[]

satranç for dummies - en temel düzeyde kaynak tavsiyesi

satranç çocukluğumdan beri uktedir içimde. etrafımda oynayan olmadığı için hiç gaza gelip de öyle bir ortama giremedim, geliştiremedim kendimi.

oyun bilgim taşların gittiği yönü bilmekten ibaret. çok temel düzeyde salağa anlatır gibi en azından başlangıçları, temel stratejileri, "bak böyle yaparsan böyle olur" gibisinden bilgileri veren bir kaynak önerebilir misiniz? ingilizce olabilir. yazılı olur, görsel olur hiç fark etmez.

telefona dandik bi şey indirdim, güya "orta" seviyede oynuyorum. makina o kadar aptal ki piyonun çaprazındaki atı oynamıyor, bomboş taş kaybediyor. hah ben işte o makinaya üç hamlede mat olmayı becerdim. "nasılsa makina salak" diye dingil gibi her piyonu vezir yapmaya çalışıyorum, keko gibi her taşa atlıyorum vs.

en azından temelleri bilen, böyle abuk sabuk oyun kaybetmeyen biri olsam çok mutlu olurdum. nereyi önerirsiniz başlangıç için?

 
www.satrancokulu.com

hocam buradaki temel derslere bir bakabilirsin. ilk 10-12 ders taşların hareketleri ilgili. onları geçebilirsin. sonrası güzel. açılışlar, en bilindik oyunlar vs.
  • himmet dayi  (15.07.20 10:10:51) 
Beyaz icin ruy lopez(ispanyol açılışı)
Siyah icin caro-kann defence ogrenin
Lichess.org veya chess.com dan satranc bulmacalari cozebilirsiniz. Bu siteler uzerinden insanlarla satranc oynayip oyun sonunda yaptiginiz hataları da gorebilirsiniz.
  • eksimeksi  (15.07.20 10:51:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.