[]

2001 krizinde doların iki katına fırlaması olayı tam olarak nasıldı?

ben o zaman 7 yaşındaydım. ailemin o kriz yüzünden perişan olduğunu hatırlıyorum ama dönemin şartlarına pek vakıf olmadığım için detayları pek bilmiyorum. diyorlar ki o gün bir günde iki katına fırladı dolar... şöyle mi oldu, bugün 7.23 ya, sözlükteki kur başlığına yazılıyor mesela, şöyle oynadı, 3 kuruş yükseldi, 5 kuruş daha arttı... bunlar olurken çaaat diye 14.46'ya mı fırladı dolar? aynı gün içinde, belki bir anda? eğer öyleyse, nasıl oldu bu? öngörülen bir şey miydi? öyle değilse tam olarak ne oldu?

mevcut durumda biz böyle kademeli olarak fakirleşmeye devam eder miyiz yoksa benzer bir patlama ihtimali söz konusu mu, ne diyor uzmanlar? dolar için yeni normalin önce 7.5 olduğu, sonra 8'e yükseldiği, sonra 8.5 olduğu 2-3 aylık dönemler yaşar mıyız yoksa bir noktada sistemin komple çökmesi ve doların pat diye bir günde 15-20'yi görmesi mümkün mü?


 
Ben de küçüktüm, okuduklarımdan hatırladığım, sabit kur rejimi uygulanıyormuş, 2 katına çıkma olayı devletin aldığı karar ile kurun güncellenmesi, devlet bilerek isteyerek devalüasyon yapıyor aslında.

Bugünlerde bu şekilde bir şey olmuyor daha uzun sürede oluyor.
  • atom karincanin torunu  (06.08.20 12:58:20) 
Zaten ekonomi kötüydü, deprem olmuştu, toparlanamamıştık, hükümet memur maaşlarını bile ödemede zorlanıyordu.

Ecevit ve Sezer arasındaki MGK tartışması da tuz biber oldu, Sezer Ecevit'e anayasa kitapcığını fırlattı (al oku gibisinden önüne attı sanırım) diye borsa ertesi gün çöküş yaşadı.

Dolar 600 binlerden bir milyonu geçti bir gecede, yani şimdi 6 lirayken bir gecede 10 lirayı geçmesi gibi. Bir kaç gün sonra da daha da arttı.

Yani evet bir gecede oldu sayılır herşey, memleket o zaman bile batmadı. Şimdi de batmaz korkmayın, bu da geçer inşaallah.
  • John Bloor  (06.08.20 12:58:57) 
John bloor'a ek olarak
Memleket batmadi ama fakir olan kesim degil de zengin kesimin bir kismi fakirlesti, batti.
Dolarla borcu olan iflas etti.
Ailenin de dolarla borcu vardi herhalde. Yani kosede uc bes dolari olan anlamsizca sevinirken ticaretle ugrasan insanlar mahvoldu.
  • Kittie  (06.08.20 13:03:58) 
O zaman sabit kur rejimi uygulanıyordu, şimdi serbest kur rejimi uygulanıyor.

Yamulmuyorsam; sabit kur rejiminde döviz kurunu piyasa ve ekomomi gereklilikleri çerçevesinde belirli aralıklarla devlet belirliyor. serbest kur rejiminde ise kur dengesini piyasa anlık olarak kendisi belirliyor.
  • faati  (06.08.20 13:08:41) 
John Blor ülke o zaman batmadı şimdide batmaz demiş :)))
batmadı kelimesinden ne anladığınıza bağlı ülke 50 sene geriye gitti
tuzu kuru olanlara bir şey olmadı cebinde zaten para yoktu gene yok alışmış yani bu ülke yöneticileri siyasal islamla insanları kandırıp ülke vatandaşlarını yokluğa çaresizliğe korkaklığa alıştırdılar senelerdir
kaç tane şirket battı sadece bankalardan 700-800 kişi bir anda işten çıkarıldı
evet geçer geçer ama nasil geçer bu günler biliyormusunuz deler geçer
yarasınıda 10-15 yıl kapatamassınız ama bu ülke insanına müstahak inşallah daha beteri olur
  • baknedicem  (06.08.20 13:15:12) 
"Ülke battı" demek için ne olması lazım? Ülkenin kapısını kapatıp gitmemiz mi lazım? O dönem ihracat dalına tutunamayanlar alt üst oldu. Çoğu kepenk kapattı. İşsizlik uçtu, döviz uçtu. Alım gücü yerle bir oldu. Hükumet değişti. Daha ne olacak anlamıyorum.


  • himmet dayi  (06.08.20 13:27:16) 
Sabit kur gibi bir durum yok öncelikle o çok eskilerde kalan bir durum 24 ocak kararları vardır,turgut özal döneminde,serbest kur rejimine geçiş,tl nin konvertibl ilan edilmesi falan turgut özal döneminde.

İşte yine aynı dönemde halihazırda yüksek enflasyon ortamında olunca enflasyonist kalkınma politikaları uygulamanız gerekir.öylede yapıldı.ihracatı teşvik,değerli dolar,enflasyonla eriyen düşük maaşlar.

Tabi aynı ortam bankalarında yüksek faiz oranlarına çıkması demekti,bu da bir süre sonra öyle bir hal aldı ki yatırım yerine gelen paralar faizde değerlendirilmeye başlandı ve kaçınılmaz olarak 5 nisan 1994 krizi geldi.örnek olması için eklemek gerekir 5 nisanda batan özel bankalar oldu,gecelik repo faizleri yüzde 2000 leri buldu.3 aylık faiz oranları yüzde 800 den bağlandı.

Sonrasında ülke yine koalisyon hükümetleriyle olabildiğince düzeni sağlamaya çalıştı ama bugünde aynı olmak üzere bütçe açık vermeye devam etti.enflasyonu 100 puan altına düşürmüş tüfe 66 üfe 86 lara gelmiş olsa bile özellikle 99 depreminin vurucu efekti,üstüne üçlü koalisyon finalde anayasa fırlatma kriziyle yeni kriz ortamına gelinmiş oldu.dediğiniz gibi dolar kısa sürede tırmanışa geçti.

Özünde baktığınızda 94 krizi gibi derin değildir ama neticeleri önemlidir.sadece bir sene sonrasında mhp dahil eski aktörlerinin tamamının baraj altında kaldığı,tek partinin tulum çıkardığı bir ortamı oluşturmuştur.

İleri projeksiyonu hakkında bir şeyler söylemek zor,dünyanın tamamının değiştiği bir dönemden geçiyoruz.tün dengelere karar verecek olan şey şu anda pandemi.ekonomik olarak yaralanmayan hiç bir sistem yok.
  • duptıs  (06.08.20 14:18:39 ~ 14:20:54) 
Dün gibi hatırlıyorum sezer ana yasa kitapçığını fırlatmıştı ortalık epey karıştı, ben ertesi sabah uçakla İstanbul'a gidecektim uçağa binerken henüz piyasalar açılmamıştı uçağa binerken 600 küsürlerde olan dolar uçak istanbula indiğinde bir milyonun üstüne çıkmıştı.


  • solo  (06.08.20 14:58:28) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.