[]

Askerlik sorusu

Merhaba.

18 haziran’da tecilim bitiyor. Sanırım 31 ağustos’tan sonra yoklama kaçağı durumuna düşüyorum doğru mudur? Ve bu durum ilerde bedelli yapmamı engeller mi? Yılsonuna kadar sorun olmazsa tekrar tecil edebileceğim.

Teşekkürler

 
Yeni askerlik kanunu yoklama kaçağı ve bakaya durumuna düşenlerin bedelli askerlik yapmasını engelliyor.
(bkz: https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/06/20190626-1.htm )
ASKERALMA KANUNU
Kanun No. 7179 Kabul Tarihi: 25/6/2019
Bedelli askerlik
MADDE 9 –
.
.
.
(6) Bedelli askerlik hizmetinden; fiilî askerlik hizmetine başlayanlar, bakaya durumunda bulunanlar ve yoklamasının yapıldığı tarihte yoklama kaçağı veya saklı olanlar yararlanamazlar.
  • delikedidilimiyedi  (16.05.20 22:46:54) 
18 haziranda bitince seni en yakın celp dönemine alırlar. Fakat ornek vermem gerekirse ağustos celp dönemi kapsamında son başvuru tarihi 31 mayıstır. Senim tecilin bu tarihi aştığı için otomatik olarak kasım celbine tabi olacaksın evet doğrudur sorduğun sorunun cevabı. Kaçak gezmeye ne gerek var. 31 ağustosu kapsayacak şekilde geriye dönük 1 haftalık rapor al ornegin 2021 şubat için kasım 2020ye kadar tecilli olursun.


  • karacigerim vur kadehlere  (16.05.20 22:50:19 ~ 22:51:07) 
Karacigerim, raporla ilgili kısmı anlamadım. 24-31 ağustos arasına sağlık raporu mu alayım? Nasıl bir faydası olacak bunun?


  • selimcigimisik  (16.05.20 23:19:41) 
Kasım celbi için son hafta raporlusun ve sağlık sorunun var demektir bu. O raporu da götürürsün eylülde, "bu da raporum gelemedim." dersin. Otomatik olarak 2021 şubat celbine kaydırırlar. Bir celp uzatmış olmak demek bu tecili. Acil durumda aklında olsun.


  • karacigerim vur kadehlere  (17.05.20 00:31:16) 
Karabiber merakımdan soruyorum bunu kaç defa yapabiliriz? Diyelim şubat celbi dönemi de rapor aldık 1 hafta yine mi ertelenecek?


  • valarmurgulis  (17.05.20 03:16:48) 
Celp başvuru aralığı 1 hafta değil ki? Biri bitince diğeri başlıyordur. 3 aylık mı rapor alacan anlamadım orayı


  • glamdr1ng  (17.05.20 06:22:39) 
bedelli askerlik her zaman yoklama kacagi olanlar veya bakaya durumunda olanlar icin cikarilmiyor muydu zaten? bedelli askerligi sabit yapinca bakaya durumunda olanlarin durumunu da degistirdiler o zaman? boyle mi anlamaliyiz?


  • baldur2  (17.05.20 06:56:41) 
Tane tane anlattım. Her celbin başvuru süresi var. Bir celbe başvuramazsan son tarihe kadar-ki sağlık sorunu buna bir sebeptir- diğer celbe alınıyorsun.
@glamdr1ng askeriyede işler tarihlere göre yapılır.
@valarmurgulis bir kereden fazla yapılmaması taraftarıyım önünde bir engel yok aksi durumda, zira gereksiz zorlama oluyor.
  • karacigerim vur kadehlere  (17.05.20 14:18:46) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.