[]

twitter hissesi neden wirecard gibi düşmedi

Wirecard, bildiğim kadarıyla bir yetkilisinin 2 milyar dolar cukkalaması üzerine iflas eden ve hisse değeri 100euro'dan 2 euro'ya düşen bir ödeme sistemleri şirketi.
Buna benzer suistimaller, usulsüzlükler pek çok bankada vs oluyor zaten, çok da ilginç değil.

Twitterda olanlar, bundan çok çok çok çok daha büyük bir skandal.
www.youtube.com
Böyle bir deepfake video (Trump özelinde) + (Beyaz saray, pentagon, Trump) twitter hesaplarından yayınlanacak şekilli mekilli bir metinle Purge veya başka bir ülkeye savaş ilan edilebilirdi.


Messi'nin twitter hesabından ''trabzonspor'a transfer oldum'' yazıp. UEFA'nın hesabından ''Messiye hamsi müjdesi'' diye başlık atılabilirdi.


Twitter'ı incisözlük benzeri bi goygoy platformu olmaktan farklı kılan, önemli kişi ve kurumları barındırması iken bu güvenin sarsılması ile Twitter asla eskisi gibi olmayabilir.

2 gün önce California'da bar ve sinemaların kapatılması birçok hissenin %1-%2 düşmesine sebep olmuştu.

Fakat twitter'daki bu skandala rağmen premarket'te sadece %3'lük bir düşüş gözüküyor TWTR hissesinde. Bütün twitter hissedarlarının şuan ''lan nolur nolmaz satayım şunu'' düsturu ile hücum etmesi gerekmiyor mu? Neden sadece %3 düştü twitter?

 
Yapılan hack eyleminin asılsız olup doğrudan ünlülerin bu twitleri attığını düşünelim. Elon M. Ya da diğerleri teit atsa dese ki 1000 gönder 2000 geri göndereyim falan. Kimi bağlardı? Twitter ı değil. Bu yüzden sosyal bir platform olması verilen bilgilerin kullanıcı bazlı olması ve güvnelik açığı sebebi ile bile olsa başkaları tarafından atılan twitlerin güvenilirliğinin sorgulanması ön şart. Şahsen onaylı hesaplar da olsa gelen haberi bir iki kaynaktan doğrulamadan inanmam hele ki trump ın savaş açtığı twiti falan görsem en az 3-5 farklı kaynağa bakarım. Twitter ın güvnelik problemi hesap sahipleri ile twitter arasında. Ne zaman güvenlik açıkları ayyuka çıkar kontrol edilemez olur twitter elden ayaktan düşer ozaman hissesi düşer vs. Münferit 1-2 olay sebebi ile şirketler bişey kaybetmez aksine güven kazanır bu tip krizlerde. Müdahale ve çözüm gücü sayesinde kullanıcı alışkanlıkları gelişir güveni gelişir.
Verdiğiniz örneğe gelince, wirecard birincisi bir ödeme sistemi yani kullanıcıları mali olarak doğrudan etkiliyor ikincisi şirket içinde bir hortumlama yaşanması ile sahte haber yapmak arasında ciddi fark var. Twitterla tek benzerlikleri sanırım internet tabanlı şirket olmaları başka bişey değil.

  • erty_ksk  (16.07.20 04:31:10) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.