyenleri. ama bir daha gitmem diyenler var.
karadenizin yerleşik kırsal insanı uyuzdur, yardım etse bile laf sokar, olmadı burnunu sokar. bizim beyaz türkler yurt içini gezdiklerinde doğudaki misafirperverliğe şaşırır ve hayran kalır. karadeniz için bunu söyleyemem mesela. ben de karadenizli sayılırım bu arada, yani teknik açıdan öyleyim ama bizim karadeniz tarafı değil. neyse, neticede insanını tanıyorum, cidden de öyle sevilesi değiller. gereksiz samimiyet ve yüz bulmalarından rahatsız olduğum için, özellikle köy kırsal bölgelerinde, insan içinde gezip tozmayı istemem. ülkede görmediğim zibilyon yer var, muhtemelen en son gideceğim yer de karadeniz tarafıdır. belki de yeşile doğaya aşina olduğum için ayrıca çekici gelmiyor tabii, bilemedim. ama karadenizli kırsal halk iticiliği diye bişey var bence.
(direkt karadenizli insan iticiliği demedim yalnız, nüansa dikkat)
 • Bruce  (02.09.20 02:26:11 ~ 02:26:59) 
Hopa ya laf eden taş olur ayrıca.
Ha bir de, cidden kimse neden gelmiyor diye üzülmem :) isteyen buyursun gelsin de ne olur gelin diye bir derdim hiç olmadı

 • kisa  (02.09.20 03:09:47) 
Cevremde denk gelmedim ama bu dusunceye de yabancı degilim.

İnsan muhtesem doganin ne hale geldigini gorunce üzülüyor, bir de kimileri icin tatilde alkol alamamak problem oluyor, ondan oyle soyluyor olabilirler ama her seye ragmen cennet Karadeniz'i atlamak cok yazik olur. Norvec'e dibimiz dusuyor, burnumuzun dibindeki Sinop'a burun mu kiviralim, İrlanda'yi gezme hayali kurup Artvin ve çevresini es mi gecelim?
 •   (02.09.20 05:16:48) 
çok saçma bir şey olmuş bu. sadece rize'de bile kıyı ilçeler bir önceki ve sonrakine göre değişir. birisi sağcı iken diğeri solcudur.
yani şöyle anlatayım
sallıyorum şu an.
tuzla sağcı
pendik solcu
kartal sağcı
maltepe solcu
göztepe sağcı
kadıköy solcu.

ip gibi dizili ilçeler sıra ile değişiyor.
 • turbo sadık  (02.09.20 08:18:16) 
Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, şehirde koronavirüs testi pozitif çıkan ya da şüpheli temas nedeniyle evlerinde karantinada olması gereken 262 kişinin konutlarında bulunamadığını söyledi.

Şu aralar Samsun'a gitmeseler iyi olur.
 • baal  (02.09.20 08:45:31) 
Ben de Trabzonlu olarak olağan dışı bir nefret görüyorum karadenizlilere karşı. Aynı nefret doğululara gösterilse 90'lara geri döneriz yani o derece. Elbette taş kafalı, kayıtsız şartsız Akpliler de var, çokça var ama bu derece düşmanlık ve nefret söylemini doğru bulmuyorum.

Ayrıca karadeniz hakikaten çok güzel. Gelmeyen kendi kaybeder :)
 • chicha_v2  (02.09.20 09:33:09) 
sebebi için konuşuyorum; bir yere "insanı kötü" fikrinden yola çıkarak gitmemek gibi düşünülebilir bence, herkesin kendi tercihi sonuçta. fatih üsküdar örneğinin karşsıında esenler sultanbeyli gibi de düşünürsen motivasyon daha makul gelebilir.


 • yuto  (02.09.20 10:20:18) 
Yani mevzu oralarda uzun süre yaşamaksa hak verebilirim bu insanlara ama birkaç günlük turistik geziyi gideceğin yerdeki insanların siyasi görüşlerine göre seçmek büyük saçmalık bence.


 • ms brownstone  (02.09.20 11:19:44) 
boyle bir duyum almadim. duymadim. insanlar artik insan olmaktan cikmis. insanlar kafalarindaki siyasi gorus olmuslar. bu oldukca uzucu.

karadeniz insanini iyi ve caliskan biliyoruz, bundan dolayi kendilerine saygi duyuyoruz. okuldan tanidigim ve iste beraber calistiklarimdan yola cikarak soyluyorum.
her yerde istisna iyi olmayan asirici insan cikiyor.

siyasi figurlerin ve fikirlerin kolesi olmamaliyiz. bunlara gore yasamayi birakmaliyiz. insan olmak en oncelikli seydir.
 • Leonardo~Da~Vinci  (02.09.20 11:25:25) 
Karadeniz özelinde değil de genel olarak konuşursak, bir bölgenin doğasını insanından nasıl ayırabilirsin ki ? Günübirlik gitmiyorsan illa oranın insanıyla iletişime geçeceksin.


 • prizmatik  (02.09.20 11:57:11) 
Ya bu aslında benim. Malum sebeplerden bölge insanından hazzetmiyorum. Bazı noktalarda farklı yüzyıllarda yaşadığımızı düşünüyorum. O sebeple özellikle düzen değişene kadar gitmeyi düşünmüyorum. Tuhaf gibi görünen aslında tuhaf olmayanı ise eskiden şivesini olsun müziklerini olsun çok sempatik bulduğum bu yöreler artık zerre dikkatimi çekmediği gibi itici bulmaya da başladım. :|


 • le jeune turc  (02.09.20 15:55:51) 
AKP yuzunden degil de Karadeniz insani cok agresif yaw, sabirsiz, aceleci. Hospitality yonunden bakiyorum olaya, sen ne ayaksin, necisin, niye geldin gibi sorgularlar adami gibi geliyor bana:) Rahat hissetmem yani orda yerli turist olarak kendimi. Doguya laf edeni Allah carpar ama eksisozluk.com


 • neverletyougodown  (02.09.20 16:33:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.