Manual vites arabadan anlayanlara soruyorum?

Arkadaşlar sadece kursta Punto 2014 model ve arkadaşın Linea arabasını kullandım.

Linea'da yokuş kalkış desteği olmasına rağmen hiç rahat gelmedi. Yokuşta kaydırdım arabayı. Tabi amatörüm normal. Punto daha rahat geldi.

SORUM şu: Manuel Punto ile manuel Golf arasında nasıl farklar vardır amatör biri için?

Golf'ü örnek olarak yazdım. Tabi ki motor gücünden tutun zibilyon tane değişkene göre değişir ama genel bir soru soruyorum.

Punto, Golf, Polo, Corsa, Fiesta, Clio vs alayını kullanmış olanlar varsa (manuel) hangisinin sürüşü daha konforlu? Vites geçişleri olsun, arkaya kaydırma olsun manuel açısından soruyorum.

Mesela ben Punto ve Linea'ya binmiş biri olarak Tofaş sürsem bu ne lan çekerim. Hangi manuel arabayı kullansam 2014 Punto'ya binince punto da ne kadar kötüymüş çekerim? Amatör biri hangi manuel arabayı daha rahat kullanır?

böyle bir genelleme yapmak. kavrama, baskı balatanın ve vites sisteminin sağlık çalışmasına bağlı bir sistem. iki ayrı punto arasında bile aynı sorunu yaşabilirsin. geriye kaydırmamak için kavrama noktası mantığına aşina olman gerekiyor. bu da biraz zaman alır. endişe ediyorsan el freni ile kalmanı tavsiye ederim.

  • helenart  (15.06.20 15:25:00)
Geri kaydırma bakımından aralarında pek fark yoktur. Genelde hepsi siz gaza basıp arabayı kaldırana kadar ya da debriyaja bastıktan sonra 5 saniye kadar frenleme yapar. Ardından salar.

Konfor olarak Golf diğer saydıklarının alayının kulağından tutar geçmişini şey eder atar. Konfor bakımından bence kendi segmentinin (bmw mercedes gibi lüks grup hariç) en konforlu aracı golf'tür. Aralarında en kötüsü de Punto'dur. Punto ile 6 saatlik yol gittiğimde boynum falan tutuluyor. O kadar konforsuz bir araç. Kendi aracım Polo. Bence yeteri kadar konforlu. Onu ikinci sıraya yazıyorum. Nihai sıralamam şudur:

Golf >> Polo > Fiesta > Corsa > Clio > Punto.

Hepsinin manuelini kullandım.
  • himmet dayi  (15.06.20 15:53:47 ~ 15:54:05)
manuel arabada kalkış bence debriyajla çok alakalı, bazı arabaların debriyajı arabayı daha aşağıda harekete geçiriyor bazıları yukarıda. arabayı düz yolda deneyerek anlayabilirsiniz. el freni inik, debriyaja tam basılı iken ayağı frenden çekin düz yol olduğu için araba pek hareket etmez, sonra çok yavaşça debriyajdan kaldırmaya başlayın. eğer azıcık bile kaldırınca araba hareket etmeye başlıyorsa aşağıda kavrıyordur ama hareket için daha yukarıya kaldırmanız gerekiyorsa yukarıda kavrıyordur. yukarıda kavrıyan araba hoş değil bence, yokuşlarda onlarla kalkmak daha zor, acemiler o arabayı zıplatır ya da sık stop ettirir. aşağıda kavrayan aracı kullanmak daha kolay. benim paliom vardı ve hiç gaz vermeden debriyajdan kaldırırak veriyordum hep ilk ivmesini, debriyaj erken kavrıyordu ve yokuşlarda bile rahat ediyordum. bu ayarı yapılabilen bir şey mi bilmiyorum eğer öyleyle debriyaj ayarını alıştığınız şekilde yaptırtabilirsiniz.

  • ofelia  (15.06.20 15:59:24)
@ofelia

Linea yukarıda kavrıyordu. Arkadaş sanayide kendine göre öyle ayarlatmış. Yani değiştirilen bir şey.

@himmet dayı

Peki Citroen C4, Auris, Yaris, Civic hb vs aynı segmentte alayını sıralamaya soktuğumuzda f/p olarak hangisi? Fiesta mı?
  • Cesario  (15.06.20 16:21:08)
Kuş serilerinden bir tek kartal kullandım ve en rahat kullandığım araçtı diyebilirim. Debriyaj hassasiyeti daha az olduğu için(vites oranıyla da ilgili sanırım) söndürmeden kaldırmak çok kolaydı. Vites geçişleri de sert olmasına rağmen o dönem acemi olan beni hiç zorlamadı.

Uzun süre palio kullandım. Daha hassastır, debriyaj aralığı(mesafesi)daha kısadır. Ama alışınca bir zorluğu kalmaz. Sorunuz eğer kullanım kolaylığına göre hangi aracı almalıyım ise, bence hiçbir fark yok. Alışınca sizin aracınız size en kolay gelecektir. Beni en çok zorlayan araç ise arkadaşın dizel golfüydü. Sanırım yakıt ekonomisi amacıyla şanzımanla veya vites aralıklarıyla oynanmış. İnanılmaz hassas bir debriyajı vardı.

Diğer soruya gelince, bulacağınız aracın temizliğine bağlı. Ben piyasada tutulan bir araç almanızı öneririm. Civic hb gibi meraklısına satılacak bir araç yerine, clio fiesta polo vb daha mantıklı.
  • the coon  (15.06.20 18:18:17)
Ben olsam B segmenti ile C segmentini kıyaslamam. Çünkü C segmenti biraz daha konfor odaklı iken B segmenti yakıt ekonomisi, daha ufak tefek olmak gibi amaçlar taşır. Pek aile arabası değildir ama iş görür. Örneğin Yaris, Polo, Fiesta, Corsa, C3 gibi araçlar B segmenti. Bunların bence hiçbiri Golf, Focus, Astra, C4, Leon, Civic, Auris (artık Corolla HB olarak geçiyor), Corolla gibi araçlar kadar konforlu değil. Ancak şunu belirteyim, örneğin Polo ve Ibiza'nın son kasaları eskilere göre daha büyük ve bu da ekstra bir konfor sağlıyor. Örneğin bana sorsalar Corolla HB mi, yeni Polo mu diye Poloyu seçebilirim.

Şu ana kadar saydıklarım arasında en beğendiğim araç Golf. Sözlükte çok yerilen bir araç ama ben seviyorum. Golf'teki konforu muadili hiçbir araçta bulamadım. Ama Golf'ü saymazsak Honda Civic de mesela en az Golf kadar iyi, hatta çoğu kişiye göre daha iyidir.
  • himmet dayi  (15.06.20 20:03:30)
punto dizel, linea benzinli ise ondan fark etmiştir sana.

  • orpheus  (15.06.20 23:12:01)