Klasik gitardan anlayan bakabilir mi? Parlak boya = 500 TL fark mı?

Merhaba. Kendime daha iyi bir klasik gitar alma arayışındayım.
Aylardır çeşitli markaların modellerini inceliyorum ve bütçeme en uygun Cordoba'nın C serisi gibi gözüküyor.

Cordoba C5 vs Cordoba C3M

Kıyaslama: classicalguitarworks.com

Fakat incelemelere baktığımda ses bakımından hiçbir fark duyamıyorum.
Teknik detaylara baktığımda istisnasız bütün özellikleri, ağacı aynı.
Tek farkı var: biri mat, diğeri parlak boya.

FAKAT
Yazılı incelemelerde o kadar her şeyin aynı olduğundan bahsettikten sonra sonuç olarak C5 daha iyi bir seçenek, C3M ise diğerine göre bir tık daha giriş seviyesi kalıyor diyorlar. NEDEN?

Fikir verirseniz çok sevinirim. Almışken iyisini almak istiyorum çünkü muhtemelen en az 5 - 10 yıl benimle olacak.
500 TL fark da benim için önemsiz değil, ne yapsam?

Teşekkür ederim.

eder çünkü 500 Tl 67 Euro . Parlak boya dediğiniz cila. Aslında mat gitarların akustiği daha çok hoşuma gitse de cila birçok beladan koruyor gitarımızı. Ayrıca tavsiyem 2000 Tl vereceksiniz madem 2. ele yürümeniz. Bir bilenle gidip. Örneğin zaman zaman sahibinde' e bakarım bazen çok kıymetli gitarları baya ucuza bulabiliyorum. İkinci el enstrüman sıfırdan daha iyidir. Eski olması önemli çünkü İspanyol markaların hepsi artık Çin' de üretiliyor. 87 yapımı bir gitar var A. Sanchez ben ona yürürdüm.

www.sahibinden.com al mesela taş gibi gitar 2700 en ucuzu piyasada

www.sahibinden.com 3600 sıfırı taş gibi diğer gitar
  • guitarissimo  (22.05.20 18:40:59 ~ 18:57:22)
Görsel haz dışında bir farkı olduğunu düşünmüyorum. Tabi ufak çizilmelerin telafisi parlak olan da daha kolay olabilir bilemiyorum.

Aslında farklı markalarda da cila yüzünden fiyat farkı var ama bu biraz fazla sanki. Ben olsam matı alırdım. (Yamaha c40 yerine c30 almıştım zamanında)
  • Unde bach canim  (22.05.20 20:02:28)
bu linkte verdiğin videoya bakıyorsan eğer, bu adamın çalmasıyla anlayamazsın ton farkını, adam akustik gibi çalıyor, sana loud ve klasik çalacak bir gitarist lazım.

c3 tek versiyon.

c5 iki farklı versiyon, birisi akustik diğeri elektro akustik.

videolara falan baktım ben de c5 ile c5 arasında en ufak bir ton farkı duyamadım. hatta c3 daha bile güzel geldi.

c7 de güzel sustaini daha uzun daha parlak tonları var.
  • hem şişko hem deli  (22.05.20 22:36:00 ~ 22:45:11)