[]

Ailesiyle arası kötü olanlar

Neden kötü aranız?
Nasıl ilişkiniz şu an, nasıl iletişim kuruyorsunuz?
Bu durum sizi üzüyor mu?
Başkaları bu durumu öğrenince olumsuz bir tavra bürünüyor mu size karşı (ilişkilerde özellikle)?

Ben çok üzülüyorum. Dünyada en sevdiğim insanların, ki onlardan başka kimsem de yok, bana kötü davranmaları beni çok üzüyor. Hep yok yere çok kalbimi kırıyorlar, nankörlük yapıyorlar, hakaret ediyorlar. İyilikten ve sevgiden başka bir şey göstermedim onlara bu zamana kadar, başları hiç önlerine eğilmedi. Ama yetmiyor demek ki bazı şeyler. İnsanın başına ne gelirse gelsin arkasında ailesinin sevgisinin, desteğinin olmadığını/olmayacağını bilmesi çok üzücü.

İçimi dökmek için açtım biraz da soruyu:) bir de merak ediyorum benim gibi olanlar var mı diye. Sanki herkes çok mutluymuş ailesiyle gibi geliyor bazen ya da benim çevremdekilerin harika aile ilişkileri var.

 
lütfen kişisel alma bunu ama ailesinden psikolojik şiddet görüp hala "ailem de ailem canım ailem" diye gezinen insanları hiç anlamıyorum gerçekten. inan her aile iyi olacak veya en yakının olacak diye bir şart yok.


  • proletarier aller lander vereinigt euch  (21.05.20 15:38:11) 
Benim değil de bir dönem yakın arkadaşım olan biri böyleydi ve bana kalırsa haklıydı da.

Benle başka bir sebepten gorusmemeye başladı. Ve miras vb. konulardan mahrum kalacağı korkusuyla idare ediyordu en son. Ama hayatına da çokça yansıyordu, yani sürekli tetikte ve agresifti, parlamaya hazır, bazı dönemler sürekli şikayet ederdi yeni tanıştığı insanlara bile ki bana kalırsa bu onu itici yapıyordu.

Zor bir şey, ama maruz kalınan şeyin kendi ilişkilerine etkisini minimize edebilmek en önemli kısmı bence bu durumun.
  • encokbenisevinnolur  (21.05.20 15:40:39) 
Belli bir noktadan sonra bu hale dönüştükleri için tavrım bu aslında. Yani başından beri "kötü" olsalardı inan ben de farklı davranırdım. Bir de bu ailede birbirine aşırı bağlı ve bağımlı bir halde toplumun geri kalanından soyutlanarak büyütüldüğümüz için böyle bu durum.


  • minik pattis  (21.05.20 15:42:21) 
annemle 2-3 aydır çok gerekli olmadıkça konuşmuyorum. önceden de ufak tefek tartışmalarımız olurdu fakat 2-3 günlük dargınlıktan sonra biterdi. fakat son yıllarda tahammül sınırlarımı aştı bazı durumlar. beni sinirlendirecek bir şey dediğinde veya ima ettiğinde kendime hakim olamayıp, sağa sola bağırıyorum. son olaydan sonra odamın camını yumruklayıp kırdım. o gün bugündür de konuşmuyorum. zaten günümün çoğu iş yerinde geçiyor. akşam eve geldiğimde de odama çekiliyorum direkt. :) ufak kız kardeşim olmasa çoktan ayrı eve çıkmıştım. fakat kardeşimin eğitim, sosyal durumları vs. ben ilgilendiğim için ve annemin de çocuk yetiştirme konusunda pek bi bilinci olmadığı için hala evdeyim. babam uzun yol şoförü olduğu için haftada birkaç gün evde oluyor sadece.

yaş 24
  • altin gol atan stoper  (21.05.20 15:48:49) 
kimsenin ailesi mükemmel değil. kitabı bile var "iyi aile yoktur" diye :)
muhtemelen sizin ebeveynleriniz de ana baba sevgisi namına pek bir şey görmemiştir. boomer kuşağından gelip de travmatik çocukluk geçirmeyeni pek yok.

yetişkiniz artık, kendi kendimizi iyi edeceğiz. üzerimizde onca emekleri var ne olursa olsun. insan bazen sevdiğini daha çok hırpalıyor. sizi sevdikleri inancından vazgeçmeyin.

inşallah siz harika bir aile kurar, harika bir ebeveyn olursunuz gelecekte çok da mutlu olursunuz.
  • the cat in the hat  (21.05.20 16:21:32) 
aile değilde akrabalar. sanki hiç yoklar. annemi kaybettikten sonra iletişimim tamamen kesildi. böylesi daha iyi. sadece babam kaldı.


  • scudman1  (21.05.20 16:35:10) 
Aramız kötü sayilmaz ama aynı evde yaşamamıza rağmen iletişimimiz yok pek. Kendilerince sevgi dolu ve destekleyici bir tutum içindeler ama ben ailemi yıllardır boynuma bağlı bir taş gibi görüyorum. Nereye gitsem o ağır taşı kendimle suruklemek zorundayım ve hayatta yol almanın da en büyük engeli. Yanlarından ayrılma fırsatı bulursam üzerindeki bu etkinin azalacağını umuyorum ama zihninin içini çoktan ördüler bile, işim Zor. Aile tehlikeli bir kurum.


  • epistemic_regress  (21.05.20 19:05:24) 
bizde öyle bir durum yok ama bence bunun sebebi anne-babanın küçükken sevgi göstermemesi. eğer çocuk sevgiyle büyüseydi, anne ve/veya babasını sevmeme, ondan nefret etme ihtimali olamaz bana göre.

tabii ki her anne baba iyi olacak, çocuğuna sevgi gösterecek diye de bir şey yok. sokakta, orada burada gördüğümüz nemrut, nefret ettiğimiz vs. insanlar da birilerinin ana babası sonuçta.

not: aile derken anne-babayı kastediyorum. yoksa kardeşlerle çok kavga edilir ve ilişiğinin kesilme ihtimali de az değildir zaten.

sonuç olarak aile çok kutsal bir kurum. genelleme yaparsak, özellikle anne dışında karşılıksız olarak birini/birilerini bu kadar çok seven başka kimse olabilir mi hayatında? başkaları hayatından gelip geçebilir ama doğumundan ölümüne kadar annen hep yanında olacaktır. eğer anne babanı sevmiyorsan, ya sevgiyle büyümedin ya da -her durumun bir istisnası olabileceği gibi- istisnai bir durumsun.

bill gates'e bile soruyorlar, adamın başından o kadar şey geçmiş (gerçi hiç başarısız olmamış gibi duruyor ama) "en kötü günün hangisiydi" diye, "annemin öldüğü gün" diyor. hitler için bile aile doktoru "annesinin ölümüne bu kadar üzülen birini görmedim" diyor. real madrid'le sözleşme imzaladığı için dünya kupası başlamasına birkaç gün kala kovulan ispanya teknik direktörü "annemin ölümünden sonraki en kötü günüm" diyor ağlayarak.

genellikle anne, babadan daha çok sevilir. annelik çok kutsal ama tabii ki sokakta gördüğümüz kötü insanların da birilerinin annesi olduğunu unutmayalım.
  • ahm1  (21.05.20 20:11:34 ~ 20:19:47) 
annem babam ayrı, ikisi ile de bir aram yok,
babam ilgisiz, birşey istersem yapar ancak. halamın eşinin üstümde daha çok emeği vardır.
annem ayrı bir konu, ben ve kardeşim abartmıyorum 1 dilim ekmek fazla yesek evde olay çıkar, kardeşleri yıllardır dolandırır, her şeyin farkında ama onlara hiç bir şey demez.
üzülmeyi bıraktım,
annem babam ayrı diye benimle ilişkisini bitiren bir sevgilim olmuştu, babamın mal varlığını öğrenince tekrar yanaşmaya çalıştı. bazen düşünüyorum yani bir yandan daha iyi, insanları tanımak, silmek daha kolay.
  • durgunfoton  (21.05.20 20:17:16) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.