zamana yayılmış pc toplama

tek hamlede bütün parçaları alma şansım yok.
her ay köşeye x dolar at, altın at birikince al demeyin, olmaz.
birine ver onda dursun birikince ondan al, olmaz.
bunun gibi şeyleri geçelim.
monitöründen güç kaynağına sıfırdan pc kuracağım ve bunu yaklaşık 1 yılda yapacağım düşünülürse hangi bileşenlerden almaya başlamam daha doğru?
ram? işlemci? anakart? kasa?
sıralama nasıl olmalı?

Çok saçma bulmakla birlikte;

Monitör
Anakart
İşlemci (dahili gpulu)
Ram
Ssd (ya da hdd)
Ve güç kaynağı.

Kasaya gerek yok. Güvenli bir yerde duracaksa anakarttaki kasa bağlantısının yapıldığı pinlere düz tornavida ile dokundurman sistemi açmaya yetecektir. Bazı anakartlarda düğme de oluyor fakat bu tarz bir toplamada öyle bir anakarta bütçen yetmez gibi geliyor.
  • anneterligi  (01.08.20 20:15:55)
Yapmayın. Bir parça arızalı çıkarsa. Ne yapacaksınız ?
Mümkünse kredi kartı / kredi falan yapın. Hepsini birden alın.

  • ycaycayca  (01.08.20 20:39:09)
mevcutun varsa aldıktan sonra eskisine takıp denemelisin. çalışıyorsa saklı yavaş yavaş topla hazır yavaş yavaş toplayacaksan indirimleri kovala her ay çok iyi indirimler oluyor hangisini bulursan yapış. ciddi anlamda 1000 tl kar yaparsın.

normalde alman gerekeni ben sana diyeyim. monitör ve kasayı salla ben olsam onları ikinci el alırdım.

en kaliteli anakartı almanı öneririm. şu sıralar işlemci alma işlemcide ryzen şu an inteli tokatlıyor ama ryzen pim uyumunda 9. nesil 3900x a kadar destekleyecek bunu ise 2022e kadar destekleyecek sonra gelenlerin girişleri farklı olacak. bunun farkında olman iyi bir şey.

ek olarak anakartını ben olsam b550 tomahawk alırdım ileriye dönüktür. sonra ekran kartı alırım 8 gb'lık. bunlar senin temelini oluşturur. eğer indirim yakalanmaz ise 5 nesil ryezn 3600 almanı öneriri. alacağın m2 ssd çakarsın peşine. ardından da sıvı soğutucu al derim. cursairların var. peşinden 80+ verimli bi power supply. peşine de ikinci el kasa monitor alırsın. işlemcin yetmediğinde ryzen9 nesil 3900 çakarsın. hatta baktın çok sonraları daha da yetmiyor ki anakartın 4800leri gören bi kart 128 gbı da destekliyor. atıyorum 10 yıl sonra ryzen 3900x katarsın ki fiyatı düşer o zamana kadar işi çok rahat görür. 2 adet de 16 gb ram vur makineye. (2*16)
sonrasında koy g*tüne rahvan gitsin uçar o makine yıllarda render al yazılımını kas 3 boyutlu çizimini ıvırını zıvırını yap korkma.
  • turbo sadık  (01.08.20 21:09:38)
Önce kasa + power supply alın. bu ikisi de 10 sene de geçse bir şey kaybetmeyecek ürünler yenisi çıkması ekran kartındaki kadar etkilemez sizi. 2 hamle monitör olabilir hem dizüstünüz varsa ona takıp da kullanırsınız arada. fare ve klavye ikilisine ne kadar vereceğinize bağlı bunları da erkenden alabilirsiniz. sonrası ram ile devam edin, kafanızda anakart+ işlemci kombosu belirleyin ama ona uygun olsun ramler. Bunlardan sonra anakart+ işlemci alabilirsiniz eğer ekran kartı için çok beklemeniz gerekecekse apu denilen işlemciler var kendiliğinden gpu işlemcili onlardan da alabilirsiniz biraz da olsa erkenden kullanmaya başlamak için.

  • valkin rockefeller  (02.08.20 00:23:37)
ram alıyorum.
sonra cpu
sonra anakart
en son gpu
kasa + monitör bir şekilde halledeceğim. arada bir yerde de alabilirim. ssd var zaten.
zaten bilgisayarım var.
  • Wasking  (14.08.20 02:35:56 ~ 02:36:28)