[]

40 indan sonra ne olur ne olmaz?

Selam duyuru sakini, cayini kahveni ictin, kösene cekildin, kisitlanmis hayat moduna girdin, simdi biraz da buralarda geziniyorsun.. oyleyse bak şu yazilanlarada sen de bir fikir ver, ama tecrubene dayanarak ama ileri goruslulugune..
sozlukte bir 40'inda muhabbeti almis gidiyor, yok 40 indaki bekar kadin, yok 40 indaki flort, yok 40 inda sonra azani bilmem ne..
40 indayiz iste, tam ustune bastik bu ara..
peki sizce nedir 40?
cok mu gectir bazi seyelere karar vermek icin, baslamak icin, bitirmel icin, belki birakmak icin, gitmek icin..
radikal kararlar alinir mi mesela? alin(a)maz mi? evlenilmez mi? bosanilmaz mi? aşik olun(a)maz mi? hickirarak aglanmaz mi? 30 un da yada 45 inde biriyle gezilip tozulamaz mi? karşilikli/karşiliksiz gönul verilemez mi? ergenlik suclari kapsamina mi girer yoksa bu 9 kusurlu hareketler topla mi? insan 40 inda da 20 lik heyalecanlar hissedemez mi? illa teneşir muhabbetlerini mi cagirmak lazim gelir baş köşeye? yasina basina bak laflari icin yakin tarih midir uzak tarih midir 40 in etrafindakiler?
neden hersey herkese bi yerden sonra yakışıksiz, olamaz, uygunsuz geliyor, yoksa gercekten oyle mi?
bir enstrumana baslanamaz mi ornegin, yeni bir dil ogrenmeye, ne bileyim onca yillik tecrubeyi birakip baska bir sektorde yeni bir ise baslamaya?
cok mu gectir 40 yas, ya da 40 li yaslar?
nedir bu 40 uzerinde bunca tepinme?
gece gece bir ic dökümü yapmak istedim oyle.. belki sizinde eteginizde vardir birkac taş, heybenizde üç beş turp..
bir akil fikir izan izahat.. ya da adi hangi kelimeyse artik..
yazin iste..

 
28e doğru giden biri olarak yazıcam. 40 hiçbir şey. Şahsen o kadar alık yaşadım ki, 1 senedir falan aklım varmış gibi hissediyorum. Belki de bu halim bile dar görüşlü aptalın biridir. Ben hayatın tecrübeler edindikçe anlam kazandığına inanmaya başladım. Yani, hata yapıyosun, dersini alıp akıllanıyosun ve edindiğin tecrübe ile daha istediğin gibi yaşaman için sana gittikçe daha az zaman kalmış oluyo. O yüzden ben sanırım 40 yaşımda 20lik heyecan da hissederim, aşık da olurum. Yeter ki o insanı bulduğuma inanayım. Radikal kararların da en hasını alırım tecrübeler sayesinde. Çünkü eskiden toplum baskısını biraz ergenlik sebepli, biraz kişilik yapısı gereği gram takmayan biriyken; böyle düşünmeye başlayınca hiç takmam. Kendimi hep genç ruhlu hissediyodum, ileride de böyle kalacağıma emin oldum. Ama işin kötü yanı, zaman geçtikçe yaşadığı şeyleri üstünden bir türlü atamamış, giderek içi kararmış insanlar içinde kalman. Bahsedilen 40ında heyecanlı heyecanlı flört eden insanları tebrik ediyorum yani. Birbirlerini bulmaları bile büyük şans. Bizim nesilde bile yok böyle bi ruh. Herkes bi ıssız adam, herkes acılı. Alsksks.


  • kedili bisiler  (15.05.20 23:38:35) 
onlari yazanlarin yarisi ergen yarisi da ezikliginden yaziyor oyle. 40indan sonralar filan eskidenmis. insanlarin hayati simdiki gibi degilmis. rutin hayatta 20lerin baslarinda evlenilir sonlarinda 2 -3 cocuk yapilir 40larin baslarinda emekli olunur ve ununu elemis elegini asmis moda gecilirmis. simdi oyle degil ki. hicbir sey de kimsenin dedigi gibi olmak zorunda degil. bence 40 yasli degil yetiskin denebilir en cok. 50 bile yasli degil gunumuzde :) hicbir kisitlamaya gore yasamak zorunda degilsiniz icinizden ne geliyorsa onu yapin derim.


  • in vino veritas  (15.05.20 23:47:58) 
İnsan kendine sınırlar koymamalı. Farz edelim -olmaz ya- bunların hepsine toplumun büyük kesimi olmaz desin ya sonra? Kırkından sonra ortalama olarak 25-30 yıl daha yaşasa bir insan bu yılların tamamını keşke diyerek mi geçirecek? Böylesinin daha güzel olmayacağından eminim.


  • mekaniker  (15.05.20 23:54:13) 
40 yaş, hatta 50 yaş artık öyle yıllaaaaar önce olduğu gibi "yaşını başını almış" olarak kabul edilmiyor insan ömrü uzadığı için. En fazla "orta yaş" denilebilir belki ki bu bile tam doğru tanım değil bence. Ama şöyle de bir durum var ki 20'li yaşlarının çok başındaki bir insan için ciddi olgunluğu ifade eden bir yaş da olabilir bu. yani ben 20-21 yaşımdayken benim için öyleydi, "oooooo 40 mı" falan derdim. ama şimdi 41 yaşımdayım ve 20 yaşımdaki kafa yapısından sadece az bir hayat tecrübesi ve hayata/insanlara bakış açısı olarak farklıyım. Onun dışında hala 20 yaşında giydiğim kıyafetleri giyiyorum, konserlere, barlara gidiyorum, saçmasapan muhabbetlere giriyorum, yarı yaşımdaki insanlarla 2. üniversiteyi okuyorum v.b. Bu belli yaşta şu yapılmaz, bu giyilmez olayına da karşıyım. İnsanların da bu düşünceden kurtulması lazım. Sonuçta bir gün herkes o yaşa gelecek ama insan 20'sindeyken sanırım hiç o yaşa gelmeyecekmiş gibi düşünüp, saçmasapan yargılayıp, "boomer" kategorisine sokabiliyor etrafındaki 40+ yaşındakileri. böyle düşünüyorum ama dediğim gibi kendimden çok genç insanlarla sınıf arkadaşı olduğum için şu anda her zaman bi tedirginliğim de oluyor yaş açısından ve yaşımı söylememeyi tercih ediyorum genelde. çünkü biz x kuşağı her zaman biraz daha rahatsızız ve o tedirginliği ve fazla düşünmeyi/irdelemeyi atamıyoruz üstümüzden bir türlü sanırım. son olarak; hadi 40 neyse de, bir şekilde idare ediyoruz; ben esas 50 ve sonrasını düşünüyorum :) o artık iyice 60'a merdiven dayamak oluyor çünkü ve onun için artık 40'da olduğu gibi pek fazla savunmam yok gibi sanki.


  • Thredith  (16.05.20 00:06:10) 
Bir de 30'dan sonraki yaşlar çok hızlı geçiyor ve insan 40'a gelince "ya bi dakka" deyip zamanını öyle manyakça, gereksiz şeylerle harcamak istemiyor. bir nevi "erken aydınlanma" yaşı belki de. o yüzden hiç bir şeyi sallamayıp, istenildiği gibi yaşamaya bakmak lazım.


  • Thredith  (16.05.20 00:11:02) 
çemberimde gül oya vardı bir zamanlar. o diziden aklımda kalan bir sahne var, melisa sözen yaşıtı olan bir kadınla buluşur. bir gazeteci olarak röportaj mı yapacaktı öyle bir şey. yaşıtıdır ama o kadar zor bir hayat geçirmiştir ki inanamaz ilk gördüğünde kadının yaşına. sözlükte yapılan 40 yaş muhabbetinin çoğu hayatta karşılığı yok. bir sürü sorumluluğun altında her gün minimum gereksinimleri için 8-9 saat çalışmaya giden bir insanın değiştirebileceği çok bir şey de olmayabiliyor. hele türkiye gibi bir ülkede.
ama biraz şanslıysanız, bir şekilde özgürlük alanınız varsa yaşa bağlı olmadan bu sorgulamayı yapıp harekete geçebiliyorsunuz. yeni bir iş olur, enstrüman olur ya da dil öğrenmek. hiçbirinin de sınırı yok.
ilişki konusuysa daha farklı bence. kendini gerçekleştirmek, ideallerine ulaşmak için çabalayan bir insanın dünyaya kafa tutmasıyla ilişkide yaş farkını önemsemeyen bir insanınkini aynı kefeye koyamam.. yine de karşıdaki kişiye bağlı olmalı tabii. toplumsal ezberlerimize değil.
  • not dark yet  (16.05.20 04:01:08 ~ 04:02:59) 
40 yaşındayım ama kendimi 28 falan hissediyorum. Evlilik, çocuk, iş ve varlık sahibi olmak genelde insanların olmuşluk seviyelerindeki önemli basamaklar gibi görünüyor ve bunların hiçbirinde gözüm olmadığı için kendimi henüz erken hissediyorum. Sadece iyi bir işim var ve işimde mutlu ve başarılıyım. Şu an için en azından. Kenarda beni güvende tutacak bir birikmişim yok ya da dişe dokunur bir şeyim yok demek daha doğru olur.

Belki de yaşantımı olumsuz yönde ve aşırı şekilde etkikeyecek büyük bir acıyla ve zorlukla karşılaşmadığım için de hızlı büyümediğimi düşünüyorum.

39 yaşında motosiklete başladım. Evet daha önce başlasaydım daha uzun süre güzel vakitler geçirmiş olacaktım ama “keşke erken başlasaydım” demiyorum. Erken başlasaydım daha iyi olabilirdi ama bir “tühhh” yok. Belki de tam tersi olacaktı. Erken ölecektim ya da sakatlanacaktım ya da başkasının acısını yaşayacaktım.

Sadece çocuk sahibi olmayla ilgili geç kalmışlık yaşayacağımı iddia eden çok insan var çevremde ama o bilinç henüz bende olmadığı için endişesi de yok. Belki hiç çocuğum olmayacak veya olursa o geç kalma hissi hiç umrumda olmayacak. Sadece teknik olarak çocuğun babasına doyamaması veya yüksek performansla bir baba-çocuk ilişkisi yaşamaması konusu var o da beni sadece mantıken düşündürüyor ve pek mantığıma göre hareket ettiğim söyleyenemez.

Keşkem yok hiç özet olarak. Kendi çapımda kazanımlarım var tabii ki ama bunların hiçbiri beni “olmuş” hissettirmiyor. Hayata karşı bir doygunluk hissine erişmeden de büyüyeceğimi sanmıyorum.
  • pass  (16.05.20 04:18:51) 
40 yaşında yeni kariyer yapmış bir arkadaşım var. Kadın bir gün orada bir gün burada keyfi yerinde.


  • guitarissimo  (16.05.20 05:55:53 ~ 06:30:18) 
Bence hayatta inancın ve motivasyonun olduğu sürece hep o an doğru zaman. Bunun 30u 40ı kalmadı bence artık. Hatta şöyle ki, aileden maddi destek göremeyen ve kendi emek harcayıp çalışan insanlar için 40 artık ekonominin oturduğu yaşlar oluyor gibi.

Radikal karar da alırsın, aşık da olursun, evlenirsin de... yapamazsın diyen olursa ya da kınayan vs. dönsün kendine baksın, seni bağlamaz...
  • lcha  (16.05.20 14:38:42) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.