[]

Reader at Work 2- Anlayamadığım İki Cümle (İngilizce)

Merhaba arkadaşlar. Elimde ne zamandır duruyordu, odtünün Read at Work kitabı, oradaki makalelerden anlayamadığım iki cümle çıktı, çeviri olmasa da olur, ne dediğini tam olarak anlasam yeterli.
Birinci tornadolar ile ilgili. Meydana geliş şeklini vs. Anlatıyor ve şöyle devam şöyle devam ediyor
"Suddenly, a black funnel resembling a giant whip dip down out of the sky, destroying whatever it touches, and then retreats. "

BU cümlede "dip down out of the sky" cümlesinden ne anlamalıyım, Türkçeye çevirsem nasıl ceviririm diye düşündüm, aklıma bir şey gelmedi.

Diğer cümle de rüyalar ile ilgili:

"According to Freud, in our dreams, we return to the modes of thought characteristic of early childhood."

BU cümlede de "modes of thought characteristic of early childhood" tam olarak ne anlama geliyor çözemedim.

Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkür ederim.

 
ama sen de sözlük kullanamıyorsun güzel kardeşim. (moderasyona not burası şaka)

dip down: batmak ya da düşmek anlamında. burada gökyüzünden düştü oluyor.

modes of thought: öğrenilmiş şeylerden gelen davranış anlamında. yani düşünce tarzı diye çevrilebilir. burada erken çocukluk dönemi karakteri düşünce tarzı gibi anlayabilirsin.
  • ozdek  (13.05.20 19:57:42 ~ 19:58:05) 
Teşekkür ederim hocam.


  • sisyphe the loser  (13.05.20 20:04:23) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.