[]

Şirket evden çalışma boyunca nereden çalıştığınıza karışıyor mu?

Merhabalar,
Evden çalışırken nereden çalıştığınıza karışılıyor mu illa istanbuldaki evinden çalışacaksın deniliyor mu?
Teşekkürler


 
karışılmıyor


 • nahtoderfahrung  (30.06.20 09:24:13) 
karantina döneminin en başında, biz evden çalışmaya başladığımızda şehir değişikliği için iş yerini bilgilendirmemiz istenilmişti (olur da iş yerine dönersek uçağa mı bindik, risk grubu muyuz onu anlayabilmek için). yakın zamanda şehir değiştirirken ik'ya haber verdim, it'yi bilgilendirmen yeterli dediler. şirketten şirkeye değişiklik gösteriyor olabilir.


 • a7x  (30.06.20 09:36:20) 
bizim uzaktan çalışma prosedürümüz var, çalışanlar ihtiyaç halinde 1 saat içinde şirkette olabilecek uzaklıkta olmalıdır gibi bir madde var, dolayısıyla şehirdışından çalışmaya sıcak bakılmıyor.


 • benaslinda  (30.06.20 09:37:16) 
evinizden calisin diyorlar ama bir yere gidince bir sey denmiyor. daha cok guvenlik kaynakli bir sey.


 • fakyoras  (30.06.20 09:37:20 ~ 09:37:57) 
Hayır, zaten bizdeki adı uzaktan çalışma. Yazlıktan çalışabilirsin dediler açık açık. Temel prensip (normalde esnek çalışma saatleri uygulanırken şimdi saat 09:00-18:00 arası çalışma zorunlu bir de gerektiği takdirde 24 saat içerisinde ofiste olman bekleniyor.


 • SiyamkedisiZorro  (30.06.20 09:47:45) 
Gerektiğinde hızlı bir şekilde şirkette olabileceğin bir yerde çalışman gerekiyor.
Şehir dışı için direktör bilgilendirmesi ve onayı isteniyor.

 • burfak  (30.06.20 10:07:48) 
Karismiyor, cogu kisi farkli ulkden calisiyor su an. Mesela Ispanyollar Ispanya'ya gitti, Italyanlar Italya'ya gitti vb. Ofisler zaten kapali, yil basina kadar da acilmasi beklenmiyor.


 • crown  (30.06.20 10:21:11) 
Bizde yönetici onayı sonra da ik bilgilendirmesi yapılıyor. Genel olarak nereden çalıştığına karışmıyorlar. Mart ortasından beri başka bir şehirden çalışıyorum.


 • denizgonen  (30.06.20 10:24:33) 
hayır. yazlıktayım mesela şu an sormadım bile giderken.


 • muslugubozukhayrat  (30.06.20 11:13:29) 
hayır karışmadı.


 • The Student  (30.06.20 12:18:51) 
bize birşey denmedi ama fabrikada bir sorun çıkması durumunda hemen ulaşacak konumda olmamız istendi, kısacası evden ya da oraya yakın lokasyondan çıkmayın demek gibi birşeydi bu. şu anda işteyiz ama nisanın ikinci haftasından beri sanırım.


 • pasp  (30.06.20 12:27:12) 
yahu hep aynı tip sorular.

bunun bir kuralı yok. kanunda uzaktan çalışma diye bir şey bile yok.

nereden çalıştığınıza karışılıyor mu? bilmem? onu ancak patronunuz bilir. Kimisi der ki istediğin yerden çalış, kimisi der ki şehir dışına çıkman yasak, kimisi der ki evinden başka yerde olmaz. ne bir kuralı var, ne bir yaptırımı var, ne sizin hak iddia edebileceğiniz bir durum var. yani bunu genelleyip "şöyledir bunun kuralı" diyemeyiz, biri çıkıp iş kanunu'na "uzaktan çalışma aha şu şekilde yapılır" yazmadığı sürece demek de mümkün değil.

yukarıda "karışılmıyor" denmiş. özel okulda öğretmen olan eşim 3 aydır evden çalıştığı halde şehirden çıkmaması gerekiyor. yani pekala karışılıyor. bi yere defolup gidemiyoruz, 1 temmuz'a kadar şehirden çıkmak yasak. ne oldu şimdi o cevaplar, hop boşa düştü. demek ki karışılabiliyormuş.

ama aynı işin yapıldığı başka bir özel okulun aynı işi yapan öğretmeni gitti anamur'a aylardır orada takılıyor. demek ki gitmek de mümkünmüş.

iş kanunu'nda belirleyici bir hüküm olmadığı sürece bir kuraldan bahsedemiyoruz yani.
 • kibritsuyu  (30.06.20 12:32:21 ~ 12:33:30) 
Temmuz ayına kadar karışmadılar. Temmuzdan sonra İstanbul’a dönün her an müşteri toplantısı olabilir hazır olmalısınız dendi. Şirketin yüzde 50si satışta çalıştığı için bana normal geldi


 • jazzabel  (30.06.20 12:53:49) 
kaışılıyor. uzaktan çalışma mutababakatı imzaladık. ikametinde olman bekleniyor, bu arada türkiyenin en büyük firmalarından biri.


 • kenarortay  (30.06.20 13:00:40) 
Genel olarak karışılmıyor anladığım. Bunun için bir kural olmasına gerek yok bu merkez ofiste sana fiziki olarak ihtiyaç olup olmamasına göre belirleniyor sanırım. Mesela çalıştığım şirket ağustos başına kadar şirkete gelme uzaktan çalış ama şehir dışına da çıkamazsın diyor illa çıkmak istersen izin kullan diyor. Ben bu zihniyeti anlayamıyorum garip geliyor.


 • bubiruyaolmali  (30.06.20 13:02:09) 
Soyle bir olay var; ev sigortasi var zorunlu, sirket senden home office kapsiyor mu onun belgesini istiyor. Bu su demek; bir sıkıntı oldu tesisat sebebiyle bilgisayar yandi etti neyse, sigorta karsilayacak mi?
Onun disinda iş güvenliği olayi var. Evde calisirken ustune kahve doksen is kazasi olarak geçiyor. O sebepten çalışanların verdikleri adresten çalışmalarini istiyorlar. Ha gps yok kimse takip etmiyor ama bir sikinti oldu diyelim bilgisayar calindi, aciklama beklerler.

 • logisticsmanager  (30.06.20 13:56:19) 
ayrıldığım is yeri karışıyordu. yeni iş yerim global bir reklam ajansı tamamen özgür bırakıyor nereden çalıştığımız konusunda. yazlıktan çalışıyorum ama habersizce geldim :)

bir arkadaşım haber verip yazliga gideceğim diye direktörüne bilgi verdi. o da 2 haftalık git ama geri dön dedi. simdi geri döndü evden çalışıyorlar. malesef saçma bir durum oldu bu gidip gelmesi.

evden çalışma konusunda çok yeniyiz. 2.3 dalgalarla beraber yakında sistem zorunlu olarak oturacak. herkes eğer sorun teşkil etmiyorsa evden köyden çalışmaya başlayacak düşüncesindeyim. böyle de olmalı artık...
 • picassoishere  (30.06.20 22:35:43) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.