[]

sınırını bilmeyen arkadaş

uluslararası 25 kişilik ekipten oluşan bir girişimin kurucusuyum. zaman planlamasını sürekli mükemmel yapmam gerekiyor. Özellikle son dönemde yetişmesi gereken işlerden dolayı neredeyse hiç tatil yapmadan haftada 7 gün, günde 14+ saat çalışıyorum. geçen sene mezun olan bir yazılımcı bir arkadaşım var ve hala iş bulamadı. stajlarını naylon yaptığı için kendini hiç geliştirmedi. gerçekten deneyim kazanmak istediği için staj arıyodu ve ben de yardımcı olmak amaçlı bizim şirkete aldım. seviyesini bildiğim için çok basit işler verdim yavaş yavaş geliştirir kendini diye. normalde stajyerleri takım içindeki çalışanlar yönetiyor ama verilen işleri yapamayınca kendini kötü hissetmesin diye doğrudan ben görev vermeye başladım.

lâkin karşılaştığı tüm hataları bana gönderiyor ve çözmesine yardımcı oluyorum. sorduğu soruların basitlik seviyesi 1. sınıf bilgisayar mühendisliği ödevleri gibi olabiliyor bazen. çok basit bir google aramasıyla çözebileceği sorunlara göz atmamı istiyor. en son yine çok basit bir soru sorduğunda önce google'dan ya da stackoverflowdan arattın mı diye sordum ve alındı kendisi. ben biliyorumdur belki diye önce bana sormuş. kırmak istemiyorum ama işin gidişatını etkilediği için biraz tersledim. soru sormakta kesinlike sorun yok ama karşı taraf önce vaktini ayırmadan hazır çözümün üstüne oturmaya çalışınca bayağı rahatsız ediyor.

çok yakın arkadaşınız sizi gereksiz yorduğunda siz nasıl davranıyosunuz?

 
"ben biliyorumdur belki diye önce bana sormuş"
Valla hatayi google ve stackoverflowdan aratmadan baskasina soran yazilimcidan hayatta hayir gelmez. Bu isin en onemli kismi zaten hatalari arastirma ve cozme. Bununla ugrasmayacak kisiye de is verilmez, yakinin dahi olsa.

Ben acik acik yuzune 'daha hatayi bile internetten arastiramiyorsan isimiz var senle' derdim. Torpil de gecme adama direkt diger calisanlar yonetsin. Boyle yaparak diger stajyerler arasinda da memnuniyetsizlik yaratirsin. Isleri yapamiyorsa kendini kotu hissedip gelistirmeye calissin. Gelistiremiyorsa da yol ver gitsin.
  • j r r tolkien hayrani  (01.08.20 17:58:06 ~ 17:59:24) 
bi kere yakın arkadaşımsa rahatça kendisini eleştirebilirim. o da aynı şekilde beni eleştirebilir.
oturup konuşacaksınız, ona yardımcı olmak için elinizden geleni yaptığınızı söyleyeceksiniz. ama bunun karşılığında kendisinde çaba görmediğinizi söyleyeceksiniz. eğer bu alanda gerçekten ilerlemek istiyorsa hazırcılığa son vermesi gerekir. ama bana sanki kendisini geliştirmekten ziyade günü kurtarma odaklı biri izlenimi yarattı arkadaşınız.

  • isveperver  (01.08.20 18:13:25) 
Benim böyle bir imkanım olsa köpek gibi çabalar gerçekten tıkandığım bir noktada yardım isterdim. Olmuyorsa olmuyordur ama çabaladım derdim. Sonuçta arkadaşımın yönettiği bir ekipte kendimi geliştirme şansı bulmuşum sonuna kadar giderdim.

Bence sizin arkadaşın kendini geliştirme, bir iş yapma gibi niyeti yok. Yazılımcı olmasak dahi bu devirde bir sorunla karşılaştığımızda google araması yapıyoruz.

Bunu bile yapmaktan aciz bir yazılımcının bir cacık olacağı yoktur bence. Keşke almasaydınız arkadaşınızı, bence az biraz ne nane olduğunu biliyordunuz adamı ve şimdi arkadaşlığınız etkilenmez umarım. Zira kendisini bana profesyonellikle arkadaşlığı ayırabilecek gibi gelmedi.
  • kindarfil  (01.08.20 18:18:44) 
İş başka arkadaşlık başka. İşten çıkarırım ben olsam.


  • antihero  (01.08.20 18:20:40) 
"sorarak değil araştırarak öğrenirsen daha akılda kalıcı olur" gibi kırmadan açıklayabilirsin.


  • neira  (01.08.20 20:12:25) 
Çok yakın arkadaşım beni gereksiz yorduğunu anlayabiliyor olmalı.

Yol veririm.
  • hayirsiz  (01.08.20 21:07:30 ~ 21:07:59) 
iş ve arkadaşlık ayrıdır. girişimcilik gibi zaten çok riskli ve çok sıkı çalışmanın gerektiği durumlarda böyle bir ekip üyesi ekibin geri kalanının da ritmini bozar.

uygun bir dille bak dostum bütçemiz çok sınırlı ve bu işi şu şu zamana yetiştirmek zorundayım bu yüzden bize hızlı çözüm üretecek biri lazım lütfen kusura bakma derim.
terslemek, zorlamak, motive edici konuşma vs bunlara hiç gerek yok. senin böyle bir vaktin ve enerjin de yok zaten.


çalıştığım birçok ekipten edindiğim tecrübeye göre insanlar değişmiyor. bu arkadaşın da değişmeyecek malesef.
  • orpheus  (01.08.20 22:07:50 ~ 22:09:35) 
Bir sürü junior yazılımcı ile ilgilenmişliğim var, bir kişinin bu işi yapıp yapamayacağını sorduğu sorulardan anlayabiliyorsunuz ve siz bence anlamışsınız zaten kapasiteyi. Gerçekten google'a bakıp öğrenebileceği şeyleri size soruyorsa yol verin gitsin çok parlak bir geleceği olmayacak zaten.
Bana geçen bir "bilgisayar mühendisi" SAP entegrasyonu için FTP protokolünü öğrenmeye çalıştığını söyledi, sevindim ilk başta, kendi bilgisayarına FTP serverı kurmuş filezilla mı ne haltsa onunla, ve AWS üzerinde kurulu olan SAP sunucusundan kendi bilgisayarındaki FTP serverına 127.0.0.1 yazarak bağlanmaya çalışıyor, bütün gününü bununla harcamış, sabahtan akşama kadar debug yapmış, günü yemiş yani. mesai bitiminden 1 saat önce bana sormayı aklına getirmiş... Bi de diyor ki izlediğim videodaki adam bağlanabiliyor ama...

  • nahtoderfahrung  (01.08.20 23:28:04) 
o arkadaşın için buraya gelip başlık açman bile vakit kaybı.

girişimin şu an batıyor haberin olsun.

günde 14 saat çalışman zaten işlerin yolunda gitmediğini gösteriyor.
  • sensible soccer  (02.08.20 14:13:54) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.