[]

Pedrobey'e yeni bir yuva, iyi bir aile arıyoruz!

merhaba,

pedro; beş yaşında, erkek, kısırlaştırılmış, baskın geni “cardigan welsh corgi” olan bir "sokak köpeği” kırması. bu ırk "cüce köpek” olarak biliniyor, boyutu normal bir köpek kadar ve bacakları yarım boy, haliyle bodur biri gibi gözüküyor. bu durum onu büyükbaşların tekme mesafesinden sakındığı için genellikle büyükbaş hayvancılığında kullanılırmış.

bu ırkın bazı özelliklerini net olarak gösterdiğini söyleyebilirim. öncelikle iyi koku alan, zeki bir köpek. bac team'den 4 ay süren temel itaat eğitimi aldı. pedro’nun herhangi bir sağlık sorunu yok. tüm aşıları tam ve takip ediliyor. pasaportu var, yurtdışına gitti. yurtdışına çıkabilmesi için gerekli tüm evrakları da mevcut. evde tüm gün yanlız kalsa dahi, eşyalara zarar verme huyu yok. tuvalet eğitimi var. eve hiç bir zaman çiş ve kaka yapmadı. diğer köpeklerle arası pek iyi değil (istif evinden dolayı) ancak kontrollü olarak sürüye kattığımızda bir süre sonra korkusunu yenip sürü halinde hareket edebiliyor. bunu itaat eğitiminde grup çalışmalarında da sık sık deneyimlemiştik.

biz pedro’yu daha iki aylık civarı bir yavruyken sahiplendik. halkalı’da bir deli kadının 90-100 kadar köpeği istiflediği ve artık hayvanların açlıktan birbirini yediği, hayvan severlerin zabıtayla evi basarak köpekleri kurtardığı bir istif evinden çıkan son köpek pedro. bir dolabın içinde bulunmuş. biz sahiplendikten 2 gün kadar sonra “kanlı ishal” denilen ölümcül bir hastalığa kapıldı, onunla beraber evden çıkan tüm yavru köpeklerde de aynı hastalık varmış ve hepsi maalesef yaşamını yitirdi. pedro bey ise hep beraber verdiğimiz savaş sonrası kanlı ishalden kurtuldu. ancak tahmin edersiniz ki geldiği yer dolayısıyla oldukça travmatik bir geçmişi var. haliyle tedirginlikler (korku agresyonu) yaşayabiliyor. ama bizi hiç bir zaman üzecek bir duruma yol açmadı bu.

ve fakat pedro bebek ve çocuklarla anlaşabilen biri değildi. geçen sene doğan bebeğimizden de aşırı ürküyordu ve onu kıskandı. epey bir araya getirmeme çalışmalarından sonra da bu korku ve ürkme sarmalından çıkamayacak hale geldik. bir gün eşim bebeğimizi beslerken, zeminde aynı hizada yemek yedirirken pedro bebeğimizi kulağından ısırıverdi.

bu olay büyük ölçüde bizim suçumuz. yani onları eşit seviyede yere koyup ortamda yemek bulundurmak büyük bir hata. sonuç olarak şu an kızımız çok iyi ancak, tabii ki bu olayın bir daha olmayacağının garantisi olmadığı için artık çok çekiniyor, korkuyor ve tedirgin oluyoruz. bizim bu halimiz hem köpeğimize hem kızımıza yansımış durumda. hal böyle olunca kızımızda da köpeklere karşı tedirgin tavırlar görmeye başladık. bu bizi çok üzüyor. onları evde bir araya asla getirmiyoruz ve birbirlerinden sakınıyoruz. bu yüzden pedro evde artık bir nevi tecrit hayatı sürüyor.

ancak kızımız büyüyor ve evde bir araya gelmelerini engelleyen kapıları açmaya başlayacak, yürümeye başladı yani bu konu ile ilgili zamanımız kalmadı.

biz pedro'yu çok sevdik, yıllardır ailenin en önemli üyesi oldu. o yüzden de ona en az bizim kadar çok sevgi, ilgi emek ve zaman verebilecek tüm hayatını ona göre organize edecek birine sahiplendirmek istiyoruz. durum bizi inanılmaz üzse bile maalesef bir çözüm bulmamız lazım ve bunu ancak onu en az bizim kadar sevecek, ilgilenecek birini bularak yapmaya çabalıyoruz. temennimiz o ki pedro kendine çok güzel bir yuva bulur.

bu kadar detaylı ve uzun yazdığım için kusura bakmayın lütfen, bir eksik kaldıysa tamamlamaya çalışırım. benim şahsi görüşüm pedro evde yalnız birine ya da çocuksuz bir çifte de çok güzel dost olabilir sonuç olarak ev yaşamını çok iyi biliyor. umarım pedrobey için en her şeyin en güzeli, iyisi olur. aksine bizim gönlümüz el vermeyecek zaten.

şimdiden yardımlarınız, paylaşımlarınız ve anlayışınız için çok çok teşekkür ederim.

 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.