[]

erasmus'a geç katılmak - yolun sonuna geldim herhalde, siz ne dersiniz

çocukluk hayalim ve aynı zamanda son şansım olması nedeniyle virüse rağmen sonuna kadar zorladım şansımı ama olmadı galiba. yakın zamanda zaten okuldan da konsolosluktan da bilgi gelecektir tabii ama ben belki benzer durumlar yaşamış birileri vardır da fikir verir diye açtım duyuruyu daha ziyade.

kayıt haftası 31 ağustos'ta başlıyordu. öğrencilerden bu haftaya katılmaları istenmişti. dersler de bir sonraki pazartesi.

malumunuz vize için bilet şart. benim uçuşum (diğer erasmusçularla birlikte tabii) iptal edildi. 27 ağustos'tan taaaa 3 eylül'e almak zorunda kaldım biletimi.

gideceğimiz yerde türkiye kırmızı listede olduğu için 14 gün karantinada olacağız, daha doğrusu self-izolasyon. haliyle iki hafta da oradan gidecek.

ben vizeye başvururken durumumu açıklayan bir dilekçe yazacağım, virüs nedeniyle uçuşlar iptal edildiği için daha erken bilet bulamadığımı vs. söyleyeceğim ama bilmiyorum, şu noktada okul da "eee gelmeyin olm o zaman" diyecekmiş gibi geliyor bana.

hiç benzer bir durum (erasmus'ta okula geç gitme, derslere geç katılma) yaşayan oldu mu? vize alabildiniz mi, ne oldu sonunda?

bize dediler ki, "yurtdışından gelen ve kendini izole etmesi gereken öğrenciler için online eğitim sağlamaya çalışacağız" ama okulda eğitim devam ederken bana nasıl online verecekler, onu anlamadım...

çok yazık oldu. binlerce lira çöpe gitti şu yoklukta. acayip canım sıkıldı. "bizim dayı oğlunun dersleri 1 eylül'de başlıyordu ama çocuk 15 eylül'de gitti, sıkıntı olmadı. şimdi bi de virüs var zaten anlayış gösterirler" gibi şeyler duymak istiyorum galiba. hehe.

 
ben 1 hafta geç gittim erasmusa tabi tanışma haftası geçmiş kimse yardımcı da olmadı,
ingilizce bilmeyen öğrenci işleri çalışanlarıyla tüm işlemlerimi hallettim sonra bölüm başkanı kinayeli artistlik yaptı hiç gelmeseydin gibisinden. ben de şehri pek sevememiştim zaten resti çektim, 10 gün daha diğer şehirleri gezip ülkeye döndüm okulumda devam ettim bölüme.

velhasıl gecikmeyle başlayabilirsin sorun olmaz fakat adaptasyon sorun olur ama tek olmayacaksan o süreçte beraber halledersiniz, sıkıntı olmaz.
  • marlonbranda  (10.08.20 19:26:49 ~ 19:27:17) 
@marlonbranda,

gideceğim ülkenin dilini biliyorum ve çok yakın bir arkadaşım orada yaşıyor, oralı. o açıdan adaptasyonun sorun olacağını hiç sanmıyorum. çok teşekkür ederim cevabın için, umutlandırdın. okul da zaten en son bize bi' form göndermişti, "ne zaman geldiğinizi haber verin, ona göre size bi şey ayarlamaya çalışalım" gibisinden... zaten onlar da ilk birkaç haftayı gözden çıkardı galiba. umarım konsolosluk sorun çıkarmaz.
  • alevli deniz sortu  (10.08.20 19:29:51) 
bu sene durumlar farklı. her şeye hazırlıklıdır onlar da.


  • not dark yet  (10.08.20 19:37:23) 
Zaten bilet almışsınız ama aktarmalı bilet bulamıyor musunuz 20 30 ağustos arasına? Şu an durum ne bilmiyorum ama bir yerlere vardır uçuş. 14 gün karantina var 20 ağustos gibi gidebilirseniz derslere de ilk hafta yetişebilirsiniz belki. Vize yetişir mi bilmem gerçi ama.


  • senolll  (10.08.20 19:42:08) 
açıkçası erasmus yapmadığım için sorduğun soruyla alakalı durumlar nedir, esneklik gösterirler mi bilemiyorum. tek söyleyeceğim, (zannedersem der meister olmalısın, yazı tipin aynı çünkü) vakti zamanında 2018 dünya kupası için de çok heveslenip şartlar değişince gidememiştin, bu seferkini sonuna kadar kovala bence. umutsuzluk filan gösterme hiç, gerekiyorsa okullara, resmi kurumlara en inandırıcı yalanları sık, ki içinden geçtiğimiz şartlardan ötürü yalan sıkmadan da geçerli mazeretlerin vardır elbet, bu işi hallet. son gün son dakikaya kadar bu iş bende de, tüm çabana ve pozitifliğine rağmen olmazsa da lan 3 kuruşluk erasmus'un aq, bunu yapamadıysak seneye çok daha iyisini yaparız diye düşün. tabi bunu söylemesi kolay ama bu mantaliteyi genel olarak hayatına yansıtabilirsen kolay kolay sırtın yere gelmez derim naçizane.


  • del piero10  (10.08.20 19:50:41) 
@senolll,

hocam vize randevum çarşamba günü. 27-29 ağustos civarı zaten onların kabul ettiği ve uygun gördüğü zaman aralığı, hatta daha erken gidersem vize çıkmayabileceği (daha geç tarihten başlatılabileceği) de söylendi, yani "okulun 1 eylül'de başlıyor sen niye 15 gün önceden geliyorsun it oğlu it" deme durumları varmış. o yüzden o tarihten erkene almak çok riskli olur. ikinci olarak bilete 2100 lira verdim ve inanın başka bir bilet alacak gücüm yok. sadece mevcut biletimi (o da havayolu iptal ederse) değiştirme şansım var. uçuş iptal olunca bir sonrakine ücretsiz aktarmış oldum. başka türlüsünü yapma şansım yok maalesef. ha çok zorlarsam yaparım ama orada aç gezerim, ciddi sorun yaşarım.

@del piero10, evet abi benim :) ben durumu açıklayan bir dilekçe de yazdım, başvururken diğer tüm belgelerle birlikte onu da iliştireceğim. anlayışla karşılamalarını bekliyorum. "başka firma mı yok dangalak, daha erkene bilet alsaydın?" demelerinden çekinmiyor değilim ama her bilet tarihi değiştiğinde yeni bilet alacak halim yok, anlarlar umarım.
  • alevli deniz sortu  (10.08.20 19:59:06) 
Kayıt kaçırınca sorun olmuyorsa eğer,

Ben bütün derslerden devamsızlıktan kalmıştım. Bir şey olmadı. Sene 2015.
  • but that was just a dream  (10.08.20 21:41:03) 
@eileengray, okul bu konuda henüz net bir bilgilendirme yapmadı ne yazık ki. hafta içinde açıklama yapacaklarını ve bizi bilgilendireceklerini söylediler sadece. benimse vize başvurum çarşamba günü. durumu dilekçemde belirttim ben, eski uçak biletimi ve yenisini koydum vs... okulun göçmenlik bürosu onaylı olarak gönderdiği resmi davetiye belgesinde 22 ağustos - 5 şubat arası ülkede kalma hakkım olduğu yazıyor. dersler daha erken bitmesine rağmen "10 şubat'a kadar öğrencimizdir" diye de eklemişler. ona güveniyorum biraz. yani şu an elimdeki her şeyi sunacağım tabii ama geç katılma formu gibi bi' şey en azından şimdilik yok, yarın verirlerse ne ala :/

uçuşum bu akşam 4 gibi iptal edildiği için okuldan cevap da alamadım. kendilerine haber verdim, yarın cevap verirler diye umuyorum. her şeyi yarın akşama kadar halletmem ve çarşamba sabahı başvurmam lazım. süreç biraz daha uzarsa bu sefer vizenin çok geç çıkması riski doğacak çünkü.
  • alevli deniz sortu  (10.08.20 21:53:32 ~ 21:54:18) 
Gec gidenler oluyor. Ofise izah edersiniz durumu karşılıklı anlasirsiniz. Genelde işi olumlu yönde tamamlama eğiliminde oluyor Erasmus ofisindekiler.

İlk iki hafta görmeyip de sonradan geldiklerini gördüğüm çok insan oldu beş altı sene önce Erasmus.a gittiğimde.
  • biseysorcaktim  (11.08.20 08:51:53) 
okul mail'ime cevap verdi bu sabah. don't worry, it is perfectly fine demiş canını yediklerim <3

umarım konsolosluk sorun çıkarmaz şimdi hehe.
  • alevli deniz sortu  (11.08.20 08:55:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.