Bulaşık makinesi yerleştirme sorunu

Merhaba, bulaşık makinesi alacağım da mutfağım biraz şekilsiz. Uzun, ince bir koridor gibi. Makinenin sığabileceğinden emin olamıyorum açıkçası. Ölçtüğümde makine için ayrılan yer tam 60 santim geliyor. Makinelerin standart genişliği de 60 santim. Hadi o tamı tamına oturuyor diyelim. Kapağın tam açılamayacağından endişeleniyorum çünkü ayrılan yerin tam karşısında girinti yapan bir kolon var ve makinenin önünde yaklaşık 70 santim kadar bir boşluk kalacak. İnternette de kapak uzunluğuna dair bir veri bulamıyorum. Yerleştiğinde kapağı tam açılabilir mi?

Not: alacağım marka/model konusunda da netleşemedim henüz. Önerileriniz, deneyimleriniz, kulak dolgunluklarınız fazlasıyla makbule geçer.

bulaşık makineler neredeyse yerden yükseklikleri kadar kapaktır. yani aradığınız veri aletin yüksekliği. yaklaşık kapak boyunu verir.

kitapçığını indirirseniz niyetlendiğiniz modelin tüm bilgileri kitapçığın içinde bulunur. 60 cm dıştan dışa mı sığar mı sığmaz mı hepsini anlarsınız.

model olarak kullanıma göre öneri verilebilir. misal ben siemens'ciyim. ama arçelik de sıkıntılı değildir. aceleniz var mı yok mu ekonomi mi önemli hız mı falan gibi sorulara göre ve en önemlisi bütçenize göre seçin.

program sayısı arttıkça fiyatları artar genelde ama çoğumuzun kullandığı 1 programdır genelde. yine model kitapçığına bir bakın o program kaç dk sürüyor onu öğrenin. aceleniz yoksa o işinizi görecektir.
  • ozdek  (07.05.20 23:11:21 ~ 23:13:29)
Arçelik 6343 var bende. Tam kurutma yapmaması dışında bir sıkıntı yok. Annemde 10+ yıllık bir Beko var, hala taş gibi. Beyaz eşya biraz şans işi. O yüzden en içine sineni al ama çok para verme. Bendeki 4 program mesela ama sadece bir program kullanıyorum.

Üşenmedim kalktım ölçtüm. Genişlik ve yükseklikte internette yazan ölçüden yarım cm daha küçük bizim makine.

Bizimkinde yükseklik 85 cm. Kapak ölçüsü 70 cm. Tüm makineler için böyledir bence çünkü tip standart. Üstte bir tabla oluyor, allta da 10 cm civarı bir bölme oluyor ve kapak bu ikisi arasında kaliyor. Açılan kapağın alt mekanizması içe doğru gidiyor. Açık halde iken kapağın ölçüsü 60 cm'e düşüyor doğal olarak.

Ama yay şeklinde açılırken herhangi bir orta noktada 60 cm'den uzun olabilir mi? Emin olamadım. Çünkü kademeli olarak alltan içe giriyor. Matematiksel olarak düşünemedim açıkçası. Sözelciyim :)))) Ölçmeyi de unutmuşum. Yarın bakarım ya da başka biri fikir yürütebilir. Ama dik konumda 70 cm, gittikçe azaldığına göre bu şartlar altında bence sığar.
  • elorelia  (07.05.20 23:46:09 ~ 23:50:18)
@ozdek

kitapçıklarda kapak boyutu yazmıyor maalesef. aletin yüksekliği de tam olarak kapak uzunluğunu vermiyor. üstte tabla var, altta taban desteği var. birkaç çizim var görsellerde. onda da aralık verilmiş. bsh ürünlerinde üst segment modeller tercih etmek gerekiyor da ben o kadar para saçmayı düşünmüyorum. haklısınız, aranan kriterleri belirlemek gerekiyor. cevabınız için teşekkür ederim. :)

@elorelia

öncelikle ölçtüğünüz çok teşekkür ederim. mekanizmanın alta gittiğini fark etmemiştim. siz söyledikten sorna birkaç videoya bakınca anladım. Yükseklik standart 85 çoğunlukla, evet. muhtemelen kapak boyutu da standarttır. beyaz eşyanın şans işi olduğunu da iyi biliyorum maalesef. ya tutarsa deyip alacağım birisini en sonunda. bosch düşünüyordum ama araştırmalarım sonucu vazgeçme eşiğindeyim. beko'ya kaydım biraz daha. tekrardan uğraşlarınız için teşekkür ederim. :)
  • kislar gecmez beresiz  (08.05.20 01:48:11)
Bulaşık makinelerinin kralı Miele'dir, ben 20 seneden fazladır (ilki 17 sene dayandı, ikincisi henüz 3 senelik) Siemens kullanıyorum, çok memnunum.

  • SiyamkedisiZorro  (08.05.20 10:18:39)