Seyahat yasağının yalnızca İstanbul'da devam etme ihtimali ve üniversiteler

Ruh sağlığım için bir süredir haberleri, yorumları, vs. takip etmiyorum. Bir üniversite çalışanı olarak merak ettim, sizce seyahat yasağı yalnızca İstanbul için devam eder mi bir süre sonra?

Yaz okulu yapacağız gibi görünüyor uygulama dersimiz için, Haziran 15'ten itibaren olağan akademik takvime dönebilirsiniz dediler ama, şu durumda bir ay sonra yüz yüze eğitime geçmemiz zor gibi görünüyor bana hala. Belki vaka sayısı az olan şehirlerde eğitim başlar diye düşündüm, fakat bu sefer de İstanbul'daki öğrenciler diğer şehirlerdeki okullarına gidemeyebilirler?

Bir devlet üniversitesinde çalışıyorum ve hem fiziksel koşullarımız, hem de verdiğimiz eğitim sosyal mesafeyi korumaya olanak tanımıyor. Nasıl olacak aklım almıyor gerçekten..

1 haziran'dan sonra tüm önlemler kalkar gibi görünüyor. yüz yüze eğitim vs de başlar.

  • ozdek  (10.05.20 15:55:16)
Bizim okul 15 hazirandan sonra vize final bütü yüzyüze yapmayı planlıyor. Otobüs firmaları zaten yarı kapasite ve x2 fiyat olarak çalışıyor. Hadi onları geçtim, çoğu öğrenci evini dağıtmak durumunda kaldı. 8 kişilik ( yok dense de var) yurttakiler falan ne yapacak? Ne yapacağım bilemiyorum kalacak yerim yok yani bu durumda benim. Araba kiralayıp içinde uyumayı düşünüyorum daha uyguna geliyor sanırım totalde :D. Bizim okulun büyük çoğunluğu şehirdışından gelen öğrenciler. Şöyle diyeyim 80 kişilik sınıfta 13 kişi falan sehiriçinden gelendi, diğerleri hep dışarıdan geliyor. 95bin öğrenci var. O kadar otobüs + kalacak yer nasıl ayarlanacak?
1 saat sınav 2 saat boşluk olacakmış sınavlarda, o sırada dezenfekte olacakmış.
Bu kadar riske gerçekten değer mi? online yap ödev ver geç. Sanki okula gidince çok şey değişecek. Dönem bitecek daha ders videosu yüklememiş hocalar var. Ben gerçekten anlamadım niye bu kadar zorlama ihtiyacı duyuluyor? Ders vermemişsin sınava çağırıyorsun.
  • bahoho  (10.05.20 16:48:30)
devletin planladığı normalleşme takvimlerine baktım, seyahat yasağı ile ilgili hiç bişey yok.

yani o kadar yok ki, insan niye yok falan diyor.

tahminime göre özellikle istanbul, ankara, izmir gibi büyük şehirlerde vaka sayısına göre , duruma göre açacaklar. yani birden kalkacağını düşünmüyorum istanbul ve izmir için.
  • hem şişko hem deli  (10.05.20 21:02:21)
@eileengray Ben de mimarlık bölümündeyim, projelerin yaz okulunda yapılması yönünde karar alındı. Kesinlikle bu işin uzaktan verimli olacağına inanmıyorum ama, şu durumda öğrencileri geri Istanbul'a taşımayı ve stüdyolara doldurmayı hiç aklım almıyor gerçekten..

  • gmzo  (10.05.20 22:10:19)