[]

havayolunda no-show uygulaması tam olarak nedir?

uçağa binmezsek ceza ödüyoruz onu biliyorum da bir insanın parasını verip satın aldığı bileti kullanmadığı için belki bilet tutarından daha yüksek ceza ödemesi bana saçma geliyor, bilmediğim bir detay vardır diye düşünüyorum.

bunun kapsamı nedir? örneğin check-in yapıp da uçağa binmeyenler, "geliyorum" deyip gelmeyenler için mi bu ceza? diyelim ki benim dört gün sonrasına biletim var fakat bileti kullanamayacağım, tarih değiştirme opsiyonum da yok. herhangi bir şekilde bu cezadan kaçınmam mümkün oluyor mu? yoksa "birader sen 25 ağustos'ta şu uçuşa bilet aldın mı? aldın. o uçağa ya binersin ya da cezasını ödersin" mi diyorlar?

böyle diyorlarsa bu nasıl legal olabiliyor abi, ben zaten paramı verip bileti satın almışım sana ne aq binerim binmem?

 
valla 5 yillik havaciyim bu islerler ugrasiyorum no show cezasi diye birsey duymadim, gelmezsen gelmezsin ama biletin yanar, cezasi mi olur bu isin? istersen 150 kapasiteli ucaga 145 bilet al ve gelme, kime ne?
bir yanlislik var sanki?

 • alttaraf  (23.07.20 11:42:59) 
Ayın 10'u için İstanbul'dan Berlin aktarmalı Paris bileti aldığınızı düşünün.

Sonra ayın 5'inde bir işiniz çıktı ve Berlin'e başka bir uçakla daha erken gittiniz. 10'undaki biletimle Berlin-Paris uçuşuna bineyim derseniz no show oluyor diye biliyorum.

Bilet aldınız hiç uçmadınız, bunda herhangi bir ceza yok.
 • PoscheN  (23.07.20 11:43:59) 
No-Show'un cezasi yok, bilet alip ister ucagi kacirin ister keyfinize gore binmeyin.

Ama mevcut bileti degistirirseniz onun cezasi oluyor, ekstra ucret odemeniz gerekiyor degisiklik icin.
 • crown  (23.07.20 11:45:23) 
edit: no-show diye overbooking bilgi vermişim. kusura bakmayın. uyarılar üzerine editledim.

no-show uygulaması ile senin anlattığın olaylar farklı şeyler.

no-show'da kapasiteden fazla bilet satılmış ve size yer kalmamıştır. 200 kişilik uçakta 201. kişisinizdir. bu durumda zaten vaktiniz varsa avantajlısınızdır. konaklama, vs. ödenir.

siz durumunuz bilette değişiklik yapılması olayı. bu durumda biletinizin ücret sınıfına göre hem ceza hem de bilet fiyat farkını ödersiniz. bunları ödemek istemezseniz. ona da göre de bilet sınıfları var (örn. business). bu nasıl yasal oluyor kısmı ise şöyle: siz iade/değişim yapmayacağınızı beyan ederek hizmeti ucuza alıyorsunuz. kullanıp kullanmamak size kalmış. bazı ekonomi bilet sınıflarında değişim cezası yoktur. sadece bilet fiyat farkını ödersiniz.
 • helenart  (23.07.20 12:06:11 ~ 13:41:41) 
no-show da ayrı ceza yok bilet parası patlıyor
ucak nakliyede yer ayırttınız zamanında iptal etmediniz nakliyeyi full ödersiniz

ama aktarmalı bilet aldınız
yozgat-istanbul-londra
yozgattan binmediniz
istanbuldan bineyim gideyim dediniz
no-show oluyor biletiniz yanıyor

ayrı bir sacmalık
 • kingcyrax  (23.07.20 12:36:27) 
ceza yok ama gidişini kullanmadığın biletin dönüşünü de kullanamıyorsun gibi bir durum var.


 • orpheus  (23.07.20 12:59:28) 
bu durumla karistiriyorssunuz sanirim eksisozluk.com


 • neverletyougodown  (23.07.20 13:01:06) 
helenart no-show ile overbooking'i karıştırmış. Onun no-show diye anlattığı olay overbooking.


 • himmet dayi  (23.07.20 13:05:27) 
şu an o ekranı bulamıyorum maalesef ama thy'de bilet bakarken bunu gördüğüme eminim, "no-show durumunda 1750 lira ceza" gibisinden bir bilgi kutucuğu vardı. bulursam ekleyeceğim buraya da.


 • alevli deniz sortu  (23.07.20 13:05:52) 
tekrarlayalim, kullanmadigin biletin cezasi olmaz, kacirdigin ucusun cezasi olur ancak, aktarmali ucusun veya dönüş biletin falan varsa ve bunlar baglantiliysa yani baska bir deyisle ayni biletleme islemi uzerindeyse hepsi yanar, onlardan birini yeniden almak icin odeme yaparsin ancak, baska turlusu mumkun degil..


 • alttaraf  (23.07.20 13:20:19) 
Uçağa binmezsek ceza ödüyoruz derken ? Ben uçağa binmeyeceğim ve benden neden binmedin parası alacaklar öyle mi ?

Peki tek soru; bu bilgi doğru ise, cezayı nasıl tahsil edecek ?
Sanal kredi kartı ile aldım diyelim bileti sonra karı iptal ettim oradan alamayacak.
İlamsız icra takibi mi başlatacak ?
İdari para cezası mı kesecek ?
Beni kara listeye mi ekleyecek ?

Yani ya benim bilmediğim bir durum var yada bu bilgi yanlış.
En en en en yapabileceği bağlantılı bir biletse hepsini iptal ediyor.
 • infernalcadre  (23.07.20 13:46:20) 
birkaç saniye önce bilet aldım. 100 usd ceza diyordu yanlış hatırlamıyorsam no-show için. ha nasıl kesecekler nereden kesecekler bilmiyorum.


 • antikadimag  (23.07.20 13:48:57) 
No Show ve Overbook kavramını karıştıranlar var,

No Show almış olunan bilette bir takım şartların etkisi ile değişiklik yapılacak olunduğunda ödenecek bedeldir denilebilinir.

Bir takım şartlardan bazıları çoğunlukla şunlardır;
1- Almış olduğunuz biletin uçuş tarihi geçti, siz bu bileti uçuş tarihinden sonra değiştirmek veya iade etmek istiyorsunuz. No Show havayolu ve classlarına göre farklılık gösterebilirz
Uçuş sisteminde alınan bilet takvim olarak uçuş saati geçer geçmez NoShow statüsünde olur, eğer ıçuş saatinden önce belirlenen kurallar dahilinde değişiklik veya iade etmek isteseydiniz bilet statünüz sistemde Airport Control veya Open For Use olarak gözükür.
No Show demek şu demek, yakıt vergisi hariç kalan vergileri iade alırsınız ( ki bu da kuş gibi bir para) daha sonra isterseniz üstüne para ekleyip yeni bilet kesersiniz.
2. Aktarmalı Uçuşta Nasıl No Show olur?
Siz İstanbul kalkışlı Dubai aktarmalı Pekin e giden bilet aldınız, istanbul dubai kullanmadınız, direkt olarak dubai pekin e geçmek istiyorsunuz. Bu durumda kullanmadığınız uçuş No Show olur, hatta sizin dubaiden uçağa binebilmeniz için sistemde daha çok kod girilmesi gerekir.
Sebebi ise fiyat sistemi dediğimiz Fare Base.
Siz İstanbul Pekin uçuşunda dubai aktarmalı özel bir fare base kullanıyorsunuz. bu fare base sistemde sizin düşündüğünüz gibi 100 tl nin 50 50 bozdurulması gibi bişey değil, bütün bir fiyattır. Çoğunlukla aktarmalı aldığınız uçuşlar bu nedenle ayrı ayrı alacağınız uçuşların bedellerinden çok daha ucuzdur. Siz aktarmanızda bir uçuşu kaçırıp diğer zincire devam edemezsiniz, kaldı ki bu uçuş uluslarası uçuş ise zaten sistem sizi aktarma yolcusu olarak atayamaz. Dolayısıyla zincir uçuşlarda kullanılmayan uçuş ve belki de devamı (havayolunun kuralına bağlı) no show a düşer.
No Show statüsündeki bilette siz değişim talep etmedikçe sizden herhangi bir ek para alınamaz. sadece noshowda kalır.
İadenizde de vergilerin çok çok azını alırsınız
Mobilden yazıyorum kör oldum :)
eyyorlamam bu gadar :D
 • cossecant  (23.07.20 23:26:54) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.