Avrupada yazılım işi bulmak

Almanya, ingiltere ya da daha kolay ulaşılabilirliği olan doğu avrupada bir yazılım işi bulmak türkiyenin taşra üniversitelerinden alınan bilg ya da yazılım müh. diplomasıyla mümkün mü? (İyi seviyede bir ingilizceye sahip diyelim). Yani bu taşrada okumuş kişilerin diplomasını bu şirketler kaale alıyor mu yoksa o bilgi ve yabancı dilinle, taşra diplomasına sahip olmasan da aynı etkiyi verir mi?

Mülakatlardan önceki başvuru kabul sürecinden bahsediyorum. Computer science bilgisi mülakatta illa ki artı puandır.

Şimdi çok biliyormuş gibi görünmek istemem ama asıl diploma küçük bir artı puan olur böyle bir şey için, deneyiminiz projeleriniz referanslarınız önemlidir benim bildiğim, avrupa'da mezun olup direkt iş aramak, bu işi sadece diplomaya bağlı aramak diye bir şey olamaz bence.

  • atom karincanin torunu  (05.07.20 21:43:18)
Berlin'de yaşayan adam Boğaziçi'ni de bilmez ki. Onun için adını duymadığı iki üniversite arasında bi fark olmaz yani. Oxford mezunu olsan farkederdi ama.

  • plutongezegendegilmi  (05.07.20 21:44:16 ~ 21:44:44)
Su anda berlinde calisiyorum. calisitigim sirket ve bircok sirkette gordugum sey diploma cok onemli degil. diplomanin agiriligi yabancilar dairesinden calisma izni alirken oluyor ama is yeri kabul ettikten sonra bu prosedur de cok onemli olmuyor.

almanyada is basvurusu yaptiktan sonra yazdiginiz cv begenilir ise genelde bir insan kaynaklari personeli sizinle bir online interview yapmak isteyecektir. bu gorusmede is tecrubelerinin uzerindne konusup daha cok iletisim yeteneginize ve bakilacaktir. daha sonra birkac teknik interview yapilacktir, bu interviewlerde zaten bilginizin o pozisyona yeterli olup olmayacagi ortaya cikar. bu teknik interviewler soru cevap, online code challange, veya bir ornek uygulama gelistirme olabilir.

en sonunda bu gecilirse bir de sizi yuz yuze gorusmeye davet ederler, bir de yuz yuze teknik interview yapilir. bunda genelde bir yonetici de katilir bu gorusmeye. zaten bu noktaya gelince buyuk ihtimalle olasi iki veya uc adayan birisisinizdir.

yani ozetle bu interview sureclerinde sizin tecrube ve egitimde ne seviyede oldugunuz zaten kendini belli eder. o nedenle diplomaya cok takilmazlar. herhangi bir isimsiz universitede de gayet yetenekli kisi cikabilir. ayni zamanda yazilim isi okulun disinda calisarak da cok iyi ogrenilebilir. hatta universite okunmasi bile gerekmez is bulma acisindan, ama bu durumda calisma izninde sorun cikabilir.

okuldan ziyade turkiyede hangi sirketlerde calistiginiz, oradaki referens mektuplari cok onemli. eger calistiginiz sirket uluslararasi bir sirket ise, ismi bilinir ise, veya bir alman sirketi ise almanyada sansiniz cok artar. ya da aranan teknolojiler ile somut gelistirginiz projeleri gosterebilirseniz ikna olabilirler. ornegin universite mezunu degilsinizdir ama siemens turkiyede 3 yil o alanda calismis ve iyi referansiniz vardir ,size calisma izni verecek yabancilar dairesi haric, sizin diplomaniza kimse bakmaz.
  • emrahday  (05.07.20 21:57:20 ~ 22:00:56)
yazılımcılar yurt dışında genelde çok kolay iş bulurlar. diplomaya kesinlikle bakmıyorlar. baktıkları şey senin maaş beklentin. eğer maaş beklentini düşük tutarsan 90% işe alınırsın.

benim sana tavsiyem eğer almanya'da çalışmak istersen iş arama vizesi alıp, yaşamak istediğin şehre gitmen. 6 ay iş arama vizesi veriyorlar zaten bu sürede şehri de tanımış olursun.
  • elektr10  (06.07.20 00:34:47 ~ 00:51:02)