MacBook Pro Hayal Kırıklığı

Dostlar merhaba,

MacBook Pro 2020 giriş modeli aldım (8 gb ram, 8. nesil i5 işlemci). Fiyattan dolayı çok mu beklentim vardı bilmiyorum ama kurulum ve sonraki aşamalarda (update, iCloud aktarma vs.) çoklu işlemlerde bilgisayar çok ısındı, hatta yer yer deli gibi fan çalıştırdı.

Video, fotoğraf edit, mühendislik-mimarlık programları 0. Tez yazımı, ofis kullanımı, multitasking için aldım bilgisayarı. Tek isteğim rahat aksın, tatava yapmasın bana ve uzun yıllar götürsün beni.

Çözüm ne olsun?

1- 16 gb ram yap

2- 10. nesil işlemci yap, 8 gb ram kalsın

3- kurulum aşamasında olur öyle, takılma

4- macten vazgeç

Teşekkürler herkese

ram yükseltebilirsin
işlemci zor
ssd'ye bak genelde çok az yer kalıyor ondan ısınıyor.

macbook artık ömrünü doldurdu. dell xps, asus falan var. çok iyi aletler.

air var bende de.
  • duyurukullanıcısı  (18.07.20 22:39:50)
onceelikle 8gb ram anca gunu kurtarir, 16gb bile uzun yillar gotturecek bir seviye degil artik. islemcin de zaten 2 yil oncesinin orrta seviye islemcisi yani zaten bilgisayar omrunun 2 yilini tamamlamis gibi dusun. uzun yillar gidecek birsey istiyorsan guncel donanimli bilgisayar alman lazim. madem sadece ofis uygulamalari icin kullanacaksin, parani cope atma. 16gb ram'li, mumkunse ram yukseltmesi yapabilecegin 10. nesil i7 islemcili bir bilgisayar al. 2-3 yil sonra ram'i 32 yapip 5-6 yili devirirsin bilgisayarla

  • crucio  (18.07.20 22:41:34)
Ya yeni aldigin icin her sey guncelliyordur şimdi belki de. Biraz dur bakalim. Sorun devam ederse destek’i ara.

  • her giriste sifresini unutan adam  (18.07.20 23:44:59)
oyy bi duyuru altina ne kadar cok hater toplanmis ya. biri 2015 biri 2017 2 macbook pro sahibiyim giris modeli. yazilimdan 3d modellemeye her seyi yapiyorum nedense sorun yasamiyorum, kasimi gozumu sevdi zaar. normalde 6 ay kullanim sonrasinda uzerinde palamut izgara yapacagin bilgisayarlari onermisler bi de.

  • hjarteblod  (18.07.20 23:49:15)
iCloud aktarma arasında indexleme yapıyor, bu da epey cpu intensive bir işlem. dolayısıyla fan ve ısınma normal. düz kullanımda bu kadar çok kaynak isteyen başka bir işiniz olmaz herhalde (video fotoğraf vs işlerinde olabilir tabi). ama günlük kullanımda bir sorun yaşamazsınız.

onun haricinde yapabiliyorsanız her türlü ram'i yükseltin. ben yeni mac aldım, normalde 16 kullanıyordum ama uzun götürsün diye 32 aldım mesela, öyle düşünün. 8'le günü bile kurtaramayabilirsiniz kullanım şeklinize göre.

bu arada yazılımcıyım. son 10 yıldır günlük ortalama 14 saatim bilgisayar başında geçiyor. ilk mac'imi 6 yıl kullandım, ikincisinden de benzer bir performans bekliyorum. dell, hp falan hikaye, lenovo ise pişmanlıktır. biraz kullanın siz de farkedersiniz zaten.
  • plutongezegendegilmi  (19.07.20 03:53:46)
8 GB ram hata olmuş bence. İşlemci 8. ve 10. nesiller arasında öyle çok uç bir fark yoktur. O yüzden işlemciye bulaşma bence.

Cevabım öncelikle 3. Hala tatmin etmiyorsa 1.

Bir de hater bir arkadaşın dediği gibi çöp bir cihaz değil kesinlikle. Pahalı mı? Evet. Aynı paraya daha iyi Windows bir bilgisayar alabilir misin? Evet.

Ama bu makineye de çöp diyen teknoloji cahilidir. Kimse kusura bakmasın.
  • himmet dayi  (19.07.20 07:56:04 ~ 07:56:24)
8 GB gayet ofis işleri için gayet yeterli. Hatta başından aşar. Burada her yazana inanmayın. Lgs çalışan tipler yazılımcıyım diye sallıyor.
Gelelimssizin soruna artık mac ler böyle. 2017 den beri acayip bir ısınma problemi var pek çok şikayetçisi var. Tavsiyem yapabiliyorsanız i7 ye geçin olmuyorsa iade, o da olmuyorsa araştırma yapın ısınma sorununa çözüm üretenler var bazen oluyor bazen olmuyor.

  • x571  (19.07.20 08:29:24)
- 13" tek fanlı olan modellerden mi aldınız? ek olarak yaz mevsiminde daha fazla ısınma ve fan çalışması görmeniz daha fazla olacaktır sıcaklıklardan dolayı. aynı işlemi klimalı soğuk bir odada yapmaya çalıştığınızda daha az yaşadığınızı göreceksiniz :)
- maalesef 8 gb ram yeterli değil.
- işlemci görece güncel işlemcilerden değil ama bu yaşadığınız sorunun birincil sebebi değil.

not: lgs'ye çalışan tiplerden değilim, yazılım mühendisiyim :)
  • blackpen  (19.07.20 14:16:04)
hocam sorunundan bağımsız olarak ben de tecrübemi anlatmak istiyorum.

büyük bir hevesle macbook pro 2017 aldım. 2 ayda nefret ettim. senin ben macbook gibi ta amına koyim seviyesne geldim.

tek yaptığım chrome ile film izlemek haber okumak ve sosyal medya.

word de ödev yazmak

powerpoint de sunum hazırlamak. hepsi bu.

ama bu amına kodumun makinesi chrome de deli gibi ısınıyordu. internette arattığımda macbook'un chrome ile uyumlu olmadığı için çok fazla ram tüketimi ve işlemci tüketimi yaptığını okudum. haliyle chrome'dan vazgeçerek safari kullanmaya başladım. ona da pek alışamadığım için zor oluyordu.

parasını vererek aldığım makine resmen bana dayatmalarda bulunuyordu. ben de sattım. şimdi macbook pro2017 fiyatlarına baktım. yarı yarıya düşmüş. iyi ki satıp kurtulmuşum.

ek olarak usb portu da yok amk. makinesinde. gittim usb portu aldım (sıfırı 80 dolar ikinci eli 40 dolar. )
  • tavish11  (19.07.20 14:27:02)
seninkinin 16gb olanı bende var şu an.
bi numarası yok. işletim sistemindeki çocuk oyuncağı imajına ısınamadım.
dediğin gibi, ısınmak için yer arıyor. şu anda sadece chrome açık mesela, 5 sekme var, alet sıcak. tabii şu aşamada fan çalıştırmıyor. photoshop açarsam kesin çalıştırır.

yani 3 kuruşa 5 köfte yok.
bu kadar küçük kasa ısınmak zorunda.
ısınmasın diyorsan büyük kasalı bir şey alacaksın/alacağız.

işletim sistemi windows'tan kesinlikle ama kesinlikle daha pratik değil.
net.
  • işimdeyim gücümdeyim  (19.07.20 14:38:27)
@işimdeyim gücümdeyim'in yorumu çok doğru. fakat macbooklar zaten en pahalı bilgisayarlar arasında.basit işlemler için bu kadar para vermek akıl karı değil.

  • tavish11  (19.07.20 14:53:10)