Okulların açılması, Öğretmenler Hk.

Bugün öğretmenler okulda görevlerine başladı. Devlet okullarında 1 milyondan fazla öğretmen çalışıyor bir o kadar da özel okullarda vardır diye düşünüyorum.

Ortamdaki salgın göz önüne alındığında bu kararı hala doğru bulan var mı gerçekten merak ediyorum, sözlükteki yorumları da takip ediyorum fakat burda yazar olmayanlar da fikir beyan edebilir diye burdan da yazalım istedim.

Alınan kararı doğru buluyor musunuz özetle soru bu.

evet doğru buluyorum.

öğretmenlerin çok büyük bir kısmı tatillerini, memlekete gitmelerini ve gezmelerini eksik etmedi.

elbette evinde oturanları da vardır ancak gezmeye geldiğinde geri durmayan öğretmenlerimiz seminer olunca riskli diyorlar.

gitsinler de bu süreçte uzaktan eğitimde nasıl eğitim ve öğretim yapılacak biraz görüş, fikir belirtsinler, eğitimlerini alsınlar.
  • eeb  (24.08.20 12:45:11)
Yani şöyle düşünüyorum; bütün konserler veriliyor, bütün tatil mekanları tıklım tıklım dolu, anaokullari açık, insanlar büyük plazalarda çalışıyor, kurs merkezleri, dershaneler açık. E o zaman öğretmenlerin seminere gitmesi de o kadar abes bir durum değil. Kaldı ki eeb'in dediği gibi de hepsi karantinaya girmış de oturmuş durumda değiller. Birbirlerinin dibine girmeyip, maskelerini takip gayet de seminerlerde bulunabilirler. Ki benim öğretmen arkadaşlarımın çoğu bu karari destekliyor.

Avrupa'daki cogu ülkede vaka sayıları artmasına rağmen okulları komple açtılar bu arada.

Edit: Westblack+1 bu sene komple uzaktan eğitim yapılacaksa öğretmenler okuldaki materyaller ile birlikte bu işi götürmeyi bence de.
  • fraise  (24.08.20 12:57:58 ~ 13:11:10)
Bu lafım istisnalarını kapsamamakla birlikte çevremdeki bütün öğretmen tanıdıklarım maşallah tatilinden gezmesinden eksik kalmadı.

Hatta bazıları sağlık çalışanlarına da laf etti işleri bu zaten diye.

Hepimiz çalışıyoruz, hepimiz risk altındayız.

İşlerine gelince tatil, işlerine gelmeyince pandemi.

Senin de işin bu, git seminerine yeni düzende eğitim konusunu tartış.
  • denizgonen  (24.08.20 13:00:00)
Öğretmen çocuğuyum. Onlar gezerken bulaşmıyor, okula gidince mi bulaşıyor? Polis ve doktora ya da her gün işine giden insana bulaşmıyor mu? Market çalışanları da her gün bir sürü insanla muhatap oluyor. Öğretmenler evde oturdukça sağlık çalışanlarının motivasyonu düşüyordur. Adamlar kendi ailelerinden bile uzakta virüsü taşımamak için.

  • gelmeistemem  (24.08.20 13:00:46)
Bence uzaktan eğitim sınıfa kurulacak olan materyallerle ve sistemlerle yapılmalı. Evde verilen uzaktan eğitim olmaz. Hem 3 saat ders ver hem 10 saat ek ders parası al derse girmiş gibi. Asıl sorun burda.

He okullarda internet vs yok doğru, Ama doğru olan bence öğretmenin okulda ders anlatması.
  • westblack  (24.08.20 13:06:19)
öğretmenlerin daha doğrusu benzer şekilde çalışanların okullara gitmesini/seyahat hareketliliğini "yanlış bulmuyorum". Ancak öğrencilerin okullara gitmesini doğru bulmuyorum.

Öğretmenler eğitimi daha faydalı nasıl sürdürebileceklerine dair planlama, hazırlık vs için yan yana gelmiş olabilirler. Ayrıca öğrenci nüfusuyla kıyaslandığında öğretmen sayısı çok çok daha az; aynı şekilde yetişkin bilinciyle çocukların dur yapma'dan anlamaz hallerini de kıyaslayamayız.

temennim; öğretmenler verimli olacak bir eğitim sistemi için planlama yapsın. okullar daha da önemlisi üniversiteler açılmasın.
  • rewlack  (24.08.20 13:09:08)
Okullar öğretmenlere her birinin ayrı sınıflarda eba'dan uzaktan eğitimi sağlıklı, İnternet kopmalar olmadan verebilecek bir şekilde sistem kurabiliyorsa gelsinler okulda çalışsınlar. Bir haftalık seminer neyse de okullar açılana kadar uzatmışlar. Çoğu okulda bu sistem olmadığına göre çocuklar sadece eba tv' den mi takip edecek dersi? Öğrenciler için böylesi zararlı olabilir.

Liseden yeni mezun oldum, tercih dönemi iki ya da üç hafta önce pazartesi başladı ve tercih danışmanlığı yapan rehber hocamız tatilini tercihler başlamadan iki gün önce bitirdi, Antalya'da orada burada gezmediği yer kalmadı :)) kendini düşünmüyorsun bari tercih yapacak öğrenciyi düşün, mesela.
  • black holes in the sky  (24.08.20 13:15:39)
Öğretmenler seminere başlayıp, önlemlerini alarak planlama yapabilirler elbette. Fakat yüz yüze eğitimin nasıl olacağını ya da daha doğrusu sürdürülmesinin nasıl mümkün olacağını aklım almıyor. Diyelim bir öğrenci covid oldu, tüm sınıf ve sınıfa derse giren öğretmenler kendilerini 14 gün karantinaya mı alacak? E bu öğretmenlerin girdiği diğer sınıflar, dersler ne olacak? Ya da pozitif kişi ile temaslı koca bir sınıf hiçbir şey olmamış gibi derslere girmeye, eve gidip gelmeye devam mı edecek? O zaman nasıl kontrol altında tutacağız bu salgını?

Türkiye'de okulların açılması ile Avrupa'da okulların açılmasını kıyaslayamayız. Avrupa'daki çoğu ülkede sınıflar 20-25 kişilik, öğrenciler okula yürüyerek gidip geliyor. Bizde 40-45 kişilik sınıflarda eğitim almak için uzun süren servis yolculukları yapıyor öğrenciler maalesef.
  • gmzo  (24.08.20 13:20:03 ~ 13:21:47)
Ingiliz hukumeti de aciyor. Bu hafta okullarin acilmasi ile ilgili bir suru propaganda yaptilar, halki ikna etmeye calisiyorlar. Risk az diyorlar, burdan takip edebilirsiniz: twitter.com

  • neverletyougodown  (24.08.20 13:20:08)
Elbette doğru buluyorum. Hadi işin kaynağından yazalım, aynı tepkiyi veren öğretmenler maaş,atama,özlük işleri için okulun açık kalmasını onaylıyor ama iş kendilerine dönünce yooo olaaamaz nidaları yükseliyor.

Mart ayında kronik rahatsızlıktan dolayı evden iş yapıyordum , hiçbir şey aksamadı bazı öğretmenlerin okula gelip evraklarını imzalamaları gerekiyorken söylemiş oldukları cümle şu ''synax neden yok ? eee nolmuş ki diyabeti varsa'' şimdi bu öğretmenler (hiç bir sağlık sorunları yok) sabahtan beri şikayet halindeler.

Okul idareleri daha geçen hafta kaymakamlık ve ilçe sağlık kurulu kararı ile filyasyon ekiplerinde çalışma yaptılar, bunlar insan değil öğretmenler minnoş ?

Dahası diğer kamu personeli ne yapsın, temassız kamu birimi mi kaldı ? Saymaya başlasam sayfa uçar gider.

Bu istemezükçülerin fotoğraflarını paylaşsam olay olur , 2 öğretmen haricinde yaz tatilinde evde izole olan yok ama sorsan pandemide okula neden geliyoruz.
  • synax  (24.08.20 13:29:26)
Kurslar da açık Haziran başından beri ama tekrar online eğitim için altyapılarını güçlendirmeye çalışıyorlar. Okullar açılacaktır belirtilen tarihte ama yüz yüze eğitimin yıl boyu kesintisiz devam edeceğini pek sanmıyorum. Yaz boyu seyahate, tatile yasak gelmedigi için ülkenin dört bir yanından toplanıp gelen öğretmenlerin okullarda birbirlerinin ve öğrencilerin sağlığı açısından büyük risk oluşturduğunu düşünüyorum. Hibrit ve seyreltilmiş eğitimden tekrar online eğitime geçilecek gibi geliyor bana.

  • epistemic_regress  (24.08.20 14:12:36)
6 aydır hiçbir şey yapmadan maaş alıyorlar, diğer meslek grupları çalışırken onların da artık işe dönmesi normal. bana kalsa yüz yüze başlayana kadar gitmesinler ama o zaman maaş da almasınlar, hatta maaşları sağlık çalışanlarına verilsin. milyonlarca lira çöp, yazık.

bu arada sağlık çalışanı falan da değilim, öğretmen arkadaşlar mesaj kutumu yeşillendirmesinler.
  • candide  (24.08.20 16:49:31)
18 yaşından beri çalışan ve çalışmayı çok seven biri olarak 6 aydır evde oturmak gerçekten can sıkıcı bir durum. Ama bir yandan da öğretmenlerin seminer döneminde okula gitmeleri mantıklı bir hareket değil. Bugün iki canlı yayın dinledik, müdürümüz bir konuşma yaptı ve dağıldık. Bunu kendimizi ve çevremizdekileri riske atmadan evden de yapabilirdik.

Kaldı ki daha yüz yüze eğitime başlanacak. Bugün okullar için uyulması gereken tedbirleri duysanız gülersiniz. Öğrencilerin yemek yemesi yasak mesela. Ya da teneffüslerde bir buçuk metre sosyal mesafe korunacakmış. Benim öğrencilerim ikinci sınıfa gidiyor sizce buna ne kadar uyulacak? Her neyse. Ben önlemimi alıyorum. Çalışmayı da dert etmiyorum. Ancak bu mantıklı bulduğum anlamına gelmiyor. Bana kalsa sadece okulları değil, kafeleri, otelleri, hatta iş yerlerini de kaptırım.
  • ruhen hastayim ben  (24.08.20 17:23:22)