Avrupada nerede çalışmalı/yaşamalı

Selamlar,
2 sene münihte çalıştım, doğa vs güzel fakat bavyeralılar bayağı soğuk adamlar, sevemedim. Berlini düşünüyorum, orası biraz daha internasyonal diyorlar.
Türk kimliği ile entegrasyon sorunu yaşamadan sosyal olarak doyurucu bir şehir arıyorum. Almanya dışı da olabilir.
Tavsiyelerinizi bekliyorum.

Avrupada yasamiyorum ama yasayacak olsaydim sadece londra ve berlini dusunurdum sanki. Belki bir de Dublin olabilir.

  • hot potato  (26.07.20 22:56:55)
Öncelik Almanya diyosan Köln de bayağı international.

  • superfluid  (26.07.20 23:07:27)
Güney ve Kuzey Almanya oyle, evet. Berlin dogru bir secenek sizin icin. Sosyal hayati daha doyurucu bir sehir kesinlikle. Ozellikle Almanca akici degilse, kesinlikle Berlin. Ancak Berliner Schnauze denilen seyi bir arastirmadan gitmeyin.

  • buf-e kür  (26.07.20 23:11:03)
On senedir paristeyim. Entegrasyon sorunu yaşamadan yaşamak için ideal fransa şehirleri var. Almanyadan da tam kopmadan yaşanabilecek sınır şehirleri mevcut (strasbourg, mulhouse vs.) Arap türk nüfusu yoğunluğu nedeniyle alış verişlerde hiç yabancılık çekmezsin. Bir de fransa kanunlar yönünden almanya kadar katı değildir derler. Bazı yönlerden tr kadar rahat davranabiliyorsun bu da bazen bir artı nokta oluyor.

  • manimani  (26.07.20 23:51:16)
Fransa'da yaşayan biri olarak;
Lyon
Toulouse

Büyük sehir olarak diyorum yoksa çok güzel daha ufak yerler de var. Ikisinin de insani sikinti cikartmaz. Ikisi de uluslararası şehirler.
  • logisticsmanager  (26.07.20 23:53:28)
ing disinda dil var mi? yoksa fransa kadar dilin onemli oldugu yeri ihtimal dahiline bile alma, herifler siparis kabul etmiyor ingilizce, 10dk surer abarti yok amk yerinde, pariste kolundan tutup para isteyen dilencilere girmiyorum bile, muthis bir yer.

soguk insan sorunsa kuzeyi de esgec, burda almanlar asiri sicak kanli kalir, finlandiya icin:)
  • christopher nolan  (27.07.20 00:05:01 ~ 00:06:47)
entegrasyon açısından düşünüyorsan direkt hollanda. tek kelime flemenkçe öğrenmeden sadece ingilizceyle amsterdam'da, rotterdam'da, den haag'da rahat yaşarsın, insanlarıyla rahat kaynaşırsın.

almanya için berlin olmazsa hamburg'u önerebilirim. almanya'da kuzeye çıktıkça enternasyonallik artıyor.
  • sir gawain  (27.07.20 10:58:36 ~ 11:02:01)
Hollanda
Kuzey Almanya + Berlin

Bunlara katiliyorum.

Bunun disinda Belcika(Flaman tarafi), Ingiltere ve Irlanda expatlar icin cok iyi bence.
  • cleric  (27.07.20 12:17:28)
4 senedir Berlin'de yasiyorum. Genel hatlariyla memnunum.

  • chitosan  (27.07.20 13:45:29)