[]

Erkeklerde evlilik fobisi

Evlilik fikirleri kafamda olusmaya basladigindan beri fark ettim, is ve arkadaş cevremde erkekler evlenmekten deli gibi korkuyorlar. Ama elle tutulur bi sav one süren pek olmadi. ayrılıkların giderek artmasindan insanlar ben de evlenirsem kesin biseyler yanlis gidecek kafasina girmisler.. evlilik fobisine sahip genc arkadaşlar neye dayandırıyorlar bunları ?
 
Evlilik fobisi olduğunu düşünmüyorum. Henüz evlenmek isteyecek birini bulamamışlardır.

Evliliğe karşı bir kadın olarak tecrübelerim bu yönde.
 • ruhen hastayim ben  (20.05.20 23:28:41 ~ 23:30:02) 
- holivud etkisi (bağlanma korkusu ne yahu?)
- cinselliğe erişimin kolaylaşması/kente göç
- bilgiye erişimin kolaylaşması, boşanmanın tabuluktan çıkması
- bilgiye erişimin kolaylaşması, boşanma süreci ve sonrası nafaka vs. korku hikayelerinin istisnai değil genel geçer olduğunun farkı
- başlangıç maliyetinin yüksekliği, kadın tarafının beklentilerinin yüksekliği
- gelecek güvencesi olmayan bir ülkede yaşıyor olması; en kötü asgari ücretle kendine bakabilirsin, ama bir aileye bakmak bambaşka bir husus.
 • redlinetheturk  (20.05.20 23:36:27) 
maddiyat sıkıntısı olabilir. tek kişi 1 maaşla bir şekilde idare edebilir ama evlendikten sonra "evin geçiminden erkek sorumludur ve aile aç-açıkta kalırsa herkes erkeğe suçlar" şeklindeki toplumsal baskıdan dolayı olabilir. işin özü toplumsal cinsiyet rollerine gidiyor yani.


 • noxell  (20.05.20 23:40:09 ~ 23:41:22) 
evlenince her şey erkeğe kitleniyor, iyi ev bul araba bul her akşam et bul tatil bul lüks şeyler al vs vs vs. kadın istediği zaman ben çalışmak istemiyorum diyip işten ayrılabiliyor erkeğin öyle bir lüksü yok.

doğal olarak erkek bunu düşünüyor. çünkü bekarken hayat erkeğe adil. kadında aynı standartları sağlamak için çalışmak zorunda.
 • duyurukullanıcısı  (20.05.20 23:44:11) 
@ruhen hastayim ben +1

istemediği kişileri filtrelemek için evlilik fobisini kalkan olarak kullanıyor olabilir. olmayabilir de tabi..

en bilindik sebep bir kişi için diğer herkese veda etmek sanırım.
ölene kadar aynı kişiyle bir arada olmak.
 • tabudeviren  (21.05.20 01:01:59) 
@duyurukullanici + 1

buna ek olarak, guvenecek kimse yok gibime geliyor. isler yolundayken hersey iyi guzel, ama maddi olarak ilk tokezlemede hemen kadinin bosanmayi dusunmesi,

kanunlarin kadinlari asiri korumasi. oyle ki aldatan taraf kadin olsa ve bu kanitlansa bile erkek tarafin seve seve! nafaka odemesi ve hatta cocuklarin bile anneye verilmesi
 • wagner love  (21.05.20 06:21:41) 
beğenmedikleri kızlarla çıkıyorlar, sonra onlardan kaçmak için akıllarına gelen her şeyi yapıyorlar, bundan ibaret.


 • semitika  (21.05.20 07:15:03) 
kendi adıma; çok uzun bir süredir yalnızım ve yalnız yaşıyorum, ufak tefek kısa süreli ilişkilerim olsa da uzun soluklu bir ilişkim olmadı, küçük bir aileden geliyorum, sülale büyük olmasına rağmen hiç ilişkimiz olmadı sülale ile. bu nedenle evliliği sürdüremeyeceğimi düşünüyorum, kendime ait bir alanım olmayacak gibi geliyor. Hanım tarafın akraba ilişkileri de var tabii; amcama gidelim dayıma gidelim falan bayram gezmeleri acayip tırsıttırıyor beni. düşünmesi bile yoruyor, bu nedenle hep yabancı biri ile evlenmeyi hayal ettim. anca belki öyle olur falan diyorum. nasip kısmet tabii.


 • selam  (21.05.20 08:57:10) 
Ben evlilik fobisine inanmıyorum. Doğru kişiyi bulamayanlar 'evlilik bana göre değil' bahanesini uyduruyor. Bakıyorsun birisiyle 5-6 yıldır beraber, sonra bir bakıyorsun başkasıyla 2 ayda evleniyor. Çok ıssız adam tiplerinde tanıdıklarım vardı. Yabancı olsun Türk olsun ben onun fobi değil bahane olduğunu düşünüyorum.


 • banacevaplazım  (21.05.20 10:15:53) 
Asıl soru şu: çocuk sahibi olmayı bir kenara bırakıyorum, niye evlenmek istesinler?


 • plutongezegendegilmi  (21.05.20 10:23:59) 
evlilik fobisi degil evlenebilecegini dusundugu kiz yok+1
yeryuzunde evlilige benim kadar karsi az insan bulunurdu, temel argumanimda "bir insanla bir ömür gecer mi, insan bazen kendinden bile sklyor, ayni insanla 50 sene ayni cati altinda yasamak icin söz verilir yemin edilir mi" gibi kismen kulaga mantikli gelen sorulardi.. taa ki "evet bu insanla bir ömür hatta varsa iki ömür gecirebilirim" dedigim biri karsima cikana kadar..
gerci sonuc ret yemek oldu ama evlilige ve dolayisiyla hayata karsi bakisim degisti..
yani dostum, evlilik zor degil, evlenebilecegin sartlarda karsi cins bulmak zor
 • alttaraf  (21.05.20 10:38:51) 
çünkü bekarlık sultanlıktır!


 • bekarlıksultanlıktır  (21.05.20 11:10:13) 
evliliğin neredeyse bütün yükünün erkeklerin omuzlarında olması olabilir mi?


 • nothing in my way  (21.05.20 11:34:40) 
Henüz evlenmek için birisini bulamamışlardır.
Düğün, dernek vs. için yeterli birikimleri yoktur ve ayak yapıyorlardır.

 • chitosan  (21.05.20 12:24:35) 
evlenmek isteyen mutlu mesut evleniyor gayet. esas sorun sizin şanslı olmamanız.

her kız şanslı olamıyor artık eskisi gibi , sadece şanslı olanlar evlenme teklifi alabiliyor, onların da sadece şanslı olanları evliliklerini sürdürebiliyor. olay bundan ibaret.
 • semitika  (21.05.20 12:25:31) 
etrafta evlenilecek kız yok kanka olsa bir dakka durmazdım bu yaşıma kadar :D


 • yedek  (21.05.20 13:25:40) 
etraftaki evliliklerden gördükleri memnuniyetsizlik/tatminkarsızlık ve boşanmaların artması.birçok kadının bir kere evleniyorum ayağına bir ton masraf çıkartıp borca girmek


 • faik abi  (23.05.20 00:49:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.