[]

React Js arama kutusunda gecikme nasıl yaparım

başlığı türkçe yazmaya çalıştım ama anlamsız bir şey oldu sanırım.

içinde binlerce eleman olan bir select item'im var. filtreleme yapabiliyorum bu select'te. ancak binlerce eleman olduğu için performansı çok kötü.

filtre işini backend üzerinden yapıp filtrelenmiş sonuçları dropdown'a koymak istedim. ancak kullanıcı yazmayı bıraktğında backend'e istek yapmalıyım. input üzerinde delay olması gerekiyor yani.

select'in onSearch'ünde çalışan bir handle method oluşturdum ve içerisine setTimeout koydum. yazdığımda gecikme oluyor ama o gecikmeden sonra her harfi teker teker yazıyor.

yani abcd ye bastığımda önce bekliyor sonra sırasıyla a,ab,abc,abcd şeklinde hepsini alıyor. oysaki sadece bir kez tetiklenmeli bu ve o da input'un o andaki değeri olmalı.

kullandığım tasarım kütüphanesi bu;
ant.design

 
debounce yapmanız lazım. Çeşitki şekillerde olabilir.
Şurada güzel anlatmış. Dakika 35.00

youtu.be
  • queue  (18.05.20 21:31:31 ~ 22:19:17) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.