[]

covid-19 kapsayan sağlık sigortası biliyor musunuz? bu vize beni delirtti

vize prosedürlerine aşina olmayan birisi değilim, daha önce ukrayna için öğrenci vizesi almışlığım da var ama şu an pandemi dolayısıyla içinde bulunduğum durum içler acısı.

gideceğim ülke (letonya) sağlık sigortasının covid-19'u da kapsaması gerektiğini söylüyor ve biz bunu gidecek öğrenciler olarak kendimiz araştırıp öğreniyoruz, ne okulun istediği ne de konsolosluğun talep ettiği belgeler arasında böyle bir ibare var. sadece teminat miktarı yazıyor, bildiğimiz standart sigorta işte.

aradık taradık, belki onlarca firmaya sorduk, bunu yapan sadece sompo'yu bulabildik. onlar sadece bir aylık yapıyor.

vfs global'e sorduk, covid-19 kapsayan sağlık sigortası yaptıklarını söylediler fakat onun süresi de maksimum 3 ay. telefonları asla açmadıkları ve şu an bayram nedeniyle mail'lere de dönmedikleri için 3+2 ay şeklinde alıp da üstüne tamamlayabiliyor muyuz, öğrenemedik.

gittiğimizde iki hafta karantinada kalmamız gerekeceği için zamanımız oldukça kısıtlı ve bayramdan sonraki 2-3 gün içinde vizeye başvurmuş olmamız lazım. konsolosluk en son ulaşabildiğimizde "duruma göre karar vereceklerini" söylemişlerdi, yani adamlar covid-19 kapsayan sağlık sigortası isteyip istemediklerinden kendileri de emin değil...

allah aşkına şu durumda ne yapabiliriz? covid-19 tedavisi kapsayan UZUN SÜRELİ sağlık sigortası yaptırmamız mümkün değil mi? duyurunun sigortacılarına soruyorum, vicdanlara sesleniyorum: bu nasıl iş yahu?

***

arkadaşlar başka bir şey olsa bırakırdım, allah belasını versin bununla mı uğraşıcam derdim ama bu benim belki en büyük hayalim. başka şansım yok, üçüncü sınıfım zaten. gezip görmesinde falan değilim sadece okul-eğitim-kariyer açısından bile çok büyük faydası olurdu bana.

ama bu gidişle 4-5 bin lirayı çöpe atıp vize reddi yediğimizle kalacağız herhalde. pf.

 
Öncelikle vize için covid sigortası isteyip istememelerinin bir önemi yok çünkü sigortasız gitmek bir seçenek değil. Yoğun bakımlık bir durum olursa masraf ev parası olur. Seyahat sigortalarının süresi genelde kısıtlıdır, uzatmak için TR'ye giriş çıkış yapmanız gerekir. Uzun süre gerekiyorsa, kalan süre için kalacağınız ülkeden sigorta almayı düşünün. Letonya'daki yerel ya da uluslararası sigortaları araştırın. Bir de covid sigortalarının çok muhtemelen bekleme süresi vardır. Yani bugün alsanız bile mesela ilk 14 gün sigortadan covid ödemesi alamazsınız gibi.


  • mikro patlama  (31.07.20 23:18:17) 
sanırım tümüyle yanlış anladınız konuyu.

ben değişim öğrencisi olarak gidiyorum. mesele sigorta yaptırmak değil. letonya'nın sigortanın covid-19'u da kapsamasını istemesi. böyle bir sigorta sunulmuyor türkiye'de. en uzunu 3 ay, o da vfs global tarafından yapılıyor. kalış süremi kapsayan bir covid-19 sigortası yaptıramıyorum. türkiye'de satışta olmayan bir ürünü talep ediyorlar. daha doğrusu talep edip etmediklerinden kendileri bile emin değiller.

ülkeye girebilirsem eğer kalan süre için oradan sigorta tamamlamayı zaten düşünürüm ama kalış süresini kapsamayan sigortayla giriş yapmama izin vereceklerini zannetmiyorum. 6 ay ülkede kalacaksan 6 aylık sigortan olacak diyorlar.
  • alevli deniz sortu  (01.08.20 23:06:05) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.