[]

Matematik kombinasyon (iskambil içerir)

İskambil kağıtlarını dizerken karo, maça, kupa, sinek şeklinde büyükten küçüğe 4lü dizdim.

örnek:
papaz karo, papaz maça, papaz kupa, papaz sinek, kız karo, kız maça, kız kupa, kız sinek....

soru şu:
karışık bir iskambil destesinde bu sıralamaya denk gelme olasılığı nedir? yani dizmeye devam ederken örneğin 5 karo, 5 maça, 5 kupa, 5 sinek kendiliğinden dizili bulma olasılığı nedir?

not:
4 ayrı deste vardı. dizerken her destede en az 1 tane dizili denk geldi. soru ve merak da aklıma oradan geldi.

 
iki defa okudum, ne sorduğunu anlayamadım? 5 karo 5 maça nedir? üstte verdiğin örneğin soru ile ilgisi ne? ilgisi var mı?


  • ebabil curnatasi  (23.05.20 15:23:09) 
@ebabil

nasıl daha açık anlatabilirim bilemedim :)

kağıtları papaz, kız, oğlan, 10, 9.... şeklinde diziyoruz. dizerken de her aynı cins kağıt karo,maça,kupa,sinek şeklinde yapıyoruz.

1e kadar dizmeye böyle böyle devam ederken, mevcut karışık destede herhangi bir kağıdın, bizim dizmeye çalıştığımız haliyle karo, maça, kupa, sinek şeklinde dizili gelme olasılığını soruyorum.


ppapazları dizdim, kızları dizdim, oğlanları dizdim. bir bakıyorum ki 10lular zaten karo, maça, kupa ve sinek olarak kendiliğinden dizili denk gelmiş.

bunun olasılığını soruyorum.
  • elestirman  (23.05.20 15:33:14) 
52 faktoriyelde bir muhtemelen. eğer demek istediğiniz tüm kartların baştan sonra k q j 10 diye aynı işaretlerde gelmesi ihtimali ise.


  • bohr atom modeli  (23.05.20 15:46:42 ~ 15:50:54) 
Eğer 5 serisi için soruyorsan;

1/20*1/19*1/18*1/17=1/116.280

Yani epey zor bir olasılık
  • otopsicocugu  (23.05.20 21:36:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.