niyet ettim front end öğrenmeye

planım basit
1- tutorial izlemek + dökümantasyon okumak. bu aşamayı olabildiğince çabuk geçmek.
2- youtube ve diğer mecralardaki sıfırdan sayfa yapma vb işleri izleyip, yapmaya çalışmak. şunun gibi şeyleri işte www.youtube.com

bu plan nerede patlar?

Sıkıldığın yerde.

  • pass  (25.07.20 19:50:53)
meslek olarak front-end kodlamaya baslasan bile 1. asamayi her hafta veya her projenin ihtiyacina gore yapman gerekecek zaten. ispanyolca ve commentary olmayan videolar izlemek pek bisi kazandirmaz bence, neyi neden yaptigini anlatarak kodu yazan videolar daha iyi olur. kritik bi nokta da senin bunlari yaparak ogrenmen, izleyerek degil. en basinda bile yaparak ogrenmen daha dogru, izleyerek o kadar css selector'u ezberlemen mumkun degil mesela.

freecodecamp'teki path gayet iyiydi mesela oraya bi bak. once su videoyu izle sonra su projeyi yap falan diye yonlendiriyor.

senin plan @pass'in da dedigi gibi sikildigin yerede patlar ve bu haliyle patlamaya cok musait acikcasi.
  • hjarteblod  (25.07.20 20:22:32)
sürekli ders izlemek, konudan konuya zıplamak, milletin videoda takır takır yaptığını yapamamak bir yerden sonra sıkar. bu işin aşama aşama olduğunu unutmamalısın. matematik de önce toplama-çıkarma, sonra çarpma-bölme, işlem önceliği vs. şeklinde gidersin.

örnek kodları incele, video iyi bir mobil site. onu izleyip yapamazsın. önce hali hazırda kod okumaya çalış.

html iskelet sistemi, css kaş göz ten, javascript hareketi sağlayan sinirler gibi düşünebilirsin.

elbette front end olayının olmazsa olmazı estetik, renk uyumu vs. bunlara benim pek kafa basmaz. backend çalışıyorum ben. hazır frontend kullanıyorum genelde.
  • phonex  (25.07.20 20:32:50)
Sindirene kadar css öğrenmeni tavsiye ederim. Javascript'i sona bırak. Framework, plugin çöplüğü motivasyonunu çok kıracak.

  • IncredibleMau  (25.07.20 20:43:27)
Ne kadar biliyorsun şu an?

İzleme kısmını olabildiğince kısa tut, hatta yapabiliyorsan hiç izleme. Ne kadar çabuk yapmaya başlarsan o kadar hızlı ilerlersin.

Bir de şu kanalı takip et:
www.youtube.com
  • plutongezegendegilmi  (26.07.20 00:43:24)
şimdi evet müzikli falan videoyu örnek göstermem saçma olmuş.
elbette elde çerez kola izlmeyeceğim.
benim bildiğim bir kaynak yok al bunlar figma, xd çıktıları bunları kullan site yapıver tadında bir şey.
www.youtube.com
bunların yaptığını kendime göre düzenleyip yapıp yapamadığımı görmeye çalışmayı planlıyorum. bir yerde hata yaparsam da önümde doğrusunu yapmış biri olduğu için neyi yapamadığımı görmeyi ona göre hareket etmeyi düşünüyorum.
böyle yani.
bununla birlikte sonrasında figma/xd öğrenmem gerekir mi?
  • bezkow  (26.07.20 01:35:05 ~ 01:35:58)