Reçme dikişi ne işe yarar?

Selam, reçme dikişi kol ağzı, pantolon ve etek ucu, yaka gibi yerlerde kullanılan bir dikiş diye biliyorum ve bu dikişin özellikle de penye jarse gibi örme cinsi kumaşlarda kullanıldığını biliyorum.

1. Doğru mu biliyorum?
2. Bu saydığım dikişleri normal dikiş makinesinde sadece çift iğneyle dikebilir miyiz, AYNI şey olur mu? Yoksa idare mi eder?
3. Bu dikişi kumaş kadar esnek kılan şey ne onu anlamıyorum. Bana göre evde penye bluz jarse giyim vs dikiyorsam mutlaka o uçları hazır giyimdeki gibi dikmeliyim. Ama reçme makinesi overlok makinesinden pahalı mesela.

Bu nasıl iş? Olayımız ne olmalı?

Doğru biliyorsun.

Aynı şey olmaz,idare eder.dışarıya iş yapacaksan gelen talimatta özellikle belirtir reçmeyi.özelliği biliyorsun gördüğün yüzde normal düz çift dikiş ya da 3 dikiş görüntü verirken arka yüzeyde yani ürünün katlanıp kıvrıldığı yerde kilitli dikiş yapar.böylece ürünün esnek olduğu noktalarda dikiş armayı,açılmayı engeller.

Reçme makinesi overloktan pahalı olduğu gibi bu makineyi kullananın ücretide yüksektir.sirayla düz,overlok ve reçme gelir.hepsini kullanan arkadaş kompleci olur.

Bu dikişi esnek kılan arkadaki kilit dikiş kısmı.buna uygun değişen başlıklar var diye biliyorum.Ticari düşünüyorsan bir tane edinmek gerekir.
  • duptıs  (26.07.20 12:13:58)
Ya yok ticari düşünecek yeterlilikte değilim ama annem çok çok kilolu ve ona uygun kıyafet bulamadığımız için dikmek zorundayız. Çok kilolu insanların kullanımları da kıyafette çok esneklik istiyor, idare edecek bir şey yapmamalıyım yani.

Peki "coverlock" mskineler varmış, hem reçme hem overlok yaparmış. Bunlardan edinmek uygun olur mu yoksa öyle bi dünya yok mu?
  • 1bir1bir1  (26.07.20 18:45:32)