[]

Intermittent Fasting - Daha Uzun Daha İyi Mi?

1 ayı geçti IF uyguluyorum, 18 saatle başladım sonra 19 ve 20'ye çıkardım ve 2 haftadır da hep 20-4 yapıyorum. Yalnız merak ettiğim 18 ve 20 saat arasında çok bir fark var mı? Varsa bu fark neden kaynaklanıyor yoksa 2 saat daha keriz gibi aç durduğumla mı kalıyorum? Teşekkürler
 
Kanda şeker olmadığı ve insülin salgılamadığın her an, şeker yerine yağ asitlerini enerji kaynağı olarak kullanıyorsun. Daha uzun daha iyi ama erkekler için böyle, kadınlar için 16-18 saat açlıktan sonra hormonal sıkıntılar ortaya çıkıyor.


  • angelus  (18.05.20 12:44:52) 
YouTube’da Akın Saatçi’yi dinlemenizi tavsiye ederim. Orada aç kalmanın mantığını açıklıyor.

Ve evet, angelus’un söylediği gibi kadınlarda iki öğün beslenmeyi öneriyor, yoksa yağ oranınız düşebilir. Ama erkeklerde bir öğünü destekliyor. Erkeklerde yağ oranı daha az olabiliyor.

Ayrıca IT Aidin Salih’in programına da çok benziyor, hatta aynısı diyebilirim. İsterseniz onun kitabını da edinebilirsiniz. Aidin Salih de Akın Saatçi de haftada 36 saat, 48 saat açlık yapılabileceğini söylüyor.

Ben haftada 36,48 saat denemeler yapmak istiyorum. Ama mesela Aidin Salih bunu yapmak için(7 gün açlıkta) şeker ve unu azaltmayı öneriyormuş galiba. Böyle değişik detaylar var. Günlük hayattaki oruçta da vardır illaki.
  • damba  (18.05.20 13:43:59) 
Akın Saatçi 24 saat aç kalmayı yapıyordu, tek öğün beslenme. One Meal A Day diye geçiyor galiba. Bari 24 saat yapın erkekseniz :) (cinsiyetiniz erkekse, “erkeksen yap o zaman!” değil :))


  • damba  (18.05.20 13:47:13) 
omad çok iyi.bir kerede yiyebildiğini ye. konu kapansın. ben bu aralar evdeyim diye iki günde bir yiyorum. iraden sağlamsa o da güzel. boş mide gibisi yok eğer spor yapmıyorsan.


  • alperz  (18.05.20 14:02:11) 
valla tek yemekte yeterli kalori ve makro alacak kadar yiyebilecegimi zannetmiyorum hele ki bu havada, ayrica spor da yapiyorum iyi kotu... ara ara denenebilir bence ama omad, pratik olarak benimki de omad sayilir :p


  • bay b  (18.05.20 14:05:55) 
omad’ta kendinizi iyi hissetmeyecekseniz tabii ki yapmayın. spor yapıyorsan yapmıyorsan ayrımı yapmış bir arkadaş. Aç karnına spor yapmanın daha etkili olduğunu ve enerji verdiğini anlatıyordu Akın Saatçi. Kafasından atmıyor, makale okuyup geliyor ve makaleleri de videonun altına ekliyor. Tam bir Boğaziçi disiplini.

Kendisinin aç karnına spor yapmak videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

İşte bir videoda da IF ve OMAD’ı birlikte ele alıyordu.
  • damba  (18.05.20 14:18:25) 
orada eksik ifade etmişim. aç karnına spor evet güzel oluyor ama 40 saatlik açlığın üzerine ancak kardiyo falan yapılır. gidip de vücut ağırlığı kadar squat'a bile girmek pek parlak bir fikir değil sanki. ben giremedim en azından...


  • alperz  (18.05.20 14:29:20) 
Bende şu şekilde etkisi oldu, oluyor. 16 saat yaptığımda kilom sabit kalıyor. 18 veya üzerine çıktığımda mutlaka kilo veriyorum. İstediğim kiloya ulaştığım için artık 16'yı geçmemeye başladım. Eğer bir gün yemeği, abur cuburu fazla kaçırırsam ertesi gün süreyi uzatarak dengeliyorum. Bilimsel bir tavsiye olmadı, sağlık boyutunu irdelemek lazım ama bendeki etki bu.


  • creepy  (19.05.20 11:15:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.