[]

Çeviri Programı - Lingoes Benzeri arıyorum. Rusça-Türkçe için

Lingoes'in olayı şuydu; metin çevirisinde takıldığım bir kelime olduğu zaman o kelimeyi çift tıklayıp seçip ctrl+c kısayolunu yapınca ekranda en öne küçük bir pencere açılıyor ve kelimenin sözlük karşılığı var ise veriyordu. Kelimelerin ekli hallerini görmezden gelip kök haliyle karşılığını buluyordu. Böylece word dosyası üzerinde çalışırken bilmediğim kelimeyi hemen seçip karşılığını buluyor böylece çalışmamı oldukça hızlandırıyordum. Sahip olduğu sözlük çok zengin olmasa da sosyal bilimler alanındaki pek çok kelime için ihtiyacımı karşılıyordu.
Ancak kısa süre önce program windows 10 desteğini sona erdirdi. ABBYY Lingvo X5 lingoes'e göre çok daha zengin içerik sunuyor ancak kısayol özellikleri çok kullanıcı dostu değil.

Soru şu; Lingoes benzeri bir masaüstü program var mı? Sözlük kısmını elle de girip zenginleştirebileceğim bir içeri var mıdır? Yani böyle bir durumda çeviri yaptıkça Rusça-Türkçe, Türkçe Rusça bilgi girerek zenginleştirebileceğim de biraz içerik olsun isterim. Özellikle istediğim hızlı kısayollarının olması ve arka planda çok yer kaplamaması.

www.youtube.com

Bahsettiğim programın ingilizce incelemesi. Türkçesini bulamadım.

 
Lingoes i yıllardır kullanıyorum. Hatta cep telefonumda (android) bile yüklü.

Babylon sözlük ekranda kelime yakalama yapıyordu.

Bir de acik kaynak kodlu golden dictionary var.

İkisi de lingoes in sözlük paketlerini okuyabiliyor. Kendiniz ekleme yapamiyorsunuz sanırım.

Bi inceleyin, hoşunuza gidebilir.
  • biseysorcaktim  (08.05.20 06:01:36) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.