yurtdışından cihaz getiren satıcılar nasıl getirip satıyorlar?

özellikle xiaomi ve oneplus cihazları getirip imei ile satış yapıyorlar. 3-5 değil de bildiğiniz buzdolabı gibi 4-5 tane büyük kutular getirtip binlercesini satıyorlar. nasıl yapıyorlar bunu? içeri sokarken kayıt yaptırıp satacaz deyip kandırıyorlar mı yoksa el altından mı geliyor?

ithalat yoluyla getiriyorlar ve resmi olarak vergisini verip kayır ettiriyorlar. her zaman ve her ürün için geçerli bu zaten, anlamadığınız yer neresi tam olarak?

  • diffarentiationation  (24.05.20 17:50:35)
Arkadaş telefoncuları soruyor. İthalat yoluyla getirmiyorlar, kaçak olarak Çin'den getiriyorlar. Büyük ihtimalle dediğiniz gibi kocaman kutularda gelmiyor, tek tek getiriyorlar. Arada takılanlar oluyordur tabiki ama genelde gümrük o kadar dikkatli olmadığı için birçoğu geçiyor.

Genel telefonlara imei atıyorlar daha sonra. Yasal imei kaydettirme olayı yok.
  • synthetic a priori  (24.05.20 17:58:24)
@diffarentiationation yok hocam piyasa %99 öyle işliyor ama bu işi tamamen kendisi yapan da var. türkiye'de 3800'e satılan cihazı adam cihaz fiyatı + 25 dolar karla 2200'e bırakıyor.

@synthetic a priori yok hocam ya facebook'ta instagram'da 3-4 farklı yerde gördüm adam video çekmiş boyu kadar büyük kutular içleri full telefon falan. bulursam atarım buraya da.

hizliresim.com bahsettiğim şeyi buldum. adam kutu kutu getirmiş. başka bi yerde de vardı bu adam resmen tırla getirtmiş gibiydi. çok şaşırdım
  • avatar is back  (24.05.20 18:12:13)
virüs muhabbetinden önce ırak'tan bin dolara 13-15 yaşında kız getiriyorlardı. telefon sokmak çok daha kolay ve ucuz.
zaten bu dorse dorse getirilen telefonlara bakarsanız neredeyse tamamı diyarbakır, urfa tarafındandır.

  • Efoody  (24.05.20 18:41:12)