Resmi olmayan dükkan açmak

Diyelim ki sokak arasında evinizin altında bir dükkanınız var. Bu dükkanı maliyeye yasal bir süreçle şirket kurarak değil de kafamıza göre bir emlakçı dükkanı yaptık, tabelamızı astık, içerisini bir ofis ortamına çevirdik ve kepenkleri 1 ay kapalı şekilde bıraktık. Maksat o çevreye böyle bir dükkanın varlığını kabullendirmek.
Muhtemelen kimsenin yasal süreci bilmediğinden şikayet etmeyeceği bir durum oluştuktan sonra bu yeri ilanlarla donatıp işe başladık.

Faaliyet başlamasından itibaren, buranın ceza yeme ve kapatılma ihtimali, zabıtaların böyle bir yerin varlığından şüphe edip kontrole tabi tutmasından başka ne gibi sürece bağlıdır?

Aslında bu bir örnek sadece. Kredi kartı ödemelerine ihtiyaç duymayan ve lokalle yetinen bu gibi bir yeri vergi ödemeye iten tek prosedür, ceza yeme korkusu mu? Yani onca sahtekarlığı yapan esnafın bu konuda dürüst olacağına kimse inanmıyordur herhalde.

rakipler

  • sen nasıl bir insansın  (05.07.20 17:49:14)
Zabıtalar rastgele girip evrak soruyor bizim buralarda.

  • nhtzmc  (05.07.20 18:34:19)
Sorunun cevabı rakipler. Ayrıca tabela asıldığı an dikkat çeker ve bazı belediyelerde tabela vergisi bulunmakta. Siz farkında olmasanızda zabıtalar günlük olarak her sokağı kontrol eder genelde yani uçan kuştan haberli vardır.

  • acebi  (05.07.20 18:39:07)
Tutacağın yer "dükkan" statüsünde ise, vergi levhan olmadan ne elektrik ne su bağlatabilirsin.

  • rezilrusfaadam  (05.07.20 18:48:17)
Yani kiracı konumdaysanız elektrik bağlanmaz. Sahibi kişi baglatabilir vergi levhası olmadan.

Bit şikayet olmadıkça gelip soran olmaz.
  • rezilrusfaadam  (05.07.20 18:50:05)
Maliyeninin sizi ilk yakalamasında yakın zamanda vergiye tabi olmanız sartıyla bir yaptırımı olmaz. Fakat o süre dolduğunda, ya vergiye tabi olmuş olmanız, ya da iş yerini kapatmış olmanız gerek. İs yerini kapattığınızı kendiniz beyan edeceksiniz. Kapatıp gitmeyle olmuyor.

  • rezilrusfaadam  (05.07.20 18:52:35)
@rezilrysfaadam
Örnekte kendi dükkanı diye tanımlamam bu yüzdendi zaten. Garaj yerine bile kullanırım sonuçta.

  • neysene  (05.07.20 20:37:30)
Tabela asmaktan bahsediyorsunuz, hemen gelirler. Her yerden haberleri var.

  • ykyt  (06.07.20 00:24:04)
normal süreçte vergi dairesine açılış için başvurduğunuzda, 1-2 gün içinde yoklama memuru isimli vergi dairesi memuru gelip tespit yapar, açılışı onaylar.

bu yoklama memurları, ilgili vergi dairesinin yetki alanındaki caddeleri sokakları bölüşmüşlerdir. yani mesela bizim işhanına hep aynı adam gelir. ben açarken de o gelmişti, başkası açarken de o gelir. ofisi kapalı bulunca yönetici olarak da sormak için bana gelir. yolda da elli sefer karşılaşıp selamlaştım. demek ki bizim caddeye o bakıyor. her gün açılanı kapananı gelip o adam yokluyor.

apartman dairesi ise biri ihbar edene kadar fark edilmeyebilirsiniz, ama cadde üstüne dükkan açarsanız, ertesi gün yoklama memuru oradan geçerken "lan ben burayı ne zaman yokladım" diye anında fark eder ve cezalı olarak açılışınızı yapar.
  • kibritsuyu  (06.07.20 01:15:17 ~ 01:16:33)
Maliyenin sizi yakalaması için 2 yol var, ya şikayet ya da @kibritsuyu'nun anlattığı gibi o caddeye başka bir yoklama için gelen memurun fark etmesi.

Yoksa maliye memurları sokak sokak gezip sürekli açan var mı diye kontrol etmezler, hatta sürekli kapısı açık olmak zorunda olmayan bir çok atelye (marangoz, demirci vb gibi) sokak aralarında kayıt dışı çalışır.

Belediye açısından ise çevre temizlik vergisi ve tabela vergisi için yakalanmanız 1 ay içinde de olabilir bir yıl içinde de.

Belediye yetkilileri yılda bir kez dolaşıp tabela vergilerini ve çöp vergilerini kontrol ederler.
  • John Bloor  (06.07.20 12:22:36)