[]

Yaya geçidinde hangi şartlarda üstünlük arabanın? (capsli)

(bahsi geçen soru ve olay fotoğraftaki yaya geçidi için)

Yaya geçidinde bir yaya olarak taksi, minibüs, uzun araçlara ben yol veririm. Onun dışında fotoğraftaki yerde dakikalarca beklemem, depar atarak geçmem, şoförün 2 şansı var, ya çarpmak ya da durmak. Capsteki yerde bile dakikalarca bekliyorsun, çoğu araba yol vermiyor, vermemek için de dip dibe gidiyorlar.

SORU1: Cimer'den şikayet etsek kasis falan koyulur mu en kötü ya da EDS kamera? Mahalle arası bir yol bile ana yola dönmüş gibi arabalar gazı kökleyip gidiyor.

SORU2: Yaya geçidinde üstünlük yayada değil mi, hangi koşullarda şoförün oluyor, beni aydınlatır mısınız? Twitter'da haftalarca TT olup Süleyman Soylu bile polislere emir vermedi mi kesin cezayı diye? Niye şoförler durunca ya da yavaşlayınca küfür ediyor capsteki yolda, hatam nerede?

Bugün yine aynı hadise oldu burada. Adam durdu sövüyor arkamdan. Ben de ona sövdüm. Arabadan inip üzerime yürüdü, esnaf araya girdi ayırdı. Polisi arıyorum deyince uzatmadı bastı gitti. Zaten arkada konvoy oluştu 20 araba falan bir de onlar kornaya abandı, ortalık karıştı.

not: biber gazı ve elektroşok cihazı siparişi verildi...

 
karayolları trafik kanunu'na göre: "sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhaları ile belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar". ambulans, polis vb. araçlar hariç (onlar da sirenleri açıksa) yaya geçidinde geçiş üstünlüğü yayaya aittir. ama pratikte dikkatli olmakta fayda var.


  • wallets wide shut  (27.08.20 12:45:59) 
yaya geçidine adım attığınız anda durmaları gerekir. ceza kesilmesi lazım o araçlara. bu konuda eğitim seviyesi çok düşük. açıkçası ingiltere'de bile yaya geçidine adım atınca durmayan orospu çocukları mevcut. sorumluluk yaya olarak bizde çok dikkatli olmalı ve göz teması olmadan yoldan gemçemeliyiz. kanun bize hak verse de sen öldükten sonra kim takar kanunu. kendini her zaman koru yani.

kendi adınıza adaleti sağlamaya çalışmayın. 3. sayfada görürüz sonra.
  • ozdek  (27.08.20 12:47:56) 
türkiye'de araçların büyük bir bölümü durmuyor. bir ceza da kesilmiyor maalesef.


  • black mamba  (27.08.20 12:52:05) 
wallets wide shut zaten paylaşmış, ışık ve polis yoksa yaya geçidinde hak senin, normal şartlarda yola bile bakmadan rahat rahat geçersin (hayatında en az bir kez avrupaya gitmiş olanlar bilir).

haliyle araçla giderken durmakta haklısın. ben de aynı şeyi yapmaya çalışıyorum ama yaparken de arkama mutlaka bakıyorum hızlı gelen vs. var mı diye?

bir kere durup yayaya yol verdiğimde arkamda biri korna çalmıştı bir baktım trafik polisi, trafik polisi bile yaya geçinde niye durdun diye önündekine korna çalıyorsa bir şeylerin değişeceğine çok da inanmamak gerektiğini anladım.

(bkz: yav bunlar katiyen eğitilmezdir)
  • aziz dostum jack  (27.08.20 12:54:13) 
yurt dışından geldiğim ilk gün eziliyordum az kalsın alışmıştım orada rahatça geçmeye. burada fark ettiğim başka bir şey de sadece sürücüler değil yayalarda bir garip olmadık yerden yola atlayanlar ışığı beklemeyip araçlara yeşil yanarken geçenler falan millet olarak sıkıntılıyız galiba.


  • klakie  (27.08.20 13:02:34) 
Yazılı kural: onlar durur
Avrupa Amerika: onlar durur
Türkiye: Boş kalana kadar bekler geçersin.

Plakasını alıp yapıştırsaydın Cimer'e 3-5 ceza yerdi de rahat ederdik.
  • lcha  (27.08.20 13:48:12) 
yol müsaitse ben yol veriyorum ama ben durduktan sonra yanımdaki arabalar genelde gaz kesmeden geçtiği için temelde iyilik yapayım derken yayanın hayatını riske attığım için durmuyorum. Maalesef döner kavşakta geçiş üstünlüğü öğrenememiş adamlara yaya geçitini öğretmek biraz zor :/


  • captainmrg  (27.08.20 13:53:18) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.