30K kredi mi çeksem?

Yaptığım tadilatı nakit olarak ödedim ve sonunda kilitlendim kaldım. Evin banyosu ve mutfağı bitti.

Daire içerisinde kapılar yok. Boya badana sıva işleri bitti.

Beyaz eşyalar yok.

Yatak odası takımı yok. Kanepe yok.

Zemine şap atıldı ama parkeler yok. Koridordaki fayanslar yok.

Doğalgaz kombi yeni yönetmeliğe göre başka bir yere alınmalıymış, tesisat düzenlemesi yapıldı. Kombi yeri planlandı. Fakat daire içi gaz tesisatı yeniden düzenlenmedi. Proje yapılıp kombi alınacak.

Evin geri kalanına özendiğim gibi tamamlamak istersem beyaz eşyalar dahil 30k'ya ev cillop gibi olacak.

2 yılda şu an ödediğim kiraya yakın ödediğim bir paraya yakın bir şey ödeyip kapatabiliyorum.

Ya da yerleri muşamba kaplar, kombisiz yaşar biraz ıkınır sıkınır bir senede bu parayı çıkarabilirim.

Fakat işsiz kalırsam korkum var. Ne yapayım?

çek bence ben gecen hafta 40 bin tl çektim iyiki çekmişim. faizler dusukken affetme. ama tabi işssiz kalma durumun varsa o başka.

  • sizofren06  (26.06.20 10:31:17)
30k'yı iyi hesapladın mı? bana 50k tutar gibi geldi. İşsiz kalma durumu var ve böyle bir durumda aileden vs bir güvencen yoksa hiç girme. Ama eğer ekstrem durumlarda aileden falan destek alabilirim diyorsan durman kabahat.

  • yukselen gunes evi  (26.06.20 12:01:32)
Bence de çek ama ne bilim ani bi durumda yardımcı olabilecek ailen, satabilecek bi araban varsa onlar aklında olur, biz de yüklü bi miktar cektik ev almak için daha ilk taksidi bile ödemedik ben de de o korku var ama ailemle konusuyorum onlar destek veririz sıkma canını dedikleri için içim rahatlıyor, ama biz olabildiğinde kısa sürede bitsin dedik rahat rahat ödeyelim yapmadık süreyi kısa tuttuk

  • esinikaybetmiscorap.  (26.06.20 12:12:02)
kredi kartlarının işsiz kalma durumunda bir sigortası vardı ya, onu yaptır ve sonra bu alışverişlerin çoğunu kartlara yükle.

Bu arada,

Kapılar tane 800TL gibi
Yatak odası takımı 3000TL, kanepe 2000TL
parke m2 35TL, 150m2 olsa 4500TL, koridorlara da parke yaptırabilirsin.
Kombi + Proje 4500TL gibi
Beyaz eşyalar 5000TL gibi tutar. 30 tutmayabilir de yani. minimumda tut.
  • prodeq  (26.06.20 12:38:02 ~ 12:40:09)
bu zamanda kenara para koyup biriktirmek zor.. kredi çekmeden mal sahibi olamıyoruz.. en azından çevremde böyle bir örnek yok.. bende 50 bin tl çekmeye niyetlendim.. akbank 0.79'dan 36 ay veriyordu.. ayda 1600 tl falan ödeyecektim.. üstüne 9 bin tl fark alıyordu.. 1 gün sonra teklifi geri çektiler bende vazgeçtim.. uygun faiz oranından bulursam değerlendireceğim tekrar.. aynı korku bende de var ama yapacak bir şey yok..

ben araba için düşünüyordum.. ihtiyaç kredisi çekerim ödeyemezsem arabayı satarım dedim.. değerlendir abi işte seni senden daha iyi bilen yok.. hesabını iyi yap..
  • synche  (26.06.20 12:40:11)
@ prodeq:

2 yatak odası ve banyo kapısı var. Salon kapısını ve mutfak kapısını söktürdüm. Açık ferah olsun istedim. 2400

Yatak 1800 lira tutacak. Komodin var. Gardrop ve baza eksik. Karyola düşünmedim değil ama ev 80-90 m2.

Parke m2 40 hesapladım. Salon 30 m2 odalar 15 m2 civarı. 70'e tamamlasak 2800-3000 diyelim.

Beyaz eşyaları arçelik alacağım. 15 civarı tutar diye düşünüyorum.

Kombi+proje 4500 diyelim.

Sanki ucu ucuna yetecek diye umuyorum?

@ yukselen gunes evi

Yani yardımcı olurlar da yeteri kadar destek oldular diye düşünüyorum. Fakat ödeyememe durumunda aç açıkta kalmam elbette.

@synche

Bana da 0,89'dan teklif ettiler. Taksiti 2 sene ile sınırlayınca faiz makul geldi.
  • anneterligi  (26.06.20 13:01:47 ~ 13:11:12)
Cevabından sonra diyorum ki; hiç durma. Başvur krediye. Ben de yeni 30-40bin masraf ettim eve. Kenarda 10bin falan vardı sadece. Kalanı kredi. Gözü karartmak lazım bazen. Zira şu anki kredi faiz oranları reel piyasanın gerektirdiğinden çok daha düşük. Bizim gibi son tüketiciler için oldukça karlı. Yapmayı düşündüğün şeylerin maliyeti sürekli artacak. Tam parayı biriktirdim derken yine zam yemiş olacak, paran yetmeyecek.

Kredi is the solution.
  • yukselen gunes evi  (26.06.20 13:11:10 ~ 13:12:20)
45k kredi çektim, kredi bitimine 2 ay kala da krediyi kapattım. Aldığım en iyi kararlardan biri oldu gerçekten. Hatta şu an keşke 50k çekseydim de kanepemi ikeadan almasaydım, buzdolabımı bir üst model vs alsaydım, camları da elden geçirseydim diyorum.

Yemin ediyorum hayatım kurtuldu. 1400'e aldığım bulaşık makinesi olmuş 4000 bilmem kaç.
  • anneterligi  (09.05.22 14:08:34)