Yemeksepeti fiyatlarının uçması

En son pandemi öncesi bir şey söylemiştim. Bugün ilk kez yemek söyliyim dedim ki fiyatlar patlamış. Adam bir künefeye 22 lira diyor, ahaha künefe lan bu, maliyeti en fazla 5 lira olan bir şey.

Zaten satış yapamıyorlardı düzgün, bu kadar fiyat şişirmenin mantığı nedir ? O da mı dövize endeksli ?

Mesele sadece döviz değil ülke her yönden fakirleşiyor, para biriminin değeri her geçen gün düşüyor. Fiyatlar neden aynı kalsın ki?

  • fobfilm  (14.08.20 17:03:23)
valla fiyatlar kaç aydır yükseliyor zaten. künefe yazdım 12 tlden başlıyor. kalitesi değişir illaki.

dövize endeksli olmayan bir şey kaldı mı ?
  • fezagezgini_4  (14.08.20 17:04:09)
en basitinden dandik tavuklu pilav 14 lira, yemeksepeti baya pahalı. ucuza bir restorant bulmuştum oda listeden kayboldu çok üzgünüm bu aralar.

  • nahtoderfahrung  (14.08.20 17:11:35)
Geçen bir kafede sucuklu tost menüsüne 23 TL verdim. Çok aç olmasam hayatta yemezdim. Vergi indirimi yapsalar da bu fiyatlara yansıtmadığı için bir şey değişmiyor. Böyle gittiği müddetçe dışarıda zorunlu haller dışarıda yemek yemeyi bırakırım.

  • black holes in the sky  (14.08.20 17:16:43)
abi sizin semtler pahalı olmasın ?

prnt.sc
  • fezagezgini_4  (14.08.20 17:16:54)
Fiyatlar hem pahalı hemde min. gönderim tutarı yüksek. Adamlara destek olsun diye alayım diyorum onlar dayıyor fiyatları.

  • Topalordek  (14.08.20 17:20:04)
oturduğum semtte waffle 25 (ki daha pahalıya da var), lahmacun 8,5 lira falan.
bana göre en para etmeyen iki şey.

gerçi lahmacunda yine kıyma mıyma var ama eskiden evde usta falan varken ucuza gelsin diye lahmacun istenirdi, şimdi tek başına lahmacun yesen 30 lira veriyorsun.
yanlış hatırlamıyorsam 2019'da 5-6 lira civarıydı bir lahmacun fiyatı.

ayrıca min. gönderim tutarları da yükseldi +1
burnumun dibindeki restoranlar minimum 30-40 liraya servis yapıyor.

edit:
yazmayı unutmuşum.
zamların gerekçesi enflasyon tabii ki.
gıda fiyatları ortada.
restoran dediğiniz yerin ocağı, elektriği, kirası, çalışanı, sigortası, vergisi vb. bir sürü masrafı var.
elbette bu da fiyatlara yansıyor doğal olarak.
  • blatta hiberna  (14.08.20 17:42:44 ~ 18:40:26)
bence dövizden ziyade karantinayla ilgili, hemen hepsi açılmadı lokantaların. az sipariş verilebilecek yer vardı, onlar da uçurdular, sonra herkesler uçuk açtı. ama yemeksepetinin yüzde 30 diye biliyorum kar oranını belki o da artmıştır

  • gadlemler  (14.08.20 18:00:11)
Satış yapamadıklarını nereden çıkardın? Pandemi sürecinde en karlı çıkan yerler paket servis veren restoranlar oldu.

  • roket adam  (14.08.20 18:13:19)
Roket adam, işte ben de ona değindim. O zaman "satış yapamıyoruz" diyorlardı e şimdi işler de açıldı nispeten, bu zamların gerekçesi ne olabilir.

  • Avoiding The Puddle  (14.08.20 18:27:28)
yoo 20 liralık pizza 30tl oldu,

30tllik pizza 45 tl oldu.

buna enflasyon deniyor kısaca hani bilmiyorsanız. maaşlarında 3000tlden 4000tlye çıkması gerekiyordu, çıkartacak ekonomi kalmadığı için de insanlar fakirleşiyor kısaca.

kısacası, (bkz: pilav normal bence siz gerizekalısınız)
  • masseter  (14.08.20 18:36:06)
lahmacun 12-13 tl oldu her yerde. valla şaka gibi gerçekten aşırı pahalı her yer. yemeksepeti %12.5 veya 15 alıyordu. yüzde 30 kesinlikle değil.

  • garavel  (14.08.20 18:40:27)
Düz mantık bakılıp 5 lira denemez, yemeksepetinin ilginç bir katkısı da oldu ekonomiye, esnafın kayıt dışı para kazanmasını engelliyor, yani o paranın için %8 kdv var, %15 komisyon var, kuryeye verilen paket başı ücreti var, bunların hepsi toplanıp 22 lira olmuş.
Bir şeyin maliyetinin maksimum x lira denerek eleştirilmesi saçma, böyle denen kimsenin %200 kar ettiğine şahit olmadım, kayıt dışı dahil.

  • atom karincanin torunu  (14.08.20 19:11:18)
Yemeksepetini sık kullanıyorum, asiri veya anormal bir artik gozlemlemedim. Tek ornek ustunden gitmek anlamli gelmedi.

  • pofudukayi  (14.08.20 19:15:55)
(bkz: enflasyon)

ayrıca künefenin içeriğini bilmeden yorum yapamayız. kavacık'ta arattım şimdi 10 liraya da var 34,5 liraya da.

alternatif uygulamalardan da karşılaştırma yapabiliriniz. getiryemek var mesela. sürekli %50 indirim yapıyor.
  • spirit crusher  (15.08.20 14:01:45)