borsa gurularına bir soru

evet bu işlerde ciddi emek var ama benim ki biraz sohbet tadında bir soru. çevremde bu işe kafa yormuş kim varsa şunu satmasam şimdi köşeydim cümlesini kurmuştur. ben çok anlamam, geçen hesap açtım takip ettiğim 2-3 hesap var. mesela eregli için ciddi alım fırsatı diyorlar, 7.64 galiba şu an. her gün takip etmektensen aylık 1-2 bin arası buraya yatırım yapabilecek biri olarak diyorum ki, farklı sektörlerde 3-4 kağıda. her ay maaşı aldıktan sonra fiyat neyse bölüştüreyim (emekliliğe kadar ömür yettikçe) bu konularda da sabırlıyımdır. alıp cidden unuturum. he başka fırsat görürsem de satmadan az az odan da alayım böyle sürsğn gitsin diyorum. hani emeklilik planı gibi. sizce bu mantıklı bi yatırım planı mı? altını çiziyorum ne olursa olsun kağıtlara dokunma ihtimalim (al-sat) çok düşük. alıp unutacağım.

güzel soru, ancak başlangıç için güzel soru

küçük yatırımcılarda, bu işe kafa yorup pek anlamayan insanlarda bir süre sonra "alıp unutma" fetişi oluyor. sanki her şeyin ilacı alıp unutmakmış gibi düşünüyorlar.

evet eregl çok ucuz. teknik olarak güzel alım yerinde. hatta düzeltilmemiş fiyatlara göre trend desteğinde ve tobo yapma ihtimali var. temel olarak ise defter değerinin yarısında işlem görüyor. uzun vadede kazandırma potansiyeli var

ama yabancı yatırımcı bu kadar satıp giderken, türk lirası dolara karşı tekrar değer kaybetmeye başlamışken ve hele hele altın ve gümüş gibi emtialar ralliye başlamışken eregl alınır mı? ne kadar ucuz olursa olsun başka yerde daha çok kazanç var ise akıllı yatırımcı bu fiyata bakar mı?

hisse.net forumda eregl yatırımcıları şöyle diyordu geçen hafta: cahiller kazanıyor, akıllı yatırımcı kaybediyor. eregl aldıkları için akıllı olduklarını ama dandik hisselere yatıran cahiller kadar kazanamadıklarını iddia ediyorlardı. piyasadan daha haklı oldugunu düşünmek en büyük cahilliktir. eregl yükselmiyorsa yükselmiyor, sebebinin bir önemi yok. trend şu an teknoloji hisseleri ve emtialardan yana.

elbet eregl bir zaman sonra yükselecek, buralar gerçekten güzel yerler. ancak emtialarda daha büyük potansiyel görüyorum. ne zaman eregl daha büyük kazanç vaat eder, o zaman eregl alırım.

ama hiç bir zaman alıp unutmam. trend takip ederim, rüzgar ne tarafa eserse o tarafa giderim.

alıp unutmak ancak temettü yatırımcıları için olur. onun için de risk almayacak kadar yaşlı birisi veya risk almayacak kadar zengin birisi olmam gerekir. henüz öyle birisi değilim. daha çok kazanç peşinde olmak gerekiyor bence.

ama bu kadar bilgi sana çok fazla geliyor ve ben asla takip edemem diyorsan buralar toplamak için güzel yerler. 1-5-10 sene sonra kazançlı çıkabilirsin.

ek: satmasaydım zengindim lafı ile alıp unutmak arasında bağlantı kurmamak gerekir. bu insanlar yıllarca fiyat düşerken hamallık ederler, fiyat yükselip biraz kar görünce satarlar. halbuki trend yeni yükselişe geçmiştir ve asıl şimdi tutmak gerekir. geçen hafta haftalardır gümüş tutan bazıları 4.5 liradan satış yaptılar. halbuki asıl şimdi tutmak gerekiyor, çünkü yükseliş trendi başladı. kısacası alıp unutmak çare değil. çare trende saygı göstermek.
  • dafuq  (01.08.20 16:02:29 ~ 16:06:34)
Borsa 2 3 bin lira ile oynanmaz. Borsada en az 50 bin TL paran olacak o zaman yavaştan kazanmaya başlıyorsun.

  • JackDanielSparroww  (01.08.20 16:16:59)
@dafuq detaylı cevap ve önerilerin için çok teşekkürler, aslında sorum bilgili birine sorulunca fazla genelleme içerdiğini anladım. yani nasıl desem, şu kit satan firmanın hissesini galiba 2 tl de alıp 4 te falan satmıştı. sonra 40 tl yakın ulaştı sonra yine ciddi düştü. ee bunu tutsa elindemilyoner olmayacaktı biliyorum..ben biraz kendim için özelleştireyim dedim soruyu.1-2 bin tl arası aylık bi yatırım bütçesi için hani onu takip edeyim buna zıplayayım. trend şuna kaymış şunların hepsini sat buna yatır yapmak yerine. atıyorum portföyü 4 e bölüp her ay elimde ne kaldıysa alayım diyorum fiyata bakmaksızın. bu sürede de tabiki okuyup araştıracam ama portföyümü bozmadan aklıma yatan yine uzun vadeli yatırımlar olursa 3-5 ondan da köşeye koyarım kafasındayım. hedef 20 yıl sonrası diyelim çünkü.amaç her ay 2 bin tl yatırım yapabilmek, bu bazen kağıt olur bazen dolar vs.

  • Golgi  (01.08.20 16:21:11)
@jack amacım 1-2 senede para kazanmak değil, belki 20 yıl dokunmadan her ay düzenli yatırım yapabilmek. 20 yıl sonunda yatırdığımı alsam da üzülmem herhalde.

  • Golgi  (01.08.20 16:22:37)
k.y dediğimiz bireysel yatırımcının doluştuğu hisse gitmez. hisseyi pakistanda üzeri bile dolu olan otobüs gibi düşün. bu tiplerin gitmesi lazım . yatırım için bist30 denilen xu030 hisselerine girmen lazım ama onlarında hepsi bir değil. grafiği dolara çevirip uzun vadeli bakarsan ne dediğimi anlarsın. mesela pegasus: şuan 238 gibi bir değere gelmesi lazım ki 2013 de halka arz sonrası 20 dolardan alan yatırımcının maliyeti çıksın. nasıl hesapladın dersen, 20 *dolar kuru . tl karşılık*7 yıllık faiz (%70 yazdım kabaca) . yani bunun karşılığı 7 yıl önceki 20 doların şimdiki kaba değeri . işte bunun üzerine hissenin sana kazandırdığı kardır. bence 7 yılın karşılığında o hisse 700-800 olmalı ki kazandım diyeyim. 7 yıl dile kolay ömrün gidiyor. %100 kar ile avunulacak bir şey değil. çok basit anlattım umarım anlamışsındır. birde işin al-sat boyutu var ki o türkiyede daha karlı ama bir o kadar da zor.

  • x571  (01.08.20 18:29:36)
Dediğiniz güzel ancak hisse seçme, bilançoları takip etme işi büyük meziyet, zaman isteyen isler. maaşlı çalışanın çok da takip etmemesi gereken şeyler bence.bir süre sonra bi bakarsınız terfi zamanı geldiğinde eliniz boşta kalır ya da ilk krizde verimsizliğinizden dolayı kapı önünde bulunursunuz. Sadece Haftasonu takip ederim diyorsanız ok. O zaman da tüm hayatınız borsa oluyor.

Son zamanlarda inanılmaz bir güruh türedi 3 ayda %80 kazananlar, trend takip edenler orada tobo var burada QM formasyonu var diyenler vs vs.

Size önerim hisse senedi yoğun fonlara yatırım yapın. Siz trend takip edeyim derken amiriniz de sizi takip ediyor birikimlerimi değerlendireceğim derken ortada birikim yapamayacağınız işiniz kalmayabilir.

Önce iş!
  • Mcfly  (01.08.20 23:13:20)
Temettü emekliliği diye plan yapanlar var Twitter da mutlaka denk gelirsiniz ufak bir araştırma ile sizin bahsettiğiniz planlamayı yapıyorlar. Siz ne tür kağıt alacağınızdan bahsetmemişsiniz ama planlama olarak kademeli olarak belli başlı kağıtları alıyorlar. Bir kağıtta yüklü milyarda varlık bulundurup köşe olmanız içten bile değil. Mesela 3 ay önce kent hissesi elinizde olsa geçen haftaya kadar tutmuş olsanız köşeydiniz. Ama bir de madalyonun öteki tarafı var “kaybedenler kulübü” yüklü miktarda paranın borsada olması insanı uyutmayabilir. İşin içine duygular karıştığında aynı metaneti göstermek pek mümkün olmayabilir. Profesyonel bir duruş sergilerim diyorsanız buyrun arena orada sizi bekliyor.

  • creedwar  (01.08.20 23:35:43)
@x571 evet anladım, attığın taş ürküttüğüne değsin diyorsunuz ama işte bu işe çok kafa yorup kontrolü kaybetmek istemiyorum. 4 kağıt mı var eline para mı geçti al hemen lotları. bu kadar. ne getirdi ne götürdü çok kritik değil benim için.

@ işle ilgili sıkıntım yok hocam, hatta istesem çok güzel manipüle edebilirim ama böyle bi karakterim yok aksine bu işlerin içine girip sıyırmak istemiyorum.
  • Golgi  (02.08.20 12:36:07)
@creed heh tam düşündüğüm şeymiş, ama işte mesela 3 ay önce kent alsam bile şimdi satmayacam. böyle bi ihtiyacım yok (sallıyorum ama x100 falan vermediyse ve herkes sat demiyorsa).. alacağım kağıtlar aslında düz ne bileyim farklı sektörler eregli olur thy aselsan vs. çok düz düşünüyorum :)

  • Golgi  (02.08.20 12:38:14)
Çok güzel cevaplar verilmiş: Borsa aslında güzel bir pasif yatırım. Dünya genelinde gelişmiş ülkelerin borsalarına bakarsanız uzun vadede borsa endekslerinin diğer yatırım araçlarına oranla daha iyi bir kazanç sağladığını görürsünüz. Ama iş Türkiye borsasına gelince ne yazık ki aynı şeyi söylemek mümkün değil. Endeks genel olarak yükseliyor gibi gözükse de işin içine enflasyon ve kur gibi değişkenler girince başladığınız yere geri dönmeniz olası.

  • salihdt  (02.08.20 12:56:14)
20 yıl sonra yatırdığını alsan üzülürsün bence. 20 yıl vadeli tutarım dersen zaten altın al. Borsada evet iyi kazanç var ama Ereğli grafiğini son 3 yıllık incele mesela getirisi tartışılır. Borsada hisseler bazında yorum yapmak daha mantıklı dönemlik fırsatlar oluyor iyi değerlendirmek gerekiyor. Uzun vade ben tr borsasına yatırım yapmazdım.

  • Topalordek  (02.08.20 13:24:39)