[]

Birisine yapılan internette kötü yorum okuduğunuz zaman

Neler hissediyorsunuz ? Bugün interrail grubunda paylaşım yapan kıza yapılan yorumlara bakınca gerçekten diğer zamanlarda da olduğu gibi hayatı sorgulattı bana. Anlamadığım tek şey kimsenin hayatında yer etmemiş bir kişiye neden kötü yorum yaparsın ? Bu eleştiri de değil ki sadece aşağılamak, ezmek, üzmek amaçlı yapılan yorumlar.. Bu arada bu örneği verdim ama sanalda bildiğiniz gibi bu durum youtube, instagram her yerde acımasızca var. Aslında sorum filan da yok. Size zarar vermemiş insanları üzmeyin.
 
gönderiyi gördüm, gerçekten yazık. insanlarda bir hınç var, kendilerine karşı, hayata karşı, başarısızlıklarına karşı ve o hıncı da insanları gereksiz yere suçlayarak, ezerek çıkarmaya çalışıyorlar. her şeyi bir tek kendileri bilirmiş gibi yazıyorlar. sanki öyle bir şey imkansız, kimse yapamaz da 1 kişi yapınca wowowow haram moduna bağlıyorlar. toplum olarak tamamen negatif enerji/olumsuzluk yaymak için yaratılmışız gibi yahu. hiç bir şeyin iyi tarafını düşünmek yok, yapıcı olmak yok. hiç anlayamıyorum


 • MtKrt  (16.05.20 22:33:06) 
çünkü ülkede bir şey başarmak zor, herkes magazin olmanın peşinde. kendini bir şey başarmış gibi pazarlayan insanlara karşı da öfke duyuluyor. boğaziçi'nde okudum/şöyle alternatif çılgınlık yaptım ve şu kadar para kazandım/çok heyecanlı ve deli doluyum gibi mesajlar da boş geliyor.


 • anais  (16.05.20 22:38:23) 
Bahsi geçen konuyu merak ettim. Yalnız interrail tr grubu veya üyeleri hakkında internette böyle şeyleri sık sık duyuyorum. Sanırım biraz kıskanıldığını düşünüyorum dolaşmak için plan yapan insanların..

Link filan paylaşırsanız, nedir ne değildir ayrıca öğrenmek isterim.
 • conta  (16.05.20 23:06:28) 
 • funl  (16.05.20 23:16:16 ~ 23:16:30) 
kıza yapılan linçleri görmedim fakat eleştirsem linç olmaz herhalde

"bu sene mezun olunca da tüm arkadaşlarım büyük şirketlerin birbirinden çok para kazandıracak işlerine alınmak için defalarca kez mülakatlarda giderken ben çalışma ve tatil vizesiyle avustralya'ya geldim sırtçantalı olarak."

bunu muhtemelen kötü niyetle söylemedi fakat şu cümle kulağı tırmalamıyor mu ? bazılarının da hayali beyaz yaka olmak olabilir, bazılarına da gezgin hayatı uygubdur, başkalarını niye kıyasa sokuyorsun kendinle

"postun ana fikri: belki klişe olacak ama rahatınızdan vazgecmeye hazirsaniz dünyanın cok garip yerlerinde cok garip islere çok yüksek paralar kazanabilirsiniz."

bu cümle de aynı şekilde, yine iyi niyetli, yani otel konforu yerine pansiyon standartlarında yaşayarak demek istemiş bence, yoksa türkiyedeki konforlu hayatlarınızı bırakın da kıçınızı zora sokmadan para kazanamazsınız anlamında söylememiş fakat bu açıdan tepki çekmiş

iyi niyetle yol gösterici cesaret verici yazılmış fakat daha doğru cümleler kurulabilirdi.

konu dağıldı duyuruya cevap olarak bu kişiden bağımsız, hem internet lincini desteklemiyorum hem de belirtilen fikre gelen itiraz ve eleştiriler için linç ediliyorum denmesini de.
 • freebird5406_2  (16.05.20 23:35:18) 
Eleştiri bu gayet normal. Tanımadığın insanlara böyle fikirlerini açıklıyorsan böyle yorumların gelmesi çok normal.


 • diffarentiationation  (16.05.20 23:50:05) 
her toplum böyledir ki, istemeden de olsa genelin dışına çıkan dışlanır. en çok da kızın boun luyum demesine deli olmuşlar. istiyorsa adını bile boğaziçi koyabilir. çok kızan varsa aynı sıralamayı yapıp yüksek standartlarda köpek gibi çalışıp mezun olsun görelim diyorum sadece.


 • mehmed resad  (16.05.20 23:51:40) 
Turkiye'de internet cope donmeye basladiktan sonra(2012 sonrasi) kendi core cevrem ve takip ettiklerim disindakilerin yazdiklarini okumayi biraktim sosyal medyada(sozlugu okumayi da o zaman kestim). Cevremde barindirmadigim, reelde muhattap olmadigim, mal ezik ve comar tiplerin herhangi bir konuda ne dusundugunun bilmemin luzmu da yok, bana katacagi bir sey de yok


 • hehehe  (17.05.20 00:00:28 ~ 00:03:50) 
saçma sapan eleştiren ve hakaret edenlere zavallı gözüyle bakıyorum.
mantıklı ve makul eleştirileri ayrı yere koyuyorum tabi.

internet çok çirkin bir yer olmaya başladı.

ben bu eleştirilere kıymet vermemek gerektiğini bizzat tanıdığım insanlar hakkında çok şokedici şeyler yazıldığını gördüğüm zaman farkettim. yazan kişi kendinden o kadar emin bir şekilde yazmış ki, o kişiyi tanımasam eleştirilerine hak verip onun gibi düşüneceğim ama bizzat tanıdığım için entry sahibinin ne kadar saçmaladığını görüyordum. böyle bir kaç olaydan sonra sözlükte veya diğer sosyal mecralarda insanların yorumlarına kıymet vermiyorum, hatta bu tavırları aşağı ve utanç verici bir şey olarak görüyorum.
 • biseysorcaktim  (17.05.20 00:01:13) 
Burada görünce neymiş diye baktım. Övmek de yermek de anlamsız geldi. Ama sosyoloji bitirip yüksek paralı işe girmemeyi tercih ettim demesi bayağı komikti.


 • ruhen hastayim ben  (17.05.20 00:07:51) 
@funl, teşekkürler link paylaşımı için


 • conta  (17.05.20 00:14:06) 
eksisozlukte o yorumları yazanların yaş ve eğitim durumları araştırılsa ya üniversite öğrencisi ya da üniversiteye bile gidememiş tipler çıkar.


 • banacevaplazım  (17.05.20 11:36:29) 
bir şeyi internete koyuyorsan her şeye açıksın bana göre. hak hukuk cart curt olmasa da keşke herkes birbirine rahat rahat ana bacı sövebilse. hatta internet dışında bile sövebilmeli herkes herkese ve her türlü değere. o yüzden böyle şeylere üzülmem ancak linç edilen kişi oldukça eğitimli biriyse ve cahil köpekler tarafından linç ediliyorsa ülkenin haline üzülürüm.


 • proletarier aller lander vereinigt euch  (17.05.20 11:42:13 ~ 11:42:48) 
çok bakamadım, zehirlenmemek adına. bir kere kadın olduğu için kafadan "türk kezbanı" diye zırlayan en az 50-60 tipleme vardır o başlıkta.

gerçi boğaziçi boğaziçi diye gezen tipin bölümü sosyoloji çıkarsa ben dalga geçmezdim de gülmemek için yanaklarımı içten ısırırdım herhalde

önemsememek lazım, ekşi hep böyle ki.
 • the cat in the hat  (17.05.20 12:29:49) 
Kendi halinde fikir belirtenlere yapılan yorumlara çok kızıyorum. Ünlülere yapılanları çok umursamıyorum çünkü halkın ilgisiyle para kazanıyorlar ve çift taraflı bıçak bu.


 • selimcigimisik  (17.05.20 23:54:37) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.