[]

İlişkide maddi durumun rolü?

Selamlar, birkaç aydır erkek arkadaşımla olan sorundan bahsedicem. Sizlerin fikirlerini almak istedim.
11 aydan beri beraberiz erkek arkadaşımla. Ben öğrenciyim bir yıl sonra mezun oluyorum o da çalışıyor. 1 ay sonra sözlenmeyi düşünüyoruz ama çok büyük bi adım olmamasına rağmen erkek arkadaşım maddi durum açısından yine de zorlanacağını söylüyor. Bugün de aramızda bi konuşma geçti, bu yaşına rağmen her istediğin olmuş, ya ben evlenince her istediğini yapamazsam diye soru işareti olduğunu söyledi.
Ben maddi durumda zorluk çekerek büyümedim. Okul hayatımda hep özellerde geçti, annemler ne istediysem yaptı. Bugüne kadar iki ilişkim oldu ve bi öncekinde de böyle sorunlar yoktu. Tam tersi maddi durumu çok iyiydi ama ben bunu hiçbir zaman önemsemedim. Daha yeni flört dönemindeylen bile eski erkek arkadaşım yeniden görüşmek istediğini söyledi reddettim. Herneyse, şu an içinde bulunduğum durum biraz benim gözümü korkutuyor. Erkek arkadaşıma maddi durum açısından daha hiç konuşma yapmamıştım, dışarı çıktığımızda benim de çok ödediğim zamanlar oldu.
Ama, iş artık ciddileşti ve evlilik yolunda gidiyoruz. Bu soru işareti benim de kafamı karıştırıyor. Başına böyle bişi gelen birileri nasıl üstesinden geldi ya da nasıl üstesinden gelinir?

 
Evlenmek için birbirinizi, hayatlarınızı yeterince tanıdığınıza emin misiniz? 11 aylık bir ilişki için evlenmeyi düşünmek çok erken geldi, ki henüz hiç oturup birbirinizin maddi durumu, geleceğiniz üzerine konuşmamışsınız. Üstelik bir ay sonra sözleneceksiniz ama maddiyatla ilgili ikinizinde kafasında soru işareti var.

Sözlenme mevzusuna geldiğinize göre aileleriniz tanışmıştır, herhalde kendi aralarında sizlere maddi destek çıkıp çıkamayacaklarından, maddiyatla ilgili konuşmuşlardır diye umuyorum.

Maddi açıdan yüksek ihtimal sıkıntılarınız olacak. Eğer siz mezun olunca çalışıp, kendi paranızı kazanırsanız sorun olacağını sanmam, bir süre sonra maddi açıdan rahatlarsınız. Ama eğer çalışmayı düşünmüyorsanız tek maaş ile ev geçindirmek zaten zor, birde ek istekler olursa para yüzünden kavga edersiniz.

Hem maddi açıdan güvenceleriniz yok, hem 11 ay çok kısa bir süre evlenmeye karar vermek için. Yerinizde olsam bir ay sonra sözlenmeyi geç, en azından kendim maddi açıdan güvence sahibi olana kadar evlenmeyi düşünmezdim.
 • GoodMorningTeacher  (25.06.20 01:33:57 ~ 01:34:33) 
Aynı evde kaldık bi süre. İlişkide hiçbir zorluk çekmiyoruz, birbirimizi ciddi anlamda iyi anlayabiliyoruz. 11 aylık dönemde sadece karantina sürecinde ayrı kaldık geri kalan zamanlar her gün görüştük ve son zamanlarda aynı evde kalma fırsatı bulduk. Maddiyat konusunu biraz geç açtık çünkü ben maddi durum konusunu açınca onun ezilip kendini kötü hissetmesinden korktum. O da yeni bu konuyu açma cesareti buldu. Ailelerimiz bize destek oluyor her konuda bir sorun yok, ama nereye kadar olabilirler?
Okulumun bitmesine 1 yıl olmasına rağmen çok iyi yerlerde staj fırsatı yakaladım. Okulum bitince çalışmaya hiç ara vermemeyi düşünüyorum. Dediğiniz gibi maddi açıdan yeteri güvenceyi almadan tabii ki evliliği düşünmüyorum. Yani, ben birinin eline bakamam evli olsak bile. 1 ay sonra sözlensek bile bu süreç 1 yıl sürecek, arkasından nişanla beraber falan 2 yıl. Evlilik için uzun süre var önümüzde.
Bi de şöyle söyliyim, ben illa söz olsun en güzel yüzük alınsın simli makyajlar yapılsın ya da kabarık pahalı elbiseler alınsın kafasında birisi değilim.Bu durumu bizden çok ailelerimiz istiyor uzun süredir berabersiniz artık bir ismi olsun mantığı anlayacağınız.
 • caffeinecontent  (25.06.20 01:41:48) 
Senin maddiyatı önemsememenin sebebi şimdiye kadar maddiyatla alakalı kafa yormamış olman aslında.alıştığın bir hayat tarzı var,senin için sıradan olan bir şey başkası için lüks olabilir.çocukta bunu gördüyse ben yetişemem moduna geçmiş olabilir.sen ne kadar mutevazi davransanda biraz daha ileride olması gerektiğini düşüneceğin şeyler o arkadaşı bozabilir.sen idare edersin yarın bir gün çocuğun oldu,okul çağı geldi özel okula gitsin isteyeceksin en basiti,senin doğalın bu,orta halli özel okulda yuvarlak hesap 40-50k.düz maaşla olacak işler değil.
Çocuğu takdir etmemekte ayıp olur bu arada,en azından kervan yolda düzelir kafasında birisi değil,geleceğinde de gelir skalası hakkında bir fikri var ki şimdiden senin sıradanının onu yorabileceğini hesaplamış.
Sen nereye kadar tamamsın oturup bunu düşünmen gerekiyor,romantik tarafım sevgi kazansın modunda ama realitelerde acı.
 • duptıs  (25.06.20 02:41:12) 
kelimesi kekimesine o kadar doğru ki ne diyeceğimi şaştım gerçekten. gerçeklerden kaçmak olmuyor maalesef bir yere kadar. bahsettiğin gibi şimdiden yormuşum ki bunları düşündürebildim karşı tarafa. ilerisi ve çocuk için zaten bugün açıkça ona da söyledim olay bende çözülecek. ben de sürekli çalışırsam sorun yok ama bu durumun bizi yıpratacağından korkuyorum. ben onunla bütün olacaklara tamamım ama bi yerde de ıskalarım diye korkuyorum çok net.


 • caffeinecontent  (25.06.20 02:54:26) 
Arkadaşınız maddi durumdan açıkça söz etmiş ve her istediğinizi karşılayamayacağını söylemişse, ileride ciddi sorunlar olacak demektir. Neyse ki akıllı ve dürüst davranmış, kimileri gibi şunu sömürüp yaşar giderim dememiş.
Diğer yazılanlar gibi, diyelim ki siz katlandınız. Çocuk olursa masraflar artacak. Onu en iyi biçimde yetiştirmek isteyeceksiniz. Olmayacak.
Siz de devamlı çalışmak zorunda olacaksınız. İyi bir geliriniz olsa bile, bir süre sonra bu sizi yıpratacak. Çalışmasanız para olmayacak. Aile nereye kadar destek olacak? Günün birinde "nerden buldun bu çulsuzu" bile diyebilirler.
Aşk her şeye vermiyor.
Yaşanmıştır. Bir arkadaşım ekolü :)
 • pro9it9is9  (25.06.20 08:15:18) 
Aşk her şeye yetmiyor yazacaktım, klavyenin düzeltme azizliği olmuş.


 • pro9it9is9  (25.06.20 08:16:12) 
Başta söylemesi dürüstlük.Erkek için maddi olarak yetememe duygusu ilişkinizi saçma bir yere sürükleyebilir.Yaşayın görün bu nişann,söz durumlarında bakalım ne kadar etkileneceksiniz o ve sen bu madddi klonulardan,duruma göre evlilik yoluna gidersiniz


 • chemnil  (25.06.20 08:30:46) 
Üzgünüm ama siz henüz evlilik kararı verecek olgunluğa ulaşmış değilsiniz, kendinizi ve hayattan beklentilerinizi daha iyi anlamış olmalısınız evlilik kararı vermek için.

Örneğin "çocuk olunca da hep çalışmak zorunda olmak" gibi bir düşünceniz varsa, karşınızdaki doğru kişi olmayabilir. Ben evlilik kararı verdiğimde, hayatım boyunca her daim çalışacağımı ve karşımdaki insandan maddi olarak bir beklentim olmayacağını biliyordum zaten.

Üniversiteden mezun olmak ve çalışmaya başlamak önemli bir eşik. Bu eşiği atlamadan evlilik kararı vermenizi önermem. Sözlendikten sonra iki sene geçecek evliliğe kadar demişsiniz ama bu bir şey ifade etmiyor, nişan bozmak da yıpratıcı olur. Siz o olgunluğa eriştiğinizde 3 ay içerisinde de söz-nişan-evlilik süreci atlatılır, bu mesele değil.
 • gmzo  (25.06.20 08:47:09 ~ 08:48:10) 
erkek arkadaşını takdir ettim açık açık söylemesi senin için bir artı fakat anlamadığım nokta senin neden bu kafanı karıştırıyor? Maddi olarak karşı taraftan beklentiye girmek veya gelecekte bu problem yaratır mı diye düşünmek çok doğru değil. Olaya şu açıdan bakalım farzedelim ki erkek arkadaşın gerçekten çok iyi kazanan birisi ve hiç bir problem yok fakat gelecekte işleri bozuldu ve kötü kazanmaya başladı ve senin çalışman gerekti, e bu durumda nolcak ayrılacak mısın benim standartım düştü diye? Maddiyat ilişkide bir yere kadar önemli olabilir fakat ilişkinin dinamiği değildir çünkü değişken bir şeydir. Bugün böyle kazanıyor yarın ne olacağı konusunda bir fikir yok.


 • mysql34  (25.06.20 09:02:32) 
bence sizin is yurumez. yol yakinken ayrilin.


 • Leonardo~Da~Vinci  (25.06.20 09:36:15) 
sorun ne tam olarak ? erkek arkadaşının seni senin standartlarına yaklaştıramayacak olması mı?
erkek arkadaşın iş hayatına atılmış belli ki senin kadar rahat bir ailede de büyümemiş. dürüstmüş açıkça söylemiş takdir ederim. ama senin standartların buysa ve altına düşemem diyorsan hiç sözlenme işine girişme. @gmzo'ya katılıyorum. kendi paranı kazanmaya başladığında sözü düşünmelisin. zaman geçtikçe insanın fikri çok değişiyor.

 • kestane gürgen palamut  (25.06.20 10:15:19) 
ikiniz de hayatınızı kurmadan, maddi açıdan stabilize olmadan sakın evlenmeyin.
anne baba parasıyla ev geçindirilmez.

evlilik sadece aynı evde sevişip, romantik romantik şarap,kahve,dizi değil.
en basitinden hasta olduğunuz zaman, düşünmeden özel hastaneye mi gideceksiniz, ssk'dan randevu mu alacaksınızdan başlar.
Haftalık gidilen normal pazar/organik pazar'a kadar gider.

Erkekler bu durumda kendini garantiye almak için kendi gelirinden biraz daha düşük gelirli ailelerde büyümüş kızlarla evlenmeyi seçerler, kimse üzülmesin diye.

siz
"aman paramız biterse ailem destek olur" diyorsanız
şimdiden hatalı düşünüyorsunuz zaten.
 • Corc  (25.06.20 10:46:08) 
eğer evlendiğinizde kendi evinizde oturacaksanız sizin standartlarınızla bile olsa sıkıntı yaşamadan her şey devam eder.

ancak önce kirada otururuz birkaç sene sonrada ikimiz beraber kredi mredi ev alırız diyorsanız ve de çocuk olduğunda onun özel okulda okumasını özel dersler ve hobbylerle büyümesini hayal ediyorsanız o iş olmaz. o yükün altından maaşı ne kadar bilmiyorum ama bu düşüncelere daldığına göre 7-8 bin falandır diye düşünüyorum 10-12 bin bandından aşağısı bu yükü kaldıramaz.

siz ne kadar kazanırsanız kazanın o ne kadar kazanıyorsa vizyon o kadar oluyor.
 • jugador  (25.06.20 11:18:08) 
@pro9it9is9 sizin dediklerinizi de göz önünde bulunduruyoruz tabii ki. Annem de benimle açıkça konuştu bir istediğin olmazsa naparsın diye.Onun sevgisinin yanında etkilemiyor beni bu soru. 3 şey alıyorsam, ikiye düşecek. 5 yere gidiyorsam iki yere düşecek. Yıpranma konusunda hemfikiriz. Beni de korkutan yanı bu zaten


 • caffeinecontent  (25.06.20 14:05:28) 
@chemnil aynen öyle. ailem de sizin gibi düşünüyor ciddi bir adımda neler yapabilir onu görelim öyle hareket edersin diyorlar. Sonrasında sürprizlerle karşılaşmamak için en iyisi açıkça konuşmaktı zaten. Her şeyi göz önünde bulundurarak ilerlemek zorundayız maalesef :/


 • caffeinecontent  (25.06.20 14:08:07) 
@gmzo evliliğe daha hazır değilim. Sadece evlilik hayatı olursa, tek onunla olur fikrine hazırım. Ve dediğiniz gibi ben zaten o hayatımda değilken de sürekli şu şekilde düşünüyordum eğer evlenirsem, çocuğum olursa iş hayatını asla bırakmam. Şu anki ilişkimden bağımsız olarak da düşüncem bu yöndeydi zaten karşı taraftan maddi anlamda çok destek beklemiyorum.İlişkide maddi gücü erkeğe yüklemek gibi bir bakış açısına sahip değilim demek istediğim, fazlasını istiyorsam ben yapmalıyım.


 • caffeinecontent  (25.06.20 14:11:25) 
@mysql34 bu o kadar doğru bi yorum olmuş ki. Tabii ki ayrılmam standartlar düştü diye. Benim kafamı karıştıran nokta, bu kadar rahata alışmışken evlendiğimizde şartlar iyi gitmiyor kendimi sınırlamam lazım. Bu noktada nasıl hareket ederim daha önceden başıma gelmediği için bilmiyorum. Onun dışında dediğiniz gibi ne olacağını nasıl bilebiliriz ki.


 • caffeinecontent  (25.06.20 14:13:59) 
@kestanegürgenpalamut dediğim gibi beni korkutan nokta bi sınırlama gelirse nasıl hareket edeceğimi bilemiyorum.Ama sınırlanacak olan şeyler ondan önemli değil tabii ki. Elimden gelenin fazlasını yaparım senin için diyor erkek arkadaşım her seferinde, onun aklına takılan şey her şeyi eksiksiz yapmak istemesi.Nasıl gördüysen öyle devam etmelisin ilerideki hayatına şeklinde düşünmesi.


 • caffeinecontent  (25.06.20 14:16:50) 
@Corc öyle bir hatayı ikimiz de yapmayız. Sözlenme konusu da aileler ismi konulsun diye oluyor. Verdiğiniz örnekler gibi, en ince ayrıntısına kadar düşündük. Ailelerin desteğini almadan ne yapıyorsak kendi başımıza yapacağımız zamanı bekliyoruz çok büyük bir adım atmak için.


 • caffeinecontent  (25.06.20 14:19:27) 
Ben sizin “kafamı karıştırıyor” dediğiniz şeyi anlamadım. Sevgiliyken para sorun olmadı ama evlenince ...... olacak.

Bu .... olan yeri ne ile dolduruyorsunuz?
Mesela kendini bu konuda ezik hissedeceğini mi? Bir aile kurduğunda size ve çocuğuna yetemeyeceğini mi? Net olun bence
 • Unde bach canim  (26.06.20 02:57:22) 
Evlenince sorumluluğun çok artacağından dolayı yetermeyeceğini sanıyorum. Sevgili olduğumuz dönemde çok sorumluluğumuz olmadı sürekli yeni yerler keşfettik, beraber en sevdiğimiz sanatçının gelmesini bekledik, sürekli yeni şaraplar denedik, favori mekanlar listesi hazırladık. Evlenince durum böyle olmuyor tabii, mekan listesi hazırlayacağımıza ihtiyaç listesi hazırlamak zorunda kalıcaz. Ya da yeni yerler keşfetmeye değil de ev bakmaya çıkıcaz. Bu kısımlardaki sorumluluk artışı biraz daha maddi güce dayanıyor. Sevgiliyken sorun olmamasının sebebi de bu zaten.


 • caffeinecontent  (26.06.20 08:42:57) 
adamın parası varsa tabi maddi durumu önemsemezsin :)

çok açık söylüyorum tr'de evliliklerin bitmesi %90 maddi sorun kaynaklı. kimse paran yok gidiyorum demiyor tabi ama parasızlığın açtığı sorunlar başka şeylere evriliyor.

otur bir hesap yap. sen ne kadar para ile mutlu olursun? bunu ikiniz ne kadar sürede sağlarsınız? çok önemli.

benim çoğu ilişkim bu sebeple bitti. çünkü kadınlar stabil ve yüksek gelirli bir hayat istiyor eğer geçmiş hayatları öyle ise.
 • duyurukullanıcısı  (26.06.20 08:54:52) 
Benim için bi ilişkinin bitme sebeplerinden biri maddi durum olamaz. Gerekirse lüks ihtiyaçlar azaltılır, bazı alışkanlıklardan vazgeçilir, ama sevgiden vazgeçilmez. Sevgiyi değiştirecek şeyler arasında sürekli hesabın karşı tarafı ödemesi, benim bütün maddi sorumluluğu alması gibi şeyler yok bence.Ekonomik durumun etkisi illa ki olur, olmaz demiyorum tabii ki. Sürekli sorunları doğurur ve yıpratır bunu reddetmiyorum. Ama ikimizin de ekonomik anlamda yeterliliği 2-3 yılı alır. Evliliği de bu süreçte düşünüyoruz zaten hemen değil


 • caffeinecontent  (26.06.20 10:49:35) 
O halde şu an için söz nişan bir şey düşünmeyin. Kimseye evlilik anlamında umut vermeyin bana kalırsa. Erkek tarafının da, sizin de maddi durumu iyileşince duruma bakarsınız.
Ne olursa olsun erkek tarafı olsaydım, böyle düşünceler içinde olduğunu bilsem beni üzerdi. Eğer erkeğin ayrılmak için bir neden arayışı yoksa bu konuyu açması bana kalırsa “bu koşullarda birini istemiyorsan evlenmeyebiliriz” değil de “benim durumum bu kabullenmeni bekliyorum” demek istemesiyle olmuş.

 • Unde bach canim  (26.06.20 12:01:40) 
@caffeinecontent
evlilik hayatı başka. şimdi öğrenci hayatı yaşadığınız için rahatsınız. senin lüks dediğin şeyleri muhtemelen göremeyeceksin bile. ayda bir et yiyorsanız şanslısınız böyle bir hayata hoşgeldin.

benim aylık abur cubur masrafım 1000-1200tl arası. standart bir hayat yaşayan insanlar 15.000TL ile geçinebiliyorlar.

yap hesabını. başta herkes senin gibi düşünüyor tabi.
 • duyurukullanıcısı  (26.06.20 12:15:09) 
@Undebachcanim evet, her şeyi kabul ederek çık benimle bu yola diye açtı konuyu. Dedikleriniz gibi olacak her şey çünkü karşı tarafa boş umut verme tarafında değilim tabii ki :/


 • caffeinecontent  (26.06.20 14:41:07) 
@duyurukullanıcısı her şeyi hesaba katıyorum, her gün sigara almamı bile. iş hayatında başarılı olduğumu gördüğüm için ben kendine güveniyorum. maddi anlamda lüks ihtiyaçlar için ya da başka şeylerin üstesinden kendim gelicem bunu kabullenerek yola çıkıyorum. söylediğiniz her şeyde haklısınız. hepsini düşündüm.


 • caffeinecontent  (26.06.20 14:44:22) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.