[]

calismaktan en memnun oldugunuz ve memnuniyet duymadiginiz milletler

hangileri oldu? ne bakimdan iyi, ne bakimdan kotu buldunuz? tabii ki yalnizca turkler ve bunun disinda sadece bir millet ile calistiysaniz sormuyorum. bircok degisik milletten bircok farkli insanla calismislara bu sorum. bu skalada turkleri nereye yerlestirirsiniz?
 
ozellikle arap cografyasiyla calismaktan her zaman illallah etmisimdir. her zaman kaytarma isten kacma ve bilimum cakallik pesindeler. ayrica islerine gelmediginde anlamamis gibi yapip dil bariyerine atarlar topu.

normalde hintli ve pakistanlilardan da yaka silkiyor tanidigim kisiler ama benim tecrubelerim bu iki milletin gayet duzenli ve dikkatli calistigi yonunde. belki de benim sansimdir bilmiyorum tabii :)

uzak dogulular cok duzenli calisir isini guzel takip eder ve bilinclidirler.

ruslar ve amerika kitasi ile calisma firsatim olmadi ama rus ekolunden gelen ulkeler de her zaman cok duzenli, dikkatli ve ozenli calisirlar cok kati kurallari vardir asla esnetmeyi sevmezler.

son olarak avrupalilar da yine uzak dogulular gibi cok titiz calisiyorlar, cok kati kurallari yok esnetmeye de musaitler ama belli bir limiti var ve her zaman yapamiyorsun bunu da :). bu ozellikle kuzey avrupa icin gecerli. guneye indikce bize benzemeye basliyorlar.

turkleri bu skalada nereye koyarsin dersen arap cografyasindan hallice, benim calistigim hintliler ve pakilerle hemen hemen ayni noktada. ama asla bir kuzey avrupali degil. guney avrupaliya da yakin derim.
  • in vino veritas  (22.05.20 17:05:15) 
Amerikalılar kral adamlardı, ne bürokrasi ne bişey vardı eğer fikir iyiyse hemen uygulayalım derlerdi ve uygulardık ta,
Ama avrupalılar eziyet bi işin onayını alana kadar ülkede gündem değişiyor, onlardan onay gelince üzerine çalıştığımız konu demode kalıyor.

  • paramolacak  (22.05.20 17:06:00) 
Yolcu gemilerinde çalışıyorum, orası için konuşursak:

Hintliler işleri baştan savma yaparlar ve kaytarmaya çok meraklılar. Onlarla çalışmayı pek sevmiyorum.

Romanyayılar kendilerini çakal sanıyorlar ve öyle de davranıyorlar ama küçük hesaplar peşinde tiplerdi. Çok zararlı sayamam ama özellikle sevmem.

Hırvatlar gördüğüm kadarıyla güvenilir ve düzgün insanlar oluyorlar. İşini hakkıyla yapmaya çalışan, dürüst ve çalışkan insanlar.

Daha çok var da üşendim :)
  • burka  (22.05.20 17:13:30) 
@in vino veritas paki irkci bir soylem nigga bir sey haberin olsun


  • neverletyougodown  (22.05.20 17:18:39) 
tüm millete mal edecek kadar sayıda örnekleriyle çalışmadım çoğunda, bir tek almanlar için örneklemim yeterlidir.

ama gördüğüm kadarıyla konuşacaksam ispanyollarla iş yapmak çok zorlayıcı; sanki yol haritaları yokmuş da her şeye günlük karar veriyorlarmış gibi. bir tanesi dünya devi hatta, ülkedeki insanların 99'u duymuştur ama nasıl bu hale gelmişler çok şaşırtıcı. işlerini iyi yapıyorlar ama bahsettiğim anlık değişimleri çok talepkar biçimde sunuyorlar. bunu x kişisi çok canımı sıktıdan öte, şirketlerin yaklaşımı üzerinden değerlendiriyorum tabii. insan açısından bakınca durum daha bile kötü.

almanlara bayılıyorum, bazı şeylere gereksiz takılıyorlar ama benim akdeniz mantığım yüzünden bana öyle geliyor muhtemelen; yoksa bir bildikleri kesin vardır. sadece kibarlık yapmaya uğraşmıyorlar gibi. bazen zor durumlarında yardımcı olduğumda insan bir teşekkür bekliyor, babanın oğlu değilim bi eyvallah deseydin diyorum. genelinden görmedim bu tarz nezaket.

romanyalılar almanların bir tık daha halden anlayanları bence, en "bizim gibi" çalıştığım millet onlar.

arapların çalışanları değil ama bizimle bağlantılı olan müşterilerinden bezdim. hatır gönül işi yaptırabiliyorsun, yardımcı olmaya çalışır sana ama karşılığında yapamayacağın şeyi de isteyebiliyorlar. bir de hayırdan anlamıyorlar ve sürekli pazarlık yapma halindeler, onlara karşı kendimi yukarıda bahsettiğim "katı alman" gibi hissediyorum bazen.

isviçreliler almanların aynısı, üzerine bi de kaba ve umursamazlık ekle. en büyük kurumsal partnerimiz isviçre şirketi, tüm yöneticilerinden nefret ediyorum. çalışanlarına çok değer veriyorlar ve çok bonkörler ama karşılığında gözünün yaşına bakmıyorlar.

amerikalılar çok enerjik hepsi birer plaza kibarı, yüzüne gülüyor arkadaşlık gösteriyor ama samimi gelmiyorlar bana, en azından anlayamıyorum cidden sırf iş gereği mi öyleler. birlikte vakit geçirmesi keyifli ama bazen fazla sonuç odaklı olabiliyorlar; bu da "ben anlamam yapsaydın" kapısına çıkıyor. gözünün yaşına bakmama konusunda isviçrelilerle yarışırlar ama onlardan daha insancıllar.

singapurlular bi değişik tabii, bize çok uzak bir kültür olduğu için çok net yargılarım yok ama saygıdeğer ve anlayışlılar. bazen fazla direkt oluyorlar ama kötü niyet sezmedim hiç.

türklerle çalışması tabii ki zor olabiliyor, muhtemelen plan program ve profesyonellik açısından yukarıdakilerden bir tek araplardan ilerideyiz bence ama overall bakınca ben isviçrelilerle çalışmaktansa türklerle çalışmayı tercih ederim.
  • Bruce  (22.05.20 17:25:31 ~ 17:27:57) 
@neverletyougodown kimseye oyle hitap etmiyorum zaten uzun uzun yazmayayim dedim. burada uzerine alinip incinecek kimse oldugunu da sanmiyorum. varsa da alinmasin kendisiyle herhangi bir sikintim yok.


  • in vino veritas  (22.05.20 17:26:41) 
ingilizler hem para konusunda çingene hem de kulağını tersten göstererek iş yapan insanlar.
çok ağır iş yapıyorlar ve pratik zekaları yok resmen.
"şöyle yapalım, daha kısa sürer" diyorsun, ne dediğini bile anlamıyorlar.

bugüne kadar iskandinavya'dan güney amerika'ya, hindistan'dan amerika'ya bir sürü ülkeyle çalışmışımdır, parayla tehdit edenler de sadece ingilizler oldu.
ki alman ekolünden gelen bir okulda okuduğum için bunu akdeniz insanı kafasıyla, disiplin ve kuralcılık eleştirisi yaparak söylemiyorum.
alman kuralcıdır, mesafelidir ama işini takır takır yapar ve kafası çalışır.

"iş gecikirse paranı ödemeyiz/kesinti yaparız" tarzı şeyleri bir tek ingilizlerde gördüm.
hatta 1-2 saat gecikme yaşandığında, işin ödemesini yapmamaya falan kalkan da olmuştu.
ama korkaktırlar, yani "madem parasını almayacağım, o zaman sizin de işinize yaramasın. işi göndermiyorum, baştan yaptırın daha da geciksin." derseniz hemen "tamam tamam" derler.
ama mesela pislik yapar parayı geç yatırırlar.
iş hayatında çok kibirli ve kafasızlar, bir de dünyanın hakimiymiş, sana iş vererek lütufta bulunuyormuş gibi bir tavırları vardır.
asla samimiyete ve güvene dayalı ilişki kuramazsın.
sürekli fiyat değiştirirler, işin ortasında fiyat düşürmek isterler.
çoğu kez "nasıl ingiltere olmuş bunlar?" diye düşündüğümü bilirim.
belki bana hep öylesi denk gelmiştir ama sanmıyorum, çevremden de duydum aynı şeyleri.

amerikalılarla çalışmak mükemmel bir şeydir mesela.
ne ego vardır, ne bir mesafe.
rahattırlar, iş hallolsun yeter diye düşünürler ve hep pozitif yaklaşırlar.
  • blatta hiberna  (22.05.20 17:40:06 ~ 17:45:06) 
Italyan, guney koreli, hintli=cingene
Bu milletlerin yaninda Cingenelerin adi cikmis. Italya'da koronanin neden bu kadar agir oldugunu onlari taniyinca anladim.
Guney koreli isi tam yapiyo caliskan ama hirs var. Ayni projede ayni gorevdeyiz. Projeyi benden sakliyor. Saklasinda yani ne isine yarayacak saklamasi. Bir de irkcilar, benim ilk tanidigim koreliydi cok sasirmistim.

Almanlar gercekten cok sacma birseye takiliyorlar ve Cok fazla evrak isi cikariyorlar.

Biz turkler gayet iyiyiz.is bitirici olarak goruyorum ben. Tam gorev adami. Ama soytari olan tiplerimiz var onlar haric.

Iranlilar da caliskan ve kibarlar.

Sirplari seviyorum ama 1 tane is yapip 10 islik hava atiyorlar.

Amerikalilarla cok az calistim, ben egitim olarak falan alt konumdaydim, sordugum herseyi aptala anlatir gibi anlatiyorlar ve cok yardimcilar.
  • durgunfoton  (22.05.20 18:15:45) 
alman. çok sıkıcı. duvar gibi insanlar. ancak dürüstler. çakallık peşinde koşmaz, ama inisiyatif de almaz.

ingiliz. çok eğlenceli. espriler havada uçuşur.

kore. çok farklı bir kültürleri var. duygusal ve içine kapanıklar. alınır ve kendini kapatır.
  • antikadimag  (22.05.20 18:24:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.