Linkedin veya sosyal medya uzmanlarına sorum var

Korona dalgası her sektörü olduğu gibi benim sektörümü de çok etkiledi. Ömrüm boyunca hiç iş kovalama ihtiyacı duymayan ben şimdi internette tanımadığım insanlara tanıtım mesajı atıp iş yapmak istediğimi anlatmaya çalışıyorum.

Soru 1: Linkedin'de tanımadığım insanlara invitation atıyorum. "Add note" yazan kısma "merhaba tanışmıyoruz. ben şu işleri yapan biriyim. portfolyom ve referanslarım şu linkte. vakit ayırdığınız için teşekkür ederim" deyip gönderiyorum. Herkes kabul ediyor ancak yüz kişiden üç beş tanesi cevap yazıyor. geri kalanından cevap bile yok. bu normal mi? yani insanlar internette böyle mi? hani bir bana gelse böyle portfolyo sunsa "portfolyonuzu inceledim. ilginiz için teşekkür ederim umarım bir gün beraber çalışabiliriz. sizi telefon rehberime kaydettim" falan der geçerim en kötü.

Soru 2: Aynısı İnstagram'da da mevcut. Hashtag'ler üzernden arama yapıp müşterim olabilecek kişileri takip ediyorum ve mesaj atıyorum çok azından dönüş var. Adam mesajı görmüş ama tenezzül edip "ilginiz için teşekkür ederim" bile yazmıyor.

Bu insanlar bu kadar öküz mü ya?

Bu da bonus soru olsun hadi: bana başka taktik ne önerirsiniz yeni müşteri bulmak için?

1- Oraya eklediğin not tamamen neden arkadaşlık isteği gönderdiğinle alakalı geri dönüş yapılabilen bir şey olduğunu sanmıyorum.

2- Bu insanlar bu kadar öküz mü ya?
öküzlükle ne alakası var, dönüş yapmak zorunda değiller ki.
  • nahtoderfahrung  (01.08.20 20:35:51 ~ 20:36:40)
ama sonra kabul eden adamın adı chat penceresinde çıkıyor ve benim yazdığım not orada benim yazdığım bir mesaj olarak görünüyor.

  • alperz  (01.08.20 20:37:15)
Bağlantı isteğini kabul ettikten sonra mesaj düşüyor ona. Bence öküzlük. Attığın mesaj, gönderdiğin istek kara kaşına gözüne değil herhalde. Profesyonel bir mecra, profesyonel şekilde bir cevap vermek de adaba uygun olur.

  • IncredibleMau  (01.08.20 20:47:21)
siz mesaj attınız diye karşı taraf cevap vermek zorunda değil, ne alaka.

sizin attığınız mesaj benim ilgimi çekmiyor, ben bunu sizinle paylaşmak zorunda değilim.

attığınız mesajın ekşiduyuruya girince sağda solda çıkan reklamlardan farkı yok. onlara tıklamıyorsam size de cevap vermiyorum.

işinizin ne olduğunu söylerseniz ona göre yeni öneri gelebilir. b2b iş mi b2c mi hizmet mi mal mı nedir?
  • benaslinda  (01.08.20 22:25:03)
Bence öküzlük kavramını biraz daha genişletmelisin.

  • pass  (02.08.20 01:10:42)
işim b2b. benim müşterim olabilecek insanlara mesaj atıyorum. zaten sektörümüz küçük. mesaj attığım çoğu kişi tanıdığımın tanıdığı çıkıyor.

reklam vermeyi ben de düşündüm ama bunun daha samimi bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum çünkü önüme gelene mesaj atmıyorum. bu networking oluyor olmalı bence. ya da o zaman şöyle sorayım: networking nedir?
  • alperz  (02.08.20 11:41:47)
Bence burada iki konu var; birini eklerken yazdığınız notu farketmiyor olabilirler. LinkedIn'de birini eklemek çok ciddi bir aksiyon değil, haliyle daveti kabul edip geçiyor olabilirler. Bence önce ekleyin, sonra cevap yazın, cevap alma oranınız artar.

İkincisi de cevap alamazsanız çok sıkmayın. Bunu da öküzlük olarak düşünmeyin. Herkesin bin tane işi var, LinkedIn'e bakıp birilerine nezaketen mesaj yazmak kimsenin önceliği değil. Diğer yandan size nezaketen yazılacak "Teşekkürler, ilgilenmiyorum" sizin bir işinize zaten yaramayacak. Haliyle nezaketen red mesajı almış olmanızla hiç mesaj almamış olmanız arasında sizin için pek bir fark olmaması lazım.
  • salihdt  (02.08.20 12:37:55 ~ 12:38:48)