Maaştaki kesintiler dünyanın her yerinde böyle mi?

Açtım aldığım maaştan kesintilere ve işveren maliyetine baktım, %5 sgk indirimi ile elime geçecek 55 bin lira için 92 bin lira para harcıyor işverenim. 37 bin lira devlete aktarılıyor ve bunun 23000 lirası sgk'ya aktarılıyor, gerçekten pek akıl alır gibi gelmiyor bu miktarlar, hani benim brüt ücretim üzerinden ödenen bir miktar var bir de tekrar işverenin ödediği miktarlar da var ki bu kısım mantıklı gelmedi. Ve en kötüsü ne biliyor musunuz, bu paralar yok olup gidiyor, bütçeler sürekli açık veriyor.
Ben işveren olsam her sene sonunda çalışanlarıma bu hesaplamayı verir sizin elinize bu kadar geçti ama şu kadar da devleti aktarıldı derdim.

Merak ettiğim bu iş bize benzer ülkelerde nasıl, avrupa ülkelerinde nasıl?

Brüt Ücret (TL) ············ 78.021,26
Çalışan SGK Primi ·········· 10.922,97
Çalışan İşsizlik Sigortası · 780,19
Damga Vergisi ·············· 592,19
Gelir Vergisi ·············· 13.375,88
Net Ücret ·················· 52.350,00
AGİ ························ 2.648,76
Maaş (TL - ELE GEÇEN) ······ 54.998,76
SGK Payı ··················· 12.093,28
İşsizlik Payı ·············· 1.560,44
Toplam ····················· 91.675,00

selamlar,

eksisozluk.com

Bordrolu çalışan olarak ülkeyi sırtımda taşıdığımı, belimin büküldüğünü; kayrılmış, semirmiş iktidar yanlılarını taşıdığımı düşünüyorum.
Sırf bu sebepten ötürü gidiyorum zaten.
  • soulforge d  (30.06.20 10:54:15 ~ 14:43:58)
Her ulkede farkli tabi, Avrupa tek bir ulke degil ama Irlanda icin asagidaki gibi (benzer olmasi acisindan gene yillik brut 78.000 girdim. Ek olarak rakamlar evli olup olmamaniza, cocuk durumuna gore degisiyor, evliyseniz daha az vergi oduyorsunuz). Asagidaki rakamlar bekar ve cocuksuz birisi icin. Turkiye'de 78000 birimden ele gecen 52000 birim iken Irlanda'da 78000 birimden ele gecen 51000 birim (tabi dedigim gibi evlilik ve cocuk durumuna gore ele gecen miktar artiyor)

Total Income...................€78,000.00
Your Income...................€78,000.00
Loan BIK......................€0.00
Vehicle BIK (1)................€0.00
Health Insurance BIK...........€0.00
Qualifying Pension Deduction...(€0.00)
Carer Allowance ..............(€0.00)
Tax @ Lower Rate (20%).........€7,060.00
Tax @ Higher Rate (40%)........€17,080.00
Tax Credits...................(€3,300.00)
Net Tax.......................(€20,840.00)
PRSI........................(€3,120.00)
Universal Social Charge.......(€3,111.00)
Annual Net Income............€50,929.00
Monthly Net Income............€4,244.00
  • crown  (30.06.20 11:00:13 ~ 12:01:45)
Avrupada benzer sanıyorum, ama mesela Fransada yaşayan arkadaşım ayda 180 euro mu ne "kira yardımı" alıyordu devletten. Covid döneminde işsiz olduğu için de aylık bir miktar para aldı.

Devleti sana bu tür durumlarda yardım ederken görebiliyorsun yani, bizdeki gibi iban atmıyor o yüzden millet vergisini vermeye devam ediyor. (Ki orada bile tartışmalar var)
  • nhk ni youkosu  (30.06.20 11:19:25)
Gelişmiş ülke gibi vergi ödüyoruz ama gelişmemiş ülkeyiz :)

Aslında mesele vergi iadeleri bir yandan da, yani ben gelir vergisi ödeyerek kazandığım parayla kira ödüyorum ve o paradan da ev sahibi gelir vergisi ödüyor, bana en saçma gelen kısım böyle şeyler, bazı temel harcamaları gider olarak gösterebilmeliyiz diye düşünüyorum ama Türkiye'de bunun karşılığı AGİ oluyor sanırım.
  • atom karincanin torunu  (30.06.20 11:41:28)
"işveren tarafına da vergi yükü biniyor", "işveren de vergi ödüyor" bakış açısı bence tamamen yanlış.

işverenin ödediği vergiyi de aslında çalışan ödüyor.

işveren ve çalışan ücret üzerinde anlaşırken;

işveren çalışanın toplam maliyetini;
çalışan ise eline geçecek net kazancı düşünüyor.

bu durumda vergiyi gerçekte kimin ödediği baya açık.
  • soulforge d  (30.06.20 11:55:06 ~ 11:55:50)
dunyanin hicbir yerinde 10 bin lira brut maasin 7 bin lirasi dogrudan ve dolayli vergilerle devlete gitmiyor.

  • baldur2  (30.06.20 12:20:41)
işveren olsam çalışanlarıma bu hesaplamayı veririrm demişsiniz ama çalışanın bu hesabı biliyor olması lazım zaten :)

ben yıllardır diyorum eğer çalışan bu vergiyi kendisi vermek zorunda olsaydı bazı şeylerin çok daha farkında olabilirdi, çoğu çalışan asla bilmiyor, hele net ücretten çalışanların hiç haberi yok.

körfez ülkelerinde vergi yok, devletin ihtiyacı yok çünkü, bizde milyon çeşit vergi var, daha 3-5 yıl önce Dubai ye kdv geldi, alt tarafı kdv yi anlayana kadar canları çıktı :)
  • benaslinda  (30.06.20 12:30:15)
Maaştaki kesintilerin daha yüksek ve daha düşük olduğu ülkeler var. Bizde maaşlı çalışanın vergisi "kaynağında" kesilir. Yani sizin elinize daha geçmeden. Dahası bu tutarı devlete ödemekle yükümlü olan patron bu işi savsaklarsa, yalan beyanda bulunursa (SGK gibi) kaynağında kesildiği halde vergini (yasal olarak yapman gereken ödemeyi) yapmamış olursun, bunun için emekliliğini alamazsın vs.
Elbette benim de içim acıyor, 18 yaşımdan beri çalışarak kaynağından vergi ödüyorum ancak bu vergiler bana ne sağlık ne de eğitim olarak geri gelmedi. Vergimin üzerine özel sağlık sigortası, vergimin üzerine çocuğumun özel okul masrafı ve yine vergimin ve SGK kesintimin üzerine özel emeklilik sigortası yaptırıyorum. Çünkü devlet hastanelerinde tanıdığın olmazsa aylarca bir ultrason için beklersin, devlet okullarının kaliyesini görüyorum ve özel emeklilik sigortası yaptırmazsam emekli olduğumda şimdiki sosyal olanaklarımın 5'te birini bile karşılayamam. Bütün bu kalemler diğer pek çok ülkede çalışanın vergi yükünü azaltıcı kalemlerdir. Masraf gösterip vergiden düşme imkanınız vardır. Burada mahdumları ve zevceleri ve dahi diğer zevatı besliyoruz...

  • SiyamkedisiZorro  (30.06.20 12:57:43)
Fransa; brüt maasimin %78'i elime geçiyor. Üstüne normalde maaşına göre gelir vergisi var. Yalniz sirf bu taraftan bakarsan eksik olur.

-esim calismadigi için normalde aylik 250 euro olan gelir vergim 30 euroya düşüyor. Cocugum olsa daha da az olurdu.
-gelirin azsa kira yardimi alıyorsun.
-cocuk varsa cocuk yardımı aliyorsun.
-su an 2011den once piyasaya sürülmüş dizel araban varsa misal ornek; renault cliom var 2006 dizel. Gidip suzuki swift hybrid alirsam 12bin euro fiyati, devlet bana arabamı hurda/geri donusume vermek sartiyla 3bin euro veriyor. Arabayi satsam 1.5-2bin anca eder.
-yeni yapilan 300bin euro değerinde ev alirsam devlet vergi iadesi olarak 6-7 yilda totalde 56bin euro vergi iadesi veriyor.
-ev is arasinda harcadigin benzini bile vergi iadesi diye gösteriyorsun.
-belli yatirim araclari kullanirsan devlet verginden düşüyor.
-normalde evin vergisi vardi, bu sene son kalkiyor artık. Hayatimda Türkiye'de kalkan vergi görmedim. Az para da değil, senelik 600-700 oduyor millet.

Bunlarin haricinde 3 yila kadar işsizlik maaşı alabilirim, pandemi sürecinde kisa sureli issizlik olursa %100 maas aliyorum. Buyuk sirket oldugu icin isten cikarma olursa ilk sene %100 maas aliyorum. Bu sure bitmeden is bulursam prim veriyorlar.

Kısacası en azından fransa icin sirf bordroya bakarsan yanilirsin çünkü onu etkileyen cok sey var. Ama evet %78i her türlü gidiyor. Ama bir dakika bile durup bunlar nereye gidiyor demedim. Çünkü vergilerimin ise yaradigini görüyorum.
  • logisticsmanager  (30.06.20 13:20:06)
ben işinizi merak ettim. aylık 55 bin mi alıyorsunuz?

  • banacevaplazım  (30.06.20 13:31:33)
@banacevaplazım ve @catch the arrow sanırım eksik bilgi vermişim ama sorunun gidişatından bu ücretlerin senelik olarak yazıldığı anlaşılabiliyor diye düşünüyorum, 2020 yıllık maaşım oluyor bu hesap.

  • atom karincanin torunu  (30.06.20 14:25:07)
soruda bu tutarın yıllık olduğu anlaşılıyor, zaten agi tutarı kümüle olarak yazılmış.

  • benaslinda  (30.06.20 14:53:37)
Brüt ve net arasindaki fark cok fazla, Türkiye ile karsilastirilamaz derecede. Ben devlet calisaniyim, cok yuksek vergi oduyoruz, ülke Almanya. (Boyle yazinca soylendigim, dert yandigim dusunulmesin. Bence dogru olani da bu, bursundan ekmeginden suyundan yararlandim ve sosyal duzeninden yararlanmaya devam edecegim issiz kalirsam vs...)

Örnegin brüt neredeyse 6 bin iken,net 3700 ile 3100 arasinda degisiyor bulunulan vergi klasmanina gore!
  • buf-e kür  (30.06.20 15:06:12 ~ 15:11:51)
Vergi vermeye karşı değilim, yalnızca alınan verginin doğru harcanmadığını düşündüğüm için kendimi kötü hissediyorum.

Yoksa Avrupa'da da oranlar doğrudan vergilerde benzer.

Dolaylı vergilerde çok daha düşük ama (ÖTV, alkol vs.)
  • burfak  (30.06.20 16:56:43)